Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Care e starea naturala a omului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Starea naturala a omului este ascunsa de starea asta,artificiala.Traim intr-o stare nenaturala.

Simplul fapt ca trebuie sa ne punem intrebarea "care e starea naturala a omului",arata ca NU suntem in aceasta stare naturala.

Insa ca sa intelegem mai bine ce ne impiedica sa ne accesam starea naturala,sa ne intoarcem putin la starea asta,artificiala.

Ce inseamna artificial? -facut de cineva,de o fiinta,persoana,fabricat,asupra caruia s-au folosit anumite unelte,un produs al unei tehnologii.

Ei bine,starea asta artficiala in care se zbate omenirea,este produsul unor inteligente,si al unor tehnologii.

 

Omul este blocat prin traume emotionale,este blocat emotional inca din copilarie.Ati observat oare cat de mult sunt suprimate si condamnate emotiile in general?Oamenii sunt efectiv lobotomizati,sunt fortati de acest sistem aberant sa traiasca intr-o paradigma falsa,Sa isi foloseasca doar jumatatea stanga a creierului,nu si emotiile,nu si intuitia,nu si inima.

De catre cine? -de catre fiinte inteligente si malevolente din alte dimensiuni,probabil.Parintii insasi se comporta irational,intreaga societate,intreaga paradigma umana este total denaturata,este un intreg sistem de alienare a omului,de conditionare in acest sistem ierarhic.

Acest sistem de parazitare este atat de omniprezent in orce aspect al vietilor si al psihicului oamenilor,incat a ajuns sa le para ca fiind cel real,adevarata lor natura.

Adevarul insa,e ca acesta e doar un parazit! -oamenii sunt parazitati,cei mai multi sunt jumuliti de acesti paraziti,toate energiile lor sunt confiscate,sunt deturnate.

Unii sunt nu doar implantati cu asemenea prize,cu asemenea legaturi energetice,de unde sunt vampirizati,unii sunt efectiv posedati.

 

De ce ne paraziteaza? -probabil pentru ca au nevoie de energile noastre...ca de hrana poate.

Aceste fiinte parazite au confiscat in primul rand perceptia realitatii noastre,acesti paraziti face tot ce pot pentru a impiedica trezirea oamenilor la realitate.Aceste fiinte ne vor sclavi,dependenti de ele,de sistemul inventat de ele...

Asa-zisa noasatra libertate in interiorul sistemului,e sa ne alegem roluri aici,in sistem.

Pana cand oamenii nu se elibereaza din capcana asta,acesti paraziti pot sa se pretinda zeitati,maestrii,autoritati spirituale,politice sau chiar stintifice.

Pentru ca oamenii nu pot sa inteleaga ca traiesc in matrix folosindu-si doar mintea,care e ea insasi cumplit de parazitata de aceste forte.

Si acesti paraziti,nu ne vor binele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea este o sansä perfectä pentru a inväta ceva despre noi.

Orice vezi in jurul täu esti TU.

Conoaste-te pe tine, si nimic nu te va mai speria, deoarece te vei recunoaste pe tine in toti care te inconjoarä..

 

Atât in ceea ce numesti tu Bun cât si in ceea ce numesti tu Räu esti de fapt TU..

Bun si räu dealftel nici nu existä ci doar o sansä de a te cunoste tu pe tine total.

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul acesta apare dependenta de acest tip de educatie. Omul nu va ajunge sa evolueze cum descrii tu decât daca primeste acest tip de educatie. Deci nu se poate spune ca acesta este modul natural de a fi(pentru ca omul trebuie sa fie modelat, nu este lasat sa se dezvolte de la sine ci este ghidat. Ar fi fost o dezvoltare naturală daca ar fi fost lasat sa se dezvolte cat mai liber posibil, sau cu cat mai putine interventii). Si religiosii spun ca modul lor(credinta lor in Dzeu) de viata este modul natural de a fi al omului. E clar ca ei cad in capcana subiectivismului la fel cum cazi si tu. Tu iti doresti ca orice om de pe planeta asta sa simta si sa gandeasca ca tine ceea ce e o mare eroare.

 

Eu vad omul drept o masina consumatoare de placere(asa este configurat creierul nostru, sa caute placere/satisfactii, si asta vine ca urmare a selectiilor de-a lungul timpului. E simplu daca stai sa te gandesti, cine a simtit mai multa placere in timp ce facea sex, a facut sex de mai multe ori, ca urmare a facut mai multi copii iar copiii lor le-au mostenit caracteristicile. Deci inevitabil, pe orice planeta din acest univers, orice specie inteligentă(sau indelung evoluată) va fi hipersexualizată). Deci placere cauta toti. Daca n-ar fi fost asa n-ar mai fi reusit consumerismul... sau românii n-ar mai fi cheltuit 1 miliard de euro de sarbatorile astea. Acesta este modul natural de a fi al omului. In orice mediu l-ai pune el va incerca sa se simta cat mai bine, sa caute cat mai multa placere, sa-si satisfaca nevoile. De aceea el va cauta sa bea, sa faca sex cat mai mult, sa fumeze, sa se drogheze, sa se impuna in faţa celorlalti(deoarece si statutul social ridicat te face sa te simti bine). Daca nu ar fi restricţiile sociale asta am vedea in fiecare zi.

 

In niciun caz modul natural al omului nu este de a fi meditativ sau sa incerce el sa stea sa se gandeasca la rostul vietii, la qualia, la durere/placere sau sa incerce sa acceadă la nivelele superioare ale conştiinţei. E gresita viziunea asta. Asta vine doar dupa anumite experiente(sau un anumit tip de educatie) si cred eu ca nu reuseste la orice om. Parerea mea e ca nu toti oamenii pot fi filosofi oricat de mult ai incerca sa-i educi. Sa nu uitam ca suntem niste animale ceva mai evoluate si la baza creierului nostru stau (aproximativ) aceleasi instincte, nevoi ca si la baza creierului oricarui mamifer.

Dar, in nici un caz (situatie), oricare ar fi acesta, omul nu ajunge sa se dezvolte fara educatie!

Care om ar fi ajuns mai mult decat un animal, daca el nu exista in cadrul unei comunitati omenesti si nu beneficia de cultura ei, de educatie?

Eu nu imi doresc, doar dezbat!

 

Corect, asta am vedea intrucat asta e cultura ce domina societatea actuala, asa suntem educati spre beneficiul celor ce ofera spre vanzare placerea.

 

Totul vine "dupa un anumit tip de educatie", inclusiv "masinaria consumatoare de placere" asa cum il numesti tu pe om.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea este perfectä pentru a inväta ceva despre noi.

Orice vezi in jurul täu esti TU.

Cunoaste-te pe tine, si nimic nu te va mai speria, deoarece te vei recunoaste pe tine in toti care te inconjoarä..

 

Atât in ceea ce numesti tu Bun cât si in ceea ce numesti tu Räu esti de fapt TU..

Bun si räu dealftel nici nu existä ci doar o sansä de a te cunoste tu pe tine total.

Pe bune? -chiar crezi ca nu exista bine si rau? -chiar atat de bine le-a reusit cu tine?

Lumea exterioara nu are cum sa fie o replica perfecta a lumii tale interioare,si asta iti va spune orice sceptic,orice ateu.Oamenii buni sunt raniti,copiii sunt raniti,exista suferinta...multa,si ea nu e doar o parere.

 

A spune ca nu exista suferinta,este de fapt o lipsa de respect fata de ce simt oamenii.

Zici ca tu nu suferi? -esti insensibila emotional,sau cum de nu simti? -chiar daca nu te-ar durea nimic din punct de vedere fizic,emotional e cu neputinta sa nu simti suferinta lumii.Daca te recunosti in toti cei care te inconjoara -cum spui- cum sa nu le simti suferinta?

Aceasta suferinta,nu e oare insasi raul a carei existenta o negi?

 

Sansa de a te cunoaste,nu o gasesti in interiorul acestei paradigme mincinoase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care vrei sä intelegi ce vreau sä zic iti pot explica. Am totusi impresia cä tu deja ai tras anumite concluzii inainte de a intelege ce vroiam eu sä zic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atât in ceea ce numesti tu Bun cât si in ceea ce numesti tu Räu esti de fapt TU..

 

Aici ce ai vrut sa spui? Exista rau in ceea ce percepem despre lume: razboaie, foamete, boli, trafic de persoane etc. Exista si bine in realizarile oamenilor si lupta lor pentru dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femininul a fost demonizat,ridiculizat,suprimat.Religia a fost timp de milenii instrumentul principal pentru a reduce femeia la un fel de unealta casnica,care cica nici macar nu avea suflet.Femeia a fost redusa la conditia de fiinta inferioara,iar ceea ce e feminin,a fost dispretuit,ba chiar suprimat.

Acum,in era moderna,inima,intuitia,experienta mistica a fost ridiculizata,exclusa,tratata ca ceva fals,fara valoare.

Cunoasterea intuitiva,a fost privita ca nestiintifica,si deci "fara valoare".Tehnologia a devenit unica "valoare".Traim intr-o lume artificiala.Suntem inconjurati de unelte...toata experienta noastra e cat mai mediata cu putinta.Nimic trait direct!

Emotiile,care sunt insasi capacitatea noastra de a experimenta direct,au fost tratate ca niste obstacole.

Terra,care este spiritul divin feminin (si va vorbesc din experienta) a fost tratata cu dispret,privita doar ca o gramada de resurse.

Terra este vie.

Starea naturala a omului? -ne-am inconjurat de artificial...mintile oamenilor sunt pline de artificial,de acest sistem ierarhic,paternalist,autoritarian.

in cazul in care vrei sä intelegi ce vreau sä zic iti pot explica. Am totusi impresia cä tu deja ai tras anumite concluzii inainte de a intelege ce vroiam eu sä zic.

De ce nu ai si facut-o deja? nu conteaza ce cred eu,cu adevarat -conteaza ca citesc multi alti oameni,si ca poti explica pentru ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×