Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

De ce credem in Dumnezeu si nemurire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

give_heart.gif Cred in Dumnezeu pentru imi place SA CRED, pentru ca pur si simplu SIMT ca exista, doar spunand acest NUME si zambetul se afiseaza pe fata mea si nu mai imi trebuie nimic altceva...Este dincolo de o explicatie logica, este undeva in interiorul meu ceva/cineva care simte prezenta Lui mereu, in continuu, fara alte adaugari.

 

Candva, mi-am dorit nespus sa stiu cine este ingerul meu pazitor, citisem undeva pe internet ca ii poti afla numele, rugandu-l sa iti dea un indiciu, un gand care sa aibe o legatura cu el...si de aici a inceput un sir lung de intamplari, pentru mine, interesante.

 

La scurt timp, mama si-a amintit fara nicio legatura cu ce doream eu sa stiu unde m-am botezat, a fost prima data cand am aflat aceasta infromatie si anume la Capela Arhanghelii Mihai si Gavril.

 

Seara tarziu, mi-a incaput pe mana un film interesant despre Arhanghelul Gabriel, nu m-am gandit iar la nicio legatura cu dorinta mea de a afla numele ingerului meu.

 

Iar apoi, peste ceva zile, pur si simplu fara nicio treaba cu absolut nimic, citind un roman mi-a venit in minte un cuvant...ce a insistat sa ramana pentru cateva minute in mintea mea...si anume ZONAR.

Nu vedeam nicio legatura...ce reprezenta acest zonar, de unde si pana unde in mintea mea.. plus ca nu imi spunea nimic... de la zona ...si cu r la urmathreaten.gif

 

Am intrat pe net si am scris pur si simplu zonar.... si ce am gasit? Zonar , la reiki, este un simbol ce il reprezinta pe Arhanghelul Gavril (Gabriel)...N-am facut reiki si nici nu m-a pasionat sa citesc despre ...

 

Sa mai adaug ca am gasit si informatia cum ca cei nascuti lunea - ca mine - il au ca arhanghel pe Gabriel ???give_heart.gifgive_heart.gif

 

 

Cat despre nemurire, ...ma repet....nu stiu de ce omul nostru cauta explicatii logice, verbale cand toate astea se simt... si atat.

Tu simti, dar daca faci un sontaj de opinie o sa te constati minoritar.

Dar tu il simti pe Dumnezeu? sau constati anumite fenomene psihice si evenimente pe care le atribui existentei lui sau a altor entitati?

Exact ce spuneam.

E o nevoie.

Motivul de care spui tu - e doar explicatia pe care suntem obisnuiti sa ne-o dam, logic.

Cred ca e de la obisnuinta sau de la o alta nevoie - de a simti singuranta prin prisma garantiei...

Sa o consideram o specificitate (nevoie) proprie unora sau proprie tuturor, acesta tendinta de a intelege, cine suntem si ce e cu noi?

 

Asta cu siguranta prin prisma garantiei nu imi e deloc cunoscuta, nu o inteleg (referitor la tema), nu ma influenteaza inca, zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il simt pe Dumnezeu si regret daca nu sunt multi care sa-L simta. Cum am mai zis este dincolo de orice cuvant spus...Cuvinetele mele sunt mult prea sarace pentru a descrie de ce cred in existenta Lui. Nu ma influienteaza cu nimic ca vad sau nu entitati sau am parte de evenimente ce ma duc cu gandul la El.

 

Tot ceea ce ma inconjoara / ne inconjoara este mult prea perfect si n-au cum sa fi aparut din nimic... toate astea vorbesc despre El... prin prezenta lor, prin frumusetea lor, prin perfectiune. Omul este inca o fiinta ciudata/primitiva care se incapateaza sa gaseasca explicatii logice, ii place sa despice firul in 100 . Si nu inteleg de ce. Ar prefera sa fim ai nimanui si sa nu mai fie nimic dupa viata materiala?

 

Cu cat crezi ca exista, cu atat mai mult ti se vor da indicii despre existenta Lui. Cat cat te incapatanezi sa vezi dovezi palpabile, scormonind aiurea cu atat de afunzi si totul devine un mare semn de intrebare. :) Cei care se intreaba cum este , de ce nu il vedem, garantez ca si daca ar avea sansa il vada tot n-ar crede. S-a mai intamplat asta, o data!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa o consideram o specificitate (nevoie) proprie unora sau proprie tuturor, acesta tendinta de a intelege, cine suntem si ce e cu noi?

 

De-a lungul timpului, desi am realizat cat suntem de diferiti...totodata am ajuns la concluzia ca in esenta, suntem facuti din acelasi 'aluat'.

 

Stii cand am realizat acest lucru? In perioada vietii mele in care am calatorit foarte mult.

Am realizat ca toate asa zisele 'stereotipuri' umane, le intalnesti peste tot. De altfel, nevoia de a ne hrani, de a avea un pat unde sa dormim, de a avea prieteni in jur, de a simti ca avem un sens in viata, de a simti nevoia sa fii util, la fel ca sitendinta de a scapa de sub control multe lucruri atunci cand ne este deranjat echilibru, de a ne razbuna si de a ierta...de a si de a..ne aseamana mai mult decat ne deosebeste.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il simti prin intermediul capacitatii afective, gandirii, imaginatiei, intelegi ceva, il traiesti pe el, ii traiesti prezenta sau ce?

 

Asta cu tot ce ne inconjoara e deja altceva, binenteles ca ne face sa ne punem intrebari, nimeni nu consuma matraguna intrucat arata bine, trebuie sa fim si rationali.


De-a lungul timpului, desi am realizat cat suntem de diferiti...totodata am ajuns la concluzia ca in esenta, suntem facuti din acelasi 'aluat'.

 

Stii cand am realizat acest lucru? In perioada vietii mele in care am calatorit foarte mult.

Am realizat ca toate asa zisele 'stereotipuri' umane, le intalnesti peste tot. De altfel, nevoia de a ne hrani, de a avea un pat unde sa dormim, de a avea prieteni in jur, de a simti ca avem un sens in viata, de a simti nevoia sa fii util, la fel ca sitendinta de a scapa de sub control multe lucruri atunci cand ne este deranjat echilibru, de a ne razbuna si de a ierta...de a si de a..ne aseamana mai mult decat ne deosebeste.

Asa e.

Oare necredinciosul, ateul cauta din acelasi motive pentru care a cautat si credinciosul? fiecare gasind meru si mereu, formele ce satisfac atunci "strigatul" ce ii determina sa caute?

De exemplu eu, m-am oprit intrucatva deoarece am crezut ca am gasit, dar in oprirea mea cautam in continuare sa inteleg, ceea ce ma dus la colaps si la a cauta in continuare intrucat "fiara isi cere drepturile, ma exploateaza, trebuie sa o hranesc".

Editat de suntnusunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Il simti prin intermediul capacitatii afective, gandirii, imaginatiei, intelegi ceva, il traiesti pe el, ii traiesti prezenta sau ce?

 

Asta cu tot ce ne inconjoara e deja altceva, binenteles ca ne face sa ne punem intrebari, nimeni nu consuma matraguna intrucat arata bine, trebuyie sa fim ratinali.

 

deja intram in discutii care nu isi au rost . Tu de ce simti iubire ptr cineva sau de ce crezi in cineva ... cum o faci? prin intermediul capacitatii afective, gandirii, imaginatiei, intelegi ceva, o traiesti pe acea persoana, ii traiesti prezenta sau ce faci? Asta ca sa iti fac jocul pe sfert.

 

iti inteleg ideea, n-ai ce face si incerci sa pui la incercare credinta cuiva in raport cu capacitatea de exprimare . N-ai sa reusesti!

Tu simti, dar daca faci un sontaj de opinie o sa te constati minoritar.

Dar tu il simti pe Dumnezeu? sau constati anumite fenomene psihice si evenimente pe care le atribui existentei lui sau a altor entitati?

Editat de Mystep
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simt iubire sau am incredere datorita potentialuli meu afectiv si intrucat relatia cu "cinevaul" a evoluat intru declansarea accesului meu la acele sentimente.

 

Nu intelegi ideea daca exprimi ceea ce ai scris aici, e doar impresia ta, nu cautarea mea, nu caut sa te incerc in noci un fel.no.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

"fiara isi cere drepturile, ma exploateaza, trebuie sa o hranesc".

Dar eu nu inteleg de ce o simti ca pe o 'fiara'?...

Eu fac ce pot, ce tine de mine..ce nu tine de mine, nu pot sa fac..

 

Ai incercat sa o privesti ca pe 'un prieten', ca pe apa, aer, hrana?

 

Un om supraponderal deseori nu reuseste sa slabeasca pentru ca priveste mancarea ca pe un 'dusman'..si atunci inseamna ca 'mancarea' il terorizeaza, nicidecum nu l-ar putea ajuta.

 

In cazurile acestea, psihologic vorbind, ar fi bine sa incepem sa privim mancarea ca ceva necesar si bun pentru trupul si mintea noastra. Ne da energie si ne ajuta imunitatea...

Apoi, sa cautam care alimente ne fac bine...si sa ne obisnuim sa ne luam doar cantitatea de care avem nevoie..pt a ne fi bine.

 

Mancarea si orice obiect al slabiciunilor noastre, nu ne este dusman - noi il percepem ca fiind un dusman.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu eu, m-am oprit intrucatva deoarece am crezut ca am gasit, dar in oprirea mea cautam in continuare sa inteleg, ceea ce ma dus la colaps si la a cauta in continuare intrucat "fiara isi cere drepturile, ma exploateaza, trebuie sa o hranesc".

spam.gif ma scuzati !!! vrei tu sa filosofezi cumva dar nu prea iti reuseste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era o exprimare artistica care sa evidentieze cat de flamanda e, nu ca sa ii arate ferocitatea.


ma scuzati !!! vrei tu sa filosofezi cumva dar nu prea iti reuseste...

Asta e, fiecare face ce poate!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar de ce te scuzi? sustineti ideea...

 

 

de ex.

 

 

suntnusunt, in 19 Dec 2013 - 10:00 AM, a spus:snapback.png

Tu simti, dar daca faci un sontaj de opinie o sa te constati minoritar.

Dar tu il simti pe Dumnezeu? sau constati anumite fenomene psihice si evenimente pe care le atribui existentei lui sau a altor entitati?


 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×