Sari la conținut
Forum Roportal
mihhaic

Teoria Haosului

Postări Recomandate

Stie cineva unde pot sa gasesc mai multe informatii despre teoria haosului in limba romana? Se invata teoria haosului in universitatile din Romania? Daca da, la ce nivel si in ce domenii? Ce parere aveti despre efectul fluture?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva unde pot sa gasesc mai multe informatii despre teoria haosului in limba romana? Se invata teoria haosului in universitatile din Romania? Daca da, la ce nivel si in ce domenii? Ce parere aveti despre efectul fluture?

Teoria haosului e o prostie de acum 40 de ani. Exemplul favorit era sistemul meteorologic la planetei si imposibilitatea de a prevedea corect evolutia vremii. Teoria haosului pretinde că unele lucruri nu pot fi anticipate. Dacă ai destule informatii si destulă capacitate de procesare si analiză, poti anticipa orice.

 

Ca să stii prognoza pentru m

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea sunt de aceeasi parere. Din cate stiu eu, teoria este aplicata in foarte multe domenii si se prea poate sa se apropie foarte mult de teoria unificatoare din fizica. Haosul nu este vazut in teorie asa cum este cunoscut in mod popular, ca dezordine totala. Dimpotriva, haos insemna previziune exacta. Fluturele este o metafora pentru conditia de baza a unui sistem haotic: hipersensibilitatea la conditiile initiale. Bataia din aripi a fluturelui determina schimbari minuscule in atmosfera care in timp se pot transforma in adevarate tornade. Atmosfera ca sistem complex ar fi fost alta daca fluturele nu ar fi batut din aripi. Desigur, asta e teoretic, dar mai stii? Oricum e matemetica multa pana la haos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea sunt de aceeasi parere. Din cate stiu eu, teoria este aplicata in foarte multe domenii si se prea poate sa se apropie foarte mult de teoria unificatoare din fizica. Haosul nu este vazut in teorie asa cum este cunoscut in mod popular, ca dezordine totala. Dimpotriva, haos insemna previziune exacta. Fluturele este o metafora pentru conditia de baza a unui sistem haotic: hipersensibilitatea la conditiile initiale. Bataia din aripi a fluturelui determina schimbari minuscule in atmosfera care in timp se pot transforma in adevarate tornade. Atmosfera ca sistem complex ar fi fost alta daca fluturele nu ar fi batut din aripi. Desigur, asta e teoretic, dar mai stii? Oricum e matemetica multa pana la haos.

 

 

Sa stii ca ideea a fost imprumutata si-n stiintele sociale.Exista o teorie de prin 1989 scrisa de un politilig american James Rosenau "Turbulenta in politica mondiala", care preia ideea ta cu fluturele.Cartea s-a tradus in 1994-199591996 nu mai stiu exact in romaneste la editura Academiei Romane sub patronajul lui Ioan Popescu -fost ministru al muncii in cabinetul Vacaroiu.Daca mergi la biblioteca academiei poti afla de carte.Nu are matematica mai de loc, ca doar teoriei a relatiilor internationale , dar este un exemplu de aplicare a teoriei haosurilor. Ar fi bine sa o citesti macar asa pe diagonala ar fi interesanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

The term butterfly effect is related to the work of Lorenz, who in a 1963 paper for the New York Academy of Sciences noted that "One meteorologist remarked that if the theory were correct, one flap of a seagull's wings could change the course of weather forever." Later speeches and papers by Lorenz used the more poetic butterfly. According to Lorenz, upon failing to provide a title for a talk he was to present at the 139th meeting of the AAAS in 1972, Philip Merilees concocted Does the flap of a butterfly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva unde pot sa gasesc mai multe informatii despre teoria haosului in limba romana?

 

Pe net Centrul pentru Studiul Complexitatii - Florin Munteanu

 

Carti:

- Ilya Prigogine, I. Stengers - Noua alianta, Ed. Politica (coletia Idei Contemporane), 1984

- Ilya Prigogine - De la existenta la devenire, Ed. Stiintifica, 1992

- Gelu Bourceanu, Ioan Grosu, Camelia Beldie - Evolutie si autoorganizare in sisteme departe de echilibru, Ed. Tehnica, 1989

- Ziauddin Sardar, Iwona Abrams - Cateva despre HAOS, Ed. Curtea Veche, 2002

- Alain Boutot - Inventarea formelor, doua volume - Ed. Nemira, 1996 si 1997

- Benoit Mandelbrot - Obiectele fractale, Ed. Nemira, 1998

- Friedrich Cramer - Haos si ordine, Structura complexa a viului, Ed. All, 2001

 

Teoria haosului e o prostie de acum 40 de ani. Exemplul favorit era sistemul meteorologic la planetei si imposibilitatea de a prevedea corect evolutia vremii. Teoria haosului pretinde că unele lucruri nu pot fi anticipate. Dacă ai destule informatii si destulă capacitate de procesare si analiză, poti anticipa orice.

 

Asta spunea Laplace cu demonul lui: daca ar stii valorile tuturor parametrilor universului la un moment dat si legile de evolutie, atunci ar putea deduce starea universului din trecut sau viitor in mod exact.

 

Teoria haosului spune, in mod fundamental, ca o asemenea predictie este imposibila. Pentru a prezice o stare oricat de indepartata trebuie cunoscuta in mod infinit de bine starea prezenta. Cerinta imposibil de satisfacut. The cosmic blueprint a lui Paul Davies te poate lamuri.

 

Ca să stii prognoza pentru m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
The term butterfly effect is related to the work of Lorenz, who in a 1963 paper for the New York Academy of Sciences noted that "One meteorologist remarked that if the theory were correct, one flap of a seagull's wings could change the course of weather forever." Later speeches and papers by Lorenz used the more poetic butterfly. According to Lorenz, upon failing to provide a title for a talk he was to present at the 139th meeting of the AAAS in 1972, Philip Merilees concocted Does the flap of a butterfly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bombardierulrus: Gen.® Lucian Culda este profesorul meu de Teoria Organizatiei(Academia Fortelor Terestre-Sibiu) si ii cunosc teoria si lucrarile. Bineinteles, nu sunt expert in teoria procesual-organica, nimeni nu e, si nici mie nu imi place deloc. Daca o intelegi si citesti mult ar putea sa inceapa sa-ti placa. Are niste studii foarte interesante pe site, sunt mai accesibile. Stiu ca prof. Culda este un 'admirator' al teoriei haosului, ne mai povestea cate ceva despre ea la cursuri si de acolo am inceput sa devin preocupat. Numai ca dumnealui nu este un matematician. Ma gandeam sa fac o lucrare despre modalitati de agresiune bazate pe teoria haosului si i-am spus asta elevului domnului profesor cu care facem seminariile(un maior) iar acesta mi-a spus sa studiez, sa caut si daca am ceva idei sa ma duc la el(asta o spune de obicei). Apoi am dat de matematica. Ma gandesc serios sa reiau matematica de clasa a 12-a. Mersi oricum pentru amabilitate. Ar trebui sa citesti ce scrie pe acolo pe site.

Elandi: am comandat de la un anticariat pe net cartea 'Cate ceva despre haos' dar ajunge prea tarziu si o sa fiu in vacanta. Am mai gasit totusi informatii pe web.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In carte "Cate ceva de spre haos" poti vedea cate aplicatii are teoria si in cate domenii atinge. Pentru a intelege teoria, cartea asta nu este potrivita.

Cartile lui Prigogine si "Evolutie si autoorganizare in sisteme departe de echilibru" sunt mai bune pentru intelegerea teoria haosului.

 

Eu am incercat sa fac legaturi intre psihanaliza si teoria cu pricina. Am gasit chiar psihanalisti "grei" care au scris despre asta. Lucrarea mea este http://danielmunteanu.tripod.com/Aplicarea...psihanaliza.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×