Sari la conținut
Forum Roportal
@5 IP

Sexul, timpul si comoditatea.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa stii ca cei mai spirituali oameni nu au avut neaparat parte de sex des, ba altii nu au avut parte mai deloc. Oricum, nici cei care stau prea mult cu nasul in brizz brizz-uri tehnologice (ca eu asa le numesc ) - nu sunt prea spirituali.

 

Sa stii ca de multe ori faptul ca poti sa stai imbratisat cu persoana in cauza si sa fiti intimi fara neaparat a continua cu sexul - poate de multe ori satisface mai multe nevoi decat sexul, ba mai mult - poate da nastere unei placeri mai profunde, chiar daca mai putin carnale.

 

Depinde si ce preocupari ai in viata. Oamenii sunt f curiosi cu privire la intimitatile altor oameni si nu stiu in ce masura acest lucru tradeaza o nesiguranta de sine sau doar un fapt..divers.

 

E ca si cum, sa zicem, ai merge intr-o tara straina in care nu ai mai fost, in vacanta. Fiind obosit de pe drum, dorindu-ti sa calatoresti cat mai mult, sa incerci diverse si sa te si odihnesti (ca de aia e vacanta) - nu ai sa stai ca si iepurasul toata ziua in pat. Ai vreme si acasa (daca asa se pune problema :D) cand ploua, ninge si pofta vine doar ..stand. Parerea mea. Sau, daca pe tine asta te implineste si de asta ai mare nevoie - vei sta mai mult prin pat. Depinde de om, de nevoi, de prioritati...si mai ales de ..sincronizare.

 

Pentru ca mie mi se pare ...sa nu zic cum, sa stai sa te gandesti 'ah, nu am mai facut sex de cateva zile, hai sa ne punem la treaba'.

 

Nu interveneam daca nu vorbeai de 'comoditate'. Sunt multe alte moltive pentru care un om nu simte nevoia sa faca sex de 5 ori pe saptamana.

Asa cum tu esti uimit de prietenii tai, asa ma uimeste si pe mine ce considera 'normal' ca frecventa psihologii si d'alde jurnalistii prin presa.

Citeam in diverse locuri ca normal ar fi sa o faci de 3 4 ori pe saptamana. Adica, frecventa obisnuita pentru sportul facut regulat.

 

Ce naiba, ne sexuim ca sa traim sau traim ca sa ne sexuim? rofl.gif

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ora asta, pot zice doar ca unora le place sa o faca mai des, altora mai rar. Frustrarile apar cand dorinta unuia nu coincide cu dorinta celuilalt.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii sunt diferiti, din fericire ( vorba unei reclame ) - este firesc ca si dorinta de sex sa fie diferita . Daca am fi programati toti ca la ora x sa ne-o tragem unde ar mai fi farmecul?

Insa intr-adevar, in ziua de azi omul este mereu in criza de timp si lovit de valuri si stres - si poate nu mai acordam perosanei iubite atentia cuvenita . Dar cand zic asta nu ma refer doar la sex, ci la tot ce inseamna relatie interumana. Am mai zis si in alte cazuri, devenim straini chiar si fata de noi insine. Ne salbaticim. Sau mai bine zis ne salbaticeste viata asta!

Si uite asa sexul devine doar un mod sa i-o tragi si tu cuiva dupa ce ti-o trage seful la munca. :))

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca titlul topicului trebuia sa fie sexul, timpul si situatia economica

 

prietena mea sta intr-o garsoniera cu fii-su si barbac-su. sex cand il trimit p'ala mic la bunici, in rest ura si la gara. alta sta cu gagica-su si fam aluia. si sunt plini de datorii, muncesc cate 12 ore zilnic fiecare, ajung acasa si mananca 'ciorba de gati' si si-o trag ca sa nu uite cum e aia. nu ca nu se simt atrasi unul de celalalt, dar sunt prea obositi, prea fara de speranta intr-un viitor mai bun, prea scarbiti/deprimati.

 

daca eu zic 'nu, n-am chef' o sa gaseasca alta care are chef, asa ca nu exista 'nu am chef'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei...mai intervin si alti factori intr-un cuplu.Plictiseala,de exemplu...lipsa de interes...obisnuinta.

Oamenii oricum nu mai au timp sa traiasca...au servici,au copii,unii,au tot felul de datorii casnice,de griji si probleme...sunt obositi.Nici macar nu au nevoie sa inventeze scuze,fata de partener,pentru ca e adevarat.

Pur si simplu nu mai au timp suficient sa se odihneasca...si pe scara necesitatilor,nevoia de odihna e mai importanta decat nevoia de sex.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

daca eu zic 'nu, n-am chef' o sa gaseasca alta care are chef, asa ca nu exista 'nu am chef'

Asta e pe bune?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e pe bune?

 

de ce sa nu fie pe bune? crezi ca o sa stea langa mine daca eu zic mereu 'nu am chef' si o sa se multumeasca facand laba in dus? sau ai impresia ca sexul nu e important? suntem tineri, putem, nu am fost impreuna multi ani, de ce sa nu avem chef? sau d ece sa nu cred ca eu refuzandu-l sau el pe mine, nu o sa duca la sexuiala cu altu/alta? asa ca ma 'respecta' si 'iubeste'? pai sa ne respectam si sa ne iubim, dar sa ne si sexuim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

de ce sa nu fie pe bune? crezi ca o sa stea langa mine daca eu zic mereu 'nu am chef' si o sa se multumeasca facand laba in dus? sau ai impresia ca sexul nu e important? suntem tineri, putem, nu am fost impreuna multi ani, de ce sa nu avem chef? sau d ece sa nu cred ca eu refuzandu-l sau el pe mine, nu o sa duca la sexuiala cu altu/alta? asa ca ma 'respecta' si 'iubeste'? pai sa ne respectam si sa ne iubim, dar sa ne si sexuim

E o mare diferenta intre a spune atunci cand nu ai chef ca nu ai chef si alta e sa nu ai chef niciodata.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa nu ai chef, poti sa te simti rau, poti sa nu poti..suntem oameni, nu roboti.

trebuie sa ne intelegem unii pe altii - binenteles sa nu se intample foarte des ca bate la ochi!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×