Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu este complicat ce ai spus, dar are o doza de naivitate, scuza-ma. Necesitatea unei fiinte supranaturale a venit in urma imposibilitatii raspunsului la cateva intrebari pe care omul si le-a pus de la inceputuri si inca si le mai pune, intrebari la care  stiinta inca nu  gasit raspuns.

Restul, adica ceea ce spui tu, este lipsit de importanta. Sunt doar amanunte.

Omul va afla mereu, alte si alte lucruri, dar poate ca ceea ce voia sa stie inca de la inceput, nu va afla niciodata.

 

Acesta este motivul pentru care oamenii mai cred in "povesti", pentru ca deocamdata, totul pare o "poveste", iar omul nu este decat un copil, caruia inca ii plac povestile.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad, vorbim de lucruri total diferite. Ca sa intelegi universul si legile lui, trebuie sa pui mana pe carte. Si nu vorbesc de Biblie/Coran/alte texte religioase.

Nu ma intereseaza din punctul de vedere al unui raspuns la intrebari existentiale - cine sunt, care e scopul meu, unde poti sa umpli golul cu ce vrei tu si raspunsurile pot fi tot atatea cati sunt si oameni pe pamant

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad, vorbim de lucruri total diferite. Ca sa intelegi universul si legile lui, trebuie sa pui mana pe carte.

Nu stiam ca discut cu singurul om de pe planeta care "a inteles" universul si ii cunoaste toate legile.

Daca pe tine nu te intereseaza anumite chestii, trebuie sa intelegi ca pe altii ii intereseaza, mai sunt si de astia.

Tu ai ramas blocat cu mana pe vreo carte probabil, si inca incerci sa o citesti.

  • Like 1
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, cand am vorbit la persoana a doua, nu m-am referit la tine personal, asa cum faci tu acum cu mine. Este o exprimare generala, pe care orice om care nu a trait in salbaticie o recunoaste ca fiind asa. (de ex: nu poti sa dai in cap cuiva pe strada)

In al doilea rand, nu stiu unde ai vazut tu ca am sustinut ca sunt singurul om de pe planeta care am inteles universul si ii cunosc legile. Am spus doar care sunt domeniile unde gasesti explicatiile daca te intereseaza cu adevarat sa intelegi ceva.

In al treilea rand: nu ma intereseaza raspunsul la intrebarea de la inceputul topicului din punct de vedere al intrebarilor existentiale, si am explicat de ce - vezi multitudinea de religii si filosofii care incearca sa dea acele raspunsuri, care la randul lor se inmultesc exponential prin prisma interpretarilor personale ale fiecaruia asupra lor. Nu am spus ca nu ma intereseaza acele intrebari si raspunsurile lor in general. Doar ca nu le iau in considerare in cadrul acestui topic. Suficient de clar?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider postul tau ca o erata la postul anterior. Chiar era necesara.

In alta ordine de idei, daca nu iei in considerare astfel de intrebari, de ce ai legat notiunea de primitivi cu ideea de credinta?

Topicul nu se referea la asta.

In ideea topicului, eu nu cred ca suntem primitivi, suntem abia la inceput.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era asta:

Considerati nivelul evolutiv al oamenilor credinciosi, primitiv vizavi de nivelul evolutiv al credinciosilor din anul 4000?

Dar vizavi de nivelul evolutiv al credinciosilor de acum 5000, 10000 de ani?

 

Nu eu am legat cele doua notiuni, erau legate prin intrebarea topicului.

Oamenii credinciosi traiesc intr-o sociectate care evolueaza. Nu poti sa scoti credinciosul din contextul in care traieste. Stiinta evolueaza. Credinta ramane aceeasi. Poti sa cauti in notiunea de Dumnezeu raspuns la framantarile  cu privire la scopul tau pe acest pamant, viata dupa moarte, suflet, etc, si poti sa il cauti pe Dumnezeu ca raspuns la intrebari legate de univers si legile acestuia, fenomene naturale, boli, etc, cand exista deja raspunsuri date de stiinta. In cel de-al doilea caz, esti in involutie. In primul caz esti in stagnare cel mult, ca nu s-a mai "descoperit" nimic nou de mii de ani in acest domeniu, si nici nu are cineva cum sa descopere ceva si sa si dovedeasca. Cel mult pot sa mai apara noi tendinte ca variatiuni de la principalele teme.

Editat de Enki
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oamenii credinciosi traiesc intr-o sociectate care evolueaza. Nu poti sa scoti credinciosul din contextul in care traieste. Stiinta evolueaza. Credinta ramane aceeasi. Poti sa cauti in notiunea de Dumnezeu raspuns la framantarile  cu privire la scopul tau pe acest pamant, viata dupa moarte, suflet, etc, si poti sa il cauti pe Dumnezeu ca raspuns la intrebari legate de univers si legile acestuia, fenomene naturale, boli, etc, cand exista deja raspunsuri date de stiinta. 

 

Enki, in opinia mea, noi toti (credinciosi, oameni de stiinta, filosofi, religiosi, atei, shamani etc.) suntem iubiti de catre Dumnezeu, fiindca EL ne-a creat ca ne bucuram de viata, fiecare unde suntem. Intelegerea "Totului"(sa zicem asa) ne-o poate revela doar Dumnezeu si, in niciun caz, noi nu suntem considerati "primitivi" decat de "mintile" care si-au facut aceste "proiectii" si acum le este dificil sa se regaseasca, neacceptand faptul ca perceptiile  pe care le-au avut, in momentul acelor "proiectii", au fost incomplete.

Editat de LuciaD
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca suntem iubiti de catre Dumnezeu care ne-a creat ca sa ne bucuram de viata. Dumnezeu face una sau alta, are scopuri, are sentimente. E asemeni unui om? Sau doar asa ni-l imaginam noi?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am spus destul de clar ceea ce am spus.

Ca sa-ti raspund la intrebare, nu sunt eu in masura decat a-ti spune ceea ce-am mai spus, adica faptul ca Dumnezeu ne-a creat pentru a ne trai Viata in armonie cu legile nescrise cosmice, legile sufletului curat, adica a experimenta viata in toata splendoarea esentei Sale, adica a trai in iubire, prin iubire exprimati in Adevar. Ca, lucrurile au luat o alta directie, adica au deviatt complicate ( :lol: cand  de fapt si de drept in esenta sunt simple- tot ceea ce-i complicat ne arata ca suntem departe de calea de urmat) este "rodul" distorsiunilor ce au aparut  ca urmare a unor proiectii mentale care nu au fost inscrise in "program", ci create de ceva care nu tine de ceea ce s-a intentionat a fi, adica  intentia acestei Creatii a lui Dumnezeu ca noi sa fim o creatie perfecta,  o reflexie a Sa, daca putem sa ne exprimam asa.(in perceptia mea, bineinteles).

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai spus clar ce ai spus, acum ai repetat mai elaborat. Dar la intrebare nu mi-ai raspuns.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×