Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, ai spus clar ce ai spus, acum ai repetat mai elaborat. Dar la intrebare nu mi-ai raspuns.

 

Prea multe intrebari strica, era o vorba. :lol: Adica, ce vreau sa-ti spun cu asta, faptul ca orice raspuns ti-as da io, nu te-ar satisface, ba chiar ar genera cel putin inca 10 intrebari. Raspunsul la intrebarile pe care ti le pui o sa le ai , cu siguranta, in timp optim, adica o sa intelegi singur.

 

Pana atunci, pot sa-ti mai spun si de fapt repet ceea ce-am mai spus si p-aci, pe Roportal si nu numai p-aci, faptul ca(si ma citez, bien sure :lol: - aviz celor care ma acuza ca dau copy-paste- intotdeauna am dat copy-paste, vorba aia, doar la mesajele mele) Dumnezeul slavit in Sfanta Treime nu poate fi comparat cu nimeni si nimic din ceea ce a plasmuit mintea si firea omeneasca si, ca atare, nu poate fi clasificat, catalogat si "inregimentat" in complexul acesta uluitor al gandirii si trairilor umane stravechi si actuale. EL s-a revelat pe Sine, atat cat putem cuprinde cu mintea si inima, intru mantuirea omului si a intregii fapturi.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prea multe intrebari nu am pus, am pus una singura. Si nici macar la aia nu am primit raspuns. :biggrin:

Si daca ar genera si mai multe intrebari, ce? Daca nu intrebi, nu afli lucruri noi, nu?

 

Edit. Acum am vazut completarea la raspunsul tau. Deci Biblia e cea care il prezinta pe Dumnezeu. Adica ala adevarat. Biblia scrisa de... oameni? Putem avea incredere in parerile unor oameni? Daca s-au inselat, si de fapt li s-a revelat altcineva? Daca au inventat? Daca au fumat ceva sau au tras pe nas? Samanilor din jungla cand prizeaza vapori halucinogeni cine li se reveleaza? Ca si aia au revelatii.

Vezi cate intrebari genereaza?

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si daca ar genera si mai multe intrebari, ce? Daca nu intrebi, nu afli lucruri noi, nu?

 

:lol: Doar tu-ti poti raspunde la intrebare sau la celelalte inca cel putin 10 intrebari(care oricum s-au declansat in interiorul tau atunci cand ai asteptat raspunsul din partea mea). Ca , la un moment dat sau in acelasi timp, afli (recunosti) un raspuns tine de "practica interioara continua", stii deja ce zicea Patanjali.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Edit. Acum am vazut completarea la raspunsul tau. Deci Biblia e cea care il prezinta pe Dumnezeu. Adica ala adevarat. Biblia scrisa de... oameni? Putem avea incredere in parerile unor oameni? Daca s-au inselat, si de fapt li s-a revelat altcineva? Daca au inventat? Daca au fumat ceva sau au tras pe nas? Samanilor din jungla cand prizeaza vapori halucinogeni cine li se reveleaza? Ca si aia au revelatii.

Vezi cate intrebari genereaza?

 

Sunt de acord cu abordarea asta; orice a fost scris (si publicat, si facut popular) de mana omului e susceptibil de indoiala.

 

Raman la ideea ca revelatiile sunt ceva foarte personal, ce nu poate fi explicat si comunicat in mod coerent celorlalti, pentru ca fiecare trece lucrurile prin prisma existentei lui.

 

Si din punctul asta de vedere, evident, revelatiile cuiva nu ar trebui supuse deraderii de catre cei care nu le inteleg, pentru ca in definitiv ne intelegem atat de putin unii pe altii. Atata timp cat cineva nu e o amenintare pentru alta persoana sau pentru comunitate, are dreptul sa creada exact ce vrea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doar eu imi pot raspunde la intrebare, de ce faci referire la un Dumnezeu vazut de altii si descris intr-o carte?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca doar eu imi pot raspunde la intrebare, de ce faci referire la un Dumnezeu vazut de altii si descris intr-o carte?

 

In toate "cartile" ( :lol: indiferent de suport) este "descris", se face "referire", ca si o "indrumare" , ca si un "ajutor" sau ca si o "reamintire", intru intelegere.

 

 

Edit. Acum am vazut completarea la raspunsul tau. Deci Biblia e cea care il prezinta pe Dumnezeu. Adica ala adevarat. Biblia scrisa de... oameni? Putem avea incredere in parerile unor oameni? Daca s-au inselat, si de fapt li s-a revelat altcineva? Daca au inventat? Daca au fumat ceva sau au tras pe nas? Samanilor din jungla cand prizeaza vapori halucinogeni cine li se reveleaza? Ca si aia au revelatii.

Vezi cate intrebari genereaza?

 

Biblia, este bine de stiut, este  sau reprezinta, "fenomenul adunarii cartilor sfinte ale tuturor popoarelor", cel putin asa inteleg io si nu numai io.

Bun, inca o data spun ca aceste informatii ne sunt de ajutor intru "reamintire" , intru apropiere, intru "re-legare"(de aci vine cuvantul "religie" si semnificatia lui) , re-aducere aminte , re-apropiere de Dumnezeu. Cine a citit Sfanta Scriptura a citit , la un moment dat, ca Dumnezeu il striga pe "cutare", asta ne arata (si asta inca din VT) ca omul s-a distantat mult de EL. Sper sa intelegi ceea ce-am transmis in postarile mele.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, Biblia nu e singura carte care il descrie, dar a fost prima pe care mi-ai recomandat-o (sau cel putin asa am inteles eu din moment ce ai vorbit de Trinitate) desi viziunea din ea asupra lui Dumnezeu e plina de contradictii, nu il prezinta ca pe un tip tocmai iubitor si care ne vrea fericiti, este sadic, orgolios si cam isteric pe alocuri. Hmmmm. Cata incredere sa ai in asa o sursa?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, Biblia nu e singura carte care il descrie, dar a fost prima pe care mi-ai recomandat-o (sau cel putin asa am inteles eu din moment ce ai vorbit de Trinitate) desi viziunea din ea asupra lui Dumnezeu e plina de contradictii, nu il prezinta ca pe un tip tocmai iubitor si care ne vrea fericiti, este sadic, orgolios si cam isteric pe alocuri. Hmmmm. Cata incredere sa ai in asa o sursa?

 

Sunt doar impresii , sper ca vei intelege.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci dupa cum spuneam si eu, parerea unuia sau a altuia despre cum e Dumnezeu.

Sau voiai sa spui ca doar lasa impresia ca e asa? (sadic, orgolios, etc)

E putin ambigua exprimarea ta.

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci dupa cum spuneam si eu, parerea unuia sau a altuia despre cum e Dumnezeu.

Sau voiai sa spui ca doar lasa impresia ca e asa?

E putin ambigua exprimarea ta.

:lol: Hai ca este draguta "impresia" ta. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×