Sari la conținut
Forum Roportal
Indigo 1

Hipster - trend in moda si atitudine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Urmarind o discutie pe alt topic am dat peste termenul " hipster" si am citit despre acest trend pe internet. E chiar interesant si desi termenul a fost folosit intr-un sens depreciativ mie nu mi s-a parut a fi ceva aiurea la adeptii acestui trend.

Redau cate ceva din cele gasite :

Trendurile de fashion îi redau pe hipsteri îmbrăcați din magazine retro și făcând economie, deși un hipster își permite să își cumpere haine noi ca cei din clasa de mijloc sau de sus. Unii spun că acest stil de viață nu provine de la adevărata convingere față de acest curent, ci de la dorința de a se identifica cu ce este popular la momentul respectiv.
Din anii 1990, adeptul hipster face parte din clasa de mijloc și sus și este interesat de varietatea culturală și mișcările alternative. Acestea pot include vegetarismul, politicile extrem de ecologiste și muzica post-punk și alternativă. Hipsterii sunt acele persoane care poarta palarie, ochelari cu lentila din sticla, dar nu de vedere, esarfa vara, pantaloni skinny, geanta mare pe umar, aparat foto Polaroid, geaca de piele si iPhone,
frizuri ciufulite, cărți de buzunar atârnate de pantaloni, cocoțați pe încălțăminte cu platforma.

Ma intereseaza daca stiti mai multe despre acest curent de moda si ce parere aveti despre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite definitia din dex: hípster s. m. Persoană care admiră și adoptă ultimele tendințe în modă, tehnologie, stil etc. ♦ (p. ext.) persoană superficială – Din engl. hipster

 

Parerea mea ca stilul comunist de a ii face hipsteri si a ii improsca cu norori pe tinerii care asa cum sunt, incep sa nu mai taca...nu ar mai trebui promovat de oamenii care au putina carte.

 

Unu, doi esti hipster mai nou. Asta e adevaratul trend. De a ii face hipsteri pe tinerii care se rascoala impotriva sistemului, asa cum stiu si pot si ii ajuta capul. Ca adultii se cam trag pe cur si fac filosofie din fotoliu.

 

Mai tare ma irita cei care, tot din fotoliu, au pretentii ca acesti tineri sa faca una si alta (ca aia de ce nu o fac, ca solutii de nu stiu care de ce nu aduc?) cand ei nu au miscat un deget pentru nimic in viata lor.

Editat de stupid_me
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Uite definitia din dex: hípster s. m. Persoană care admiră și adoptă ultimele tendințe în modă, tehnologie, stil etc.''

''Hipsterii sunt acele persoane care poarta palarie, ochelari cu lentila din sticla, dar nu de vedere, esarfa vara, pantaloni skinny, geanta mare pe umar, aparat foto Polaroid, geaca de piele si iPhone, frizuri ciufulite, cărți de buzunar atârnate de pantaloni, cocoțați pe încălțăminte cu platforma.''

in afara de trend de moda nu vad nimic.

 

 

ce e rau in a-ti placea moda zilei de azi? ce atata folosire a acestui cuvant drept jignire? nu pricep de ce i se spune cuiva 'esti hipster!' cu gandul de a jigni.

 

'esti puncker!' / 'esti emo!' / 'esti roacker!'

 

r u 4 real guys?!?!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii se simt mai puternici daca resping pe altii. Si o fac cu multa placere.

Atunci ei se simt valorosi, si uita de frustrarile lor.

 

Uite, eu nu practic femdom, dar ii respect pe cei care o fac. E treaba lor.

Din punctul meu de vedere, ai dreptul sa fii cum doresti.

Poti s stai in cap daca ai chef.

 

Poti fi hipster, emo, madarfacar, orice vrei.

 

In State este mult respect pentru celalalt, chiar daca pare crazy sau extravagant.

 

Nu m-ar deranja sa am asa amici.

 

Tattoo+Woman.jpgjesse-thornhill-465579652-235709.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu-s hipsteri, sunt freaks.

 

On: huo, hipsterii !

 

Eu eram la capitolul "donatori de organe", periodic inca mai sunt.

 

"Tinerii" astia au varsta mea, plus-minus cativa ani. Ce nu realizeaza ei este ca au devenit deja mainstream.

 

Superficiali ? Daaa :D Protestul a devenit o moda. Daca e la moda RMGC, despre aia protestam, daca sunt gazele de sist, despre aia protestam... si tot asa.

 

Dar macar fac ceva(absolut inutil), nu stau ca "adultii" astia ca mine si comenteaza din fotoliu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Tinerii" astia au varsta mea, plus-minus cativa ani. Ce nu realizeaza ei este ca au devenit deja mainstream.

 

Superficiali ? Daaa biggrin2.gif Protestul a devenit o moda. Daca e la moda RMGC, despre aia protestam, daca sunt gazele de sist, despre aia protestam... si tot asa.

 

Dar macar fac ceva(absolut inutil), nu stau ca "adultii" astia ca mine si comenteaza din fotoliu.

pana mea, dar tinerii care au accesat fonduri europene pentru a isi deschide mici afaceri in zona, mai ales in ceea ce priveste turismul nu conteaza?

Hai sictir, ca pana si eu mi-am rupt coatele la 20 de ani sa ridic acolo o investitie, cu un vecin. M-am retras dupa acceptarea fondurilor si deschiderea firmei, ca eram cu scoala, dar si acum am actiuni acolo. Si da, le investesc in continuare pentru dezvoltare sociala in zona (nu pt curu meu). Nici macar nu erau fonduri europene, ca erau FRDS (FONDURI ROMANE DE DEZVOLTARE SOCIALA) - acordate celor ramasi fara loc de munca de la inchiderea minei...pentru a se crea locuri noi de munca. Deja a generat 18 locuri de munca, in cativa ani. Nu pare mult? - e ceva, sa stii. E vb de 18 familii. Si multe altfel de firme mici in zone, la fel au luat nastere.

 

Ce la moda modelor. Tu chiar nu ai habar despre ce aiuresti la faza asta.

Te invit sa faci o vizita prin zona Albacului spre Arieseni si sa analizezi fapte inainte sa bati din gura fara sa stii.

 

Adica, dupa ani si ani in care cat de cat au reusit multi sa se ridice..cu mici ferme, afaceri, agricultura si cat de cat sa se redreseze..vii tu, statul si te caci pe toata munca oamenilor astora, fara macar sa ai un contract din care sa ai un venit pe mai multa vreme in zona. Ba mai mult, mai scoti 4 munti de pe sticla si te lauzi ca ai salvat Romania de datorii. Ia cauta tu pe astia care si-au vandut resursele, majoritatea - daca o duc mai bine cu somajul dupa vinderea tarii, sau nu.

Si discutam apoi.

 

Auzi la el, hipster.

Vorbesti asa, de dupa gard si din fotoliu.

 

Vorbiti de hipsteri...dar de bagatorii in seama ce mai ziceti, fotolistilor? Huh?

 

Huoooooo

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa, asa, da-mi cu PET-ul ! ro.gifbiggrin2.gif

 

rotflmao.gif

Nu iti dau cu nimic ca tu faci flame de amorul artei.

Ar fi chiar interesant ca inainte sa bagi acuze si judecati aiurea, sa mergi sa vezi cum sta treaba in zona si sa vorbesti cu tinerii aia care ies in strada.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu poate nu intelegi ce face un corporatist. Amicule, explica-i ce fac colegii tai mai saraci cu duhul, ca stiu ca tu nu, ca esti familist(ca gandire).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu poate nu intelegi ce face un corporatist.

Ce treaba au corporatoristii aici?

 

Vesnicele tale probleme, ca e on-topic sau nu : hipsterii, corporatoristii (in special cei cu it) si femeile.

 

Bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×