Sari la conținut
Forum Roportal
galeria basil

Galeriile private coaguleaza piata artei contemporane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu stiu

dar, cele mai multe galerii private din tara sunt pline de porcari siropoase si comerciale :o:

 

 

Ia zi cu ce te ocupi tu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca coaguleaza piata artei daca stam si ne uitam la cite tirguri de arta sunt invitate trebuie sa iesim si noi in afara. Daca sunt oameni capabili de ce nu. Bravo lor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca coaguleaza piata artei daca stam si ne uitam la cite tirguri de arta sunt invitate trebuie sa iesim si noi in afara. Daca sunt oameni capabili de ce nu. Bravo lor .

 

Fals, si-au pus acest nume pompos "Basil" si-au mai facut si reclama dar in spate nu-i nimic, nu sunt pictori autentici, sunt niste comercianti care nu ofera nimic de calitate, pacalesc lumea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arta de galerie in ziua de azi e muribunda.A fi artist este azi o aventura instabila,poate numai sub denumirea de hobby ori "Sunday painter"te mai poti numi.Criza ajuta in mare parte dar de cand Internetul a luat o amploare atat de imensa in lume,arta a inceput sa moara.Personal as zice ca procesul caderii ei intr-o asemenea dizgratie a inceput prin 1990 in USA.In RO era pe duca demult.O mana de artisti detineau monopolul artei la anii aceia si inca din perioada comunista de inceput.

 

Cine mai vinde azi arta in RO?Cine mai investeste bani seriosi in ea?Poate cativa nebuni?

Toti vor mai pe nimic si te intrebi daca mai are vreun sens sa devii artist?Mai ales sa expui la vreo galerie pustie fie ea si in centrul Bucurestiului.Se pune si praful pe tablouri si lumea nici macar nu intra si nici ca se uita prin geam macar.Am trecut in vara asta prin mai toate galeriile de pe Blvd de la Universitate spre Romana si NU am vazut o persoana in vreo galerie de arta.Si asta nu doar intr-o zi ci de cate ori mereu am fost in centru.Si sa nu credeti ca arta e mai presus gandita in restul EU ori in USA.E la fel.

 

Ce poti face ca artist in RO azi?? Dar sincer vorbind.Ai comenzi?Ai posibilitatea de a fi un real artist profesionist? Si cand spun asta ma refer la realul inteles al cuvantului: de a trai numai din arta ce creezi?Adica sa faci bani in mod consistent sa-ti poti duce o viata buna?Fara ajutor de la taticu si mamica??Sa ai casa ta,atelier etc si sa traiesti din munca de artist?24 din 24?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destui care vand arta in Ro. Si cei care investesc la fel. Si sa stii ca se investesc chiar mult mai multi bani ca inainte.

Ce poti face ca artist in RO azi?? Dar sincer vorbind.Ai comenzi?Ai posibilitatea de a fi un real artist profesionist? Si cand spun asta ma refer la realul inteles al cuvantului: de a trai numai din arta ce creezi?Adica sa faci bani in mod consistent sa-ti poti duce o viata buna?Fara ajutor de la taticu si mamica??Sa ai casa ta,atelier etc si sa traiesti din munca de artist?24 din 24?

Pai te faci artist asa, de bon ton. Ca ai un suflet nobil si boem.

Vorba aia, arta cere sacrificii. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destui care vand arta in Ro. Si cei care investesc la fel. Si sa stii ca se investesc chiar mult mai multi bani ca inainte.

 

Pai te faci artist asa, de bon ton. Ca ai un suflet nobil si boem.

Vorba aia, arta cere sacrificii. :roll:

 

 

S-au dus timpurile boemiei demult.Si-au avut locul candva in trecutul istoriei,dar nu si azi. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×