Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Fecioara Maria - Impostoare sau Imparateasa?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Maria nu e deloc ceea ce pare... S-a culcat cu soldatii romani si pentru ca s-a temut pentru viata ei si-a copilului pe care-l purta in pantec - ca sa nu fie omorata cu pietre ca asa se proceda pe atunci pentru astfel de fapte netrebnice a inventat povestea cu duhul din lampa reusind sa prosteasca astfel mai bine de juma de Glob. Cine mai crede in secolul informatiei ca reproducerea e o taina sacra si ca copiii sunt adusi cu barza - trebuie sa aiba o perceptie destul de rupta de realitate... Cam asta e parerea mea despre "Preacurata" si nu doar a mea...

Vreau sa discutam civilizat aceasta problema pentru ca n-am gasit niciun topic care sa trateze strict aceasta tema. Pareri pro si contra... sunt binevenite all... atat timp cat atacati ideea si nu pe mine. smile.png

P.S. Presupun ca am voie sa-mi spun si eu parerile ca tot omul, nu?! ca doar n-am atacat pe nimeni... smile.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iudeea a devenit provincie romana in anul 6 i.e.n. Nu cred ca-si permiteau soldatii romani sa impuna reguli in sanul populatiei dupa numai 6 ani, pentru simplul fapt ca nu aveau inca destula autoritate imperiala asupra ariei asiro-babiloniene. Plus ca inca ii mai aveau in coasta pe cei din Imperiul Parthian (persanii). Putea sa se culce si cu intreg Imperiul Roman, atat timp cat oricum Iudeea functiona dupa un regim propriu autonom.

Editat de Olivier Dzidzi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria nu e deloc ceea ce pare... S-a culcat cu soldatii romani si pentru ca s-a temut pentru viata ei si-a copilului pe care-l purta in pantec - ca sa nu fie omorata cu pietre ca asa se proceda pe atunci pentru astfel de fapte netrebnice a inventat povestea cu duhul din lampa reusind sa prosteasca astfel mai bine de juma de Glob. Cine mai crede in secolul informatiei ca reproducerea e o taina sacra si ca copiii sunt adusi cu barza - trebuie sa aiba o perceptie destul de rupta de realitate... Cam asta e parerea mea despre "Preacurata" si nu doar a mea...

 

Vreau sa discutam civilizat aceasta problema pentru ca n-am gasit niciun topic care sa trateze strict aceasta tema. Pareri pro si contra... sunt binevenite all... atat timp cat atacati ideea si nu pe mine. smile.png

 

P.S. Presupun ca am voie sa-mi spun si eu parerile ca tot omul, nu?! ca doar n-am atacat pe nimeni... smile.png

 

Cum indraznesti sa spui asa ceva?!aikido.gifshuriken.gifdwarf.gifrabbi.gifpope.gifpaladin.gif

Maica Sfanta ( Maica Precista mai este denumita in Romania si nu numai, adica Fecioara Maria) este Regina Cerurilor, Maica Luminii, Mama Divina, Marea Mama Cosmica, Imparateasa Cerurilor si a Pamantului. Ea este prezenta in credinta tuturor popoarelor(de-a lungul vremurilor) sub anumite nume.

Editat de LuciaD
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fecioarele populatiilor cucerite puteau fi violate de soldatii romani cand erau prinse in locuri mai pustii, cum ar fi fantanile din afara localitatilor, sau mergand cu animalele la pascut. Soldatii romani erau destul de brutali, dupa ce am citit in

 

tn1_fiii_lui_caesar_q.jpg

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maria nu e deloc ceea ce pare... S-a culcat cu soldatii romani si pentru ca s-a temut pentru viata ei si-a copilului pe care-l purta in pantec - ca sa nu fie omorata cu pietre ca asa se proceda pe atunci pentru astfel de fapte netrebnice a inventat povestea cu duhul din lampa reusind sa prosteasca astfel mai bine de juma de Glob. Cine mai crede in secolul informatiei ca reproducerea e o taina sacra si ca copiii sunt adusi cu barza - trebuie sa aiba o perceptie destul de rupta de realitate... Cam asta e parerea mea despre "Preacurata" si nu doar a mea...

 

Vreau sa discutam civilizat aceasta problema pentru ca n-am gasit niciun topic care sa trateze strict aceasta tema. Pareri pro si contra... sunt binevenite all... atat timp cat atacati ideea si nu pe mine. smile.png

 

P.S. Presupun ca am voie sa-mi spun si eu parerile ca tot omul, nu?! ca doar n-am atacat pe nimeni... smile.png

 

Eu stiam ca Maria Magdalena ar fi fost, dupa unii, prostituata, dupa altii, sotia lui Iisus.

Despre Fecioara Maria nu am citit nicaieri ca ar fi fost altfel, decat sotia tamplarului si mama lui Iisus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu stiam ca Maria Magdalena ar fi fost, dupa unii, prostituata, dupa altii, sotia lui Iisus.

Despre Fecioara Maria nu am citit nicaieri ca ar fi fost altfel, decat sotia tamplarului si mama lui Iisus.

 

Eu am fost in strafundurile iadului si in biblioteca lor era scris acolo despre chestia asta...

 

Glumesc! Trebuie sa deduci singura niste aspecte... De ce nu mai sunt in epoca actuala fecioare care sa aduca pe lume copii din eter?! (si aici ma refer la realitate - nu la ceea ce-i scris prin carti...). Oare chiar a existat vreodata o fecioara care sa nasca de la sine sau astea-s doar povesti preotesti? Disparitia dinozaurilor nu va pune niciun semn de intrebare? Si ar mai fi destule chestiuni similare... dar ma rezum la acestea deocamdata...

Editat de Gunfire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mitul nasterii dintr-o fecioara este destul de raspandit in diverse religii inainte de nasterea Fecioarei Maria

Ar mai putea fi luat in considerare si fenomenul de partenogeneza dar el apare doar la unele animale si intotdeauna duce la urmasi doar de sex feminin

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit recent un articol in care era tratat acest subiect. Ceea ce se sublinia in acel articol era influenta bisericii de a o prezenta pe Maria Magdalena total altfel de cum era ea in realitatea.

De ce a fost fäcutä aceasta? Maria era sotia lui Isus, dupä moartea lui ea a fost ceea care l-a väzut prima dupä invierea lui. Ea a fost aceea care a inteles invätäturile lui Isus. In acel articol se spune chiar cä ea a preluat invätäturile lui Isul, si o perioadä lungä a fost aceea care dädea invätäturi.

Deoarece biserica nu vroia ca puterea femeii sä fie recunoscutä, au inventat povesti si astfel dintr-o femeie dezvoltatä spiritual, cum era Maria, au fost create povesti pentru a o picta ca o fiintä inferioarä.

Incä si acum rolul femeii si a bärbatului in conducerea societätii nu sunt pe o bazä de totalä intelegere, si dealftel rolul femeii in societate incä nu este total recunoscut la valoarea sa.

Puterea femeii este intr-un fel incä - consideratä ca un pericol. In trecut erau aceste diferente si mai mari, si biserica era in si mai mare intuneric decât chiar si acum.

Multe informatii au fost pur si simplu schimbate, inventate.

 

Amuzant cum putem fii dusi de nas...

Editat de Saya.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×