Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

E posibil a da un raspuns la intrebarea: Cine (ce) e divinitatea (realitatea ultima)?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Cred ca sunt mai bune descrierile pe care I le face Iisus, desi in forma actuala, limitata, tot nu putem pricepe mare lucru. "Si voi sunteti cu nepriceperea?"

Si tu crezi ca Iisus se referea neaparat la priceperea ratiunilor gandite?

Consideri ganditul rational singura modalitate prin care poate fi cunoscuta divinitatea? Dar explicata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si tu crezi ca Iisus se referea neaparat la priceperea ratiunilor gandite?

Consideri ganditul rational singura modalitate prin care poate fi cunoscuta divinitatea? Dar explicata?

 

Nu, clar nu. Suntem mai mult decat ratiune.

Si la a doua intrebare raspunsul e nu.

Sufletul e mijlocul de legatura cu Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu, clar nu. Suntem mai mult decat ratiune.

Si la a doua intrebare raspunsul e nu.

Sufletul e mijlocul de legatura cu Dumnezeu.

Ma omorati cu sufletul, inima, ...

Defineste suflet!

Divinitatea este un concept fermentat de mintea umana inca de la inceputurile ei primitive cand au inceput primii neuroni sa lucre.

Tinand cont de specificul topicului, chiar daca ar exista divinitatea, oare poate fi ea descrisa prin cuvinte, incape in gandire, vorbire sau scriere, acesta e intrebarea de baza a topicului,

Nu cumva divinitatea (daca exista) ar fi posibil de "cunoscut" prin alte capacitati decat ganditul? si daca da, cum sa pui acel tip de cunoastere in cuvinte fara sa o denaturezi?

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Divinitatea daca exista e o qualie. Problema interesanta e alta. Din cate vedem la noi, qualiile noastre au nevoie de un substrat aparent material pentru a exista. De ce ale noastre qualii au nevoie de acest suport iar qualia divina nu are ? Ce proprietati la modul general are o qualia si de ce noi din ipostaza de oameni ii putem determina doar anumite proprietati ? Ce anume ne limiteaza ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Divinitatea daca exista e o qualie. Problema interesanta e alta. Din cate vedem la noi, qualiile noastre au nevoie de un substrat aparent material pentru a exista. De ce ale noastre qualii au nevoie de acest suport iar qualia divina nu are ? Ce proprietati la modul general are o qualia si de ce noi din ipostaza de oameni ii putem determina doar anumite proprietati ? Ce anume ne limiteaza ?

 

Suportul material e sufletul, care e o energie pe care momentan nu o putem masura.

 

E o forma de energie, suntnusunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Divinitatea daca exista e o qualie. Problema interesanta e alta. Din cate vedem la noi, qualiile noastre au nevoie de un substrat aparent material pentru a exista. De ce ale noastre qualii au nevoie de acest suport iar qualia divina nu are ? Ce proprietati la modul general are o qualia si de ce noi din ipostaza de oameni ii putem determina doar anumite proprietati ? Ce anume ne limiteaza ?

Si acuma tot qualia ii zici?haha.gif

Vezi ca nu suntem nici cel putin la filozofiebiggrin.png asa ca, intelesurile (qualiile) noastre nu au nevoie de nimic pentru a exista, din contra materialitatea e cea care se bazeaza pe qualii, nu stai afara si speculezi despre inauntru, stai in tine ca si capacitor constatator de realitate si speculezi despre in afara.

Asadar amice, musai e la talica sa iti alegi referential de discutie: materialist, solipsist, panteist, monist, deist, teist, ateist, Abc-istbiggrin.png

Pai daca divinitatea nu exista nu are nevoie de suport, logic, iar daca exista presupui tu ca nu are nevoie de suport material, dar eu pot spune ca are suport material pe traseul dintre consumul de neurotransmitatori si efectul consumului si (sau) in cotul Caii Lactee si (sau) dupa a 100 miliarda galaxie de la noi incolo.

Nu st'u frate, ia zi 'talica, intrucat tocmai acesta e specificul topicului: e posibil de pus in cuvinte Dumnezeu, e posibil de dat un raspuns prin cuvinte gandite, spuse sau scrise referitor la divinitate (daca ar exista)?

 

Suportul material e sufletul, care e o energie pe care momentan nu o putem masura.

 

E o forma de energie, suntnusunt.

Pai da dar vezi tu, nu e palpabila treaba intrucat psihicul i-a furat painea, ce scoatem din psihic si puneam in seama sufletului sau, ce face sufletul si nu face psihicul, altfel zis, eu nu stiu cu ce se ocupa sufletul asta.

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca ar exista divinitatea, oare poate fi ea descrisa prin cuvinte, incape in gandire, vorbire sau scriere...,

Nu cumva divinitatea (daca exista) ar fi posibil de "cunoscut" prin alte capacitati decat ganditul? si daca da, cum sa pui acel tip de cunoastere in cuvinte fara sa o denaturezi?

 

 

Nu stiu de ce ar fi interesati de chestiile astea cei care nu cred in divinitate. Pe mine una nu ma preocupa daca si cu parca, cum, de ce, oare, bla bla bla in ceea ce priveste conceptul de divinitate. Ma amuza insa topicele astea si intrebarile inutile pe care si le pun unii in loc sa puna neuronii la lucru in scopuri folositoare.

 

Poate fi descris in cuvinte ceva in ceea ce nu cred ? Who gives a shit din moment ce nu cred ca exista ? doh.gif E posibil de pus in cuvinte d-zeu ? Mi-a luat mintea foc nu alta, de la atata gandit asupra acestei dileme existentiale. Ma duc sa bag capul intr-o butelie cu hidrogen lichid sa mi-o racoresc.

 

Cate topice ai deschis in ultimele doua zile pe teme din astea, 4...5... ? rolleyes.gif

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

E posibil a da un raspuns la intrebarea: Cine (ce) e divinitatea (realitatea ultima)?

Hmm, deocamdată e bine să ne conştientizăm limitele...

Suntem o civilizaţie care abia dacă a reuşit să privească (să parcurgă) câţiva km amărâţi în sistemul nostru solar - asta fără a mai pune la socoteala multiplele taine nedesluşite ale propriei noastre planete şi implicit ale propriei noastre fiinţe - şi acum credem noi că ar fi posibil să ne repezim a răspunde la întrebarea ce e realitatea ultimă? Ehe, mai e muuult de săpat...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×