Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Algoritm nou la Google

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa cum stiti Google a schimbat ordinea in care sunt afisate rezultatele cautarilor in urma cu cateva luni.

 

Va intrebati de ce? Erau multi care isi dadusera seama de algoritm si profitau. Cand noul algoritm va fi "aflat" (partial) sunt sigur ca va fi schimbat din nou.

 

Pana atunci se punea un mai mare accent pe page ranca, de cate ori era prezent cuvantul cautat in pagina, se dadeau bonusuri (cuvantul in titlu, bolduit, scris in header etc.)

 

Acuma se pare ca site-urile sunt clasate in mai multe categorii:

- autoritati intr-un anumit domeniu (au o anumita tema, un numar mare de pagini si un numar mare de linca-uri de pe pagini cu acelasi subiect)

- pagini bune pentru linca-uri (de unde googlebot isi gaseste pagini noi pentru indexat, acestea vor fi indexate mai des, ex dmoz.com);

- pagini normale.

 

Deci daca doriti o mai buna clasare in google acumulati cat mai multe linca-uri de pe pagini cu acelasi subiect ca si a dumneavoastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la ultimul update Google a modificat linca-urile care apar cand se da comanda linca:www.pagina-ta.ro. Criteriu de pana acum cu afisarea doar a paginilor cu PR mai mare de 4 nu mai este valabil. Se pare ca sa-a vrut afisarea doar a linca-urilor cu aceeasi tema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nelamurire ?!?!

 

cum sa obtii daca esti nou lincauri pe pagini din aceeasi categorie cu a ta ?

 

te referi la continut ??

 

uite, de exemplu, in afara de forumul asta si inca unul sau 2 unde am vrut doar sa am si eu o semnatura sau un linca spre pagina mea .. m-au tot acuzat de publicitate !! cum sa le explic ca nu im trebuie clienti de la ei, ci doar lincauri pentru ranca??

 

si pe acest forum a comnetat un utilizator ca as face publicitate !! :) !! si la modul foarte inapoiat de 3 cuvinte fara nici o idee ....

 

pe.sa. pentru doritori sa caute ciondaneala avuta cu adminu de pe div si alti acoliti de ai lui ... cum sa le explic eu oamenilor ca am nevoie de lincauri pentru ranca ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea eu nu am pus restrictii pe forum in legatura cu publicitatea. Daca utilizatorii scriu pe forum si au si o pagina pe care vor sa o promoveze nu au decat sa o faca.

Linca-ul tau de exemplu contine multe cuvinte si nu o sa-ti fie de foarte mare ajutor. Fa-la mai mic si axeaza-te pe cuvintele cheie.

ex. Magazin virtual de componente PC, multimedia, papetarie.

Asa cum e acum chiar suna a reclama, poate din cauza asta au si comentat respectivii.

Linca-uri de pe pagini din aceeasi categorie: adica alte magazine online sau pagini in care se vorbeste despre comertul electronic.

Inscrie-te in cat mai multe directoare (in special dmoz).

Eu de exemplu ofer posibilitatea celor care scriu articole pe site sa puna un linca catre pagina lor. Deci daca vrei sa publici articole pe Roportal primesti in schimb un linca pe pagina cu articolul (care are un PR mai bun decat o pagina de forum).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×