Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

Islamul pro sau contra?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna seara, as dori sa incep un subiect foarte dezbatut de ceva vreme. eu si prietenul meu avem si noi o mica dezbatere care nu ajunge la un numitor comun cu privire la acest subiect.eu am o parere foarte buna despre islam si am si foarte multii prieteni care apartin acestei religii si pe care ii consider niste oameni minunati.Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie si adeptii ei referindu se la ei in termini oarecum jignitori si avand o teama constanta de a intra in contact cu ei.Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra dar haideti sa ne argumentam raspunsurile si sa ne respectam evitand jignirile de orice fel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia islamica in sine e la fel de buna sau proasta ca si religia crestina, ca Mahomed s-a inspirat la greu din Biblie. Din pacate printre adeptii islamului sunt mai multi barbari necivilizati decat printre adeptii crestinismului, chestie care umbreste grav religia islamica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, as dori sa incep un subiect foarte dezbatut de ceva vreme. eu si prietenul meu avem si noi o mica dezbatere care nu ajunge la un numitor comun cu privire la acest subiect.eu am o parere foarte buna despre islam si am si foarte multii prieteni care apartin acestei religii si pe care ii consider niste oameni minunati.Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie si adeptii ei referindu se la ei in termini oarecum jignitori si avand o teama constanta de a intra in contact cu ei.Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra dar haideti sa ne argumentam raspunsurile si sa ne respectam evitand jignirile de orice fel

No comment, doar: dovedeste ca esti mai destepta decat el! mare atentie, nu fa pe destepta, fi inteleapta!

Editat de nimeni d

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, as dori sa incep un subiect foarte dezbatut de ceva vreme. eu si prietenul meu avem si noi o mica dezbatere care nu ajunge la un numitor comun cu privire la acest subiect.eu am o parere foarte buna despre islam si am si foarte multii prieteni care apartin acestei religii si pe care ii consider niste oameni minunati.Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie si adeptii ei referindu se la ei in termini oarecum jignitori si avand o teama constanta de a intra in contact cu ei. Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra dar haideti sa ne argumentam raspunsurile si sa ne respectam evitand jignirile de orice fel

 

Amandoi aveti dreptate. Tu ti-ai format opinia in baza celor pe care ii cunosti tu, iar el probabil ca in baza celor pe care i-a cunoscut el sau daca nu cunoscut, cel putin auzit si vazut din mass media.

Ca sa ajungeti la o concluzie obiectiva, formati-va opiniile citind scriptura islamica, ca judecand doar in baza unor oameni cu care ai sau nu tangenta in viata nu se poate forma o opinie despre o relige. Fiecare religie are aderenti ok, aderenti dusi cu pluta, aderenti care nu intra la categoria oameni, samd.

Si dupa cum zice Blue, prietenul tau probabil ca face confuzie intre musulman si islamist. De cele mai multe ori termenii nu inseamna unul si acelasi lucru.

 

Acum am recitit topicul ala cu aducerea unui strain in Romania. Presupun ca tu l-ai deschis. Deci prietenul tau este arab crestin din Egipt ? Daca da, nu ma mira faptul ca are o impresie proasta despre musulmani. Eu credeam ca e roman de al tau. grin.gif Nici asa nu m-as fi mirat, dar macar pe arabul il inteleg oarecum. Iar tu esti convertita la Islam sau ce ? Ca nu pricep nimic din toata varza asta. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Amandoi aveti dreptate. Tu ti-ai format opinia in baza celor pe care ii cunosti tu, iar el probabil ca in baza celor pe care i-a cunoscut el sau daca nu cunoscut, cel putin auzit si vazut din mass media.

Ca sa ajungeti la o concluzie obiectiva, formati-va opiniile citind scriptura islamica, ca judecand doar in baza unor oameni cu care ai sau nu tangenta in viata nu se poate forma o opinie despre o relige. Fiecare religie are aderenti ok, aderenti dusi cu pluta, aderenti care nu intra la categoria oameni, samd.

Si dupa cum zice Blue, prietenul tau probabil ca face confuzie intre musulman si islamist. De cele mai multe ori termenii nu inseamna unul si acelasi lucru.

 

Acum am recitit topicul ala cu aducerea unui strain in Romania. Presupun ca tu l-ai deschis. Deci prietenul tau este arab crestin din Egipt ? Daca da, nu ma mira faptul ca are o impresie proasta despre musulmani. Eu credeam ca e roman de al tau. grin.gif Nici asa nu m-as fi mirat, dar macar pe arabul il inteleg oarecum. Iar tu esti convertita la Islam sau ce ? Ca nu pricep nimic din toata varza asta. laugh.png

Şi cu asta i-am băgat în ceaţă pe amândoi şi, eventual, ne-am băgat şi pe noi înşine în aceeaşi ceaţă deasă! laugh.png Păi cum să aibă amândoi dreptate?...

Obiectul contradicţiei aici îl reprezintă părerea ambilor despre islam, respectiv despre islamism sau mahomedanism, adică despre religia întemeiată în sec. VII de profetul Mohamed. Căci e clar despre ce e vorba aici, indiferent de cunoştinţele iniţiatoarei topicului în ale religiilor, de sentimentele noastre şi de nuanţele pe care le dăm noi termenilor "musulman" şi "islam".

Deci problema se reduce la următoarele afirmaţii:

1). Nellla are o părere bună despre islam, considerând-o o religie bună.

2). Mircea (prietenul Nelllei) are o părere proastă despre islam, considerând-o a nu fi o religie bună. (Acum nu ni se spune care-i poziţia lui Mircea cu privire la creştinism sau alte religii, dar să reţinem că Mircea are o părere prostă despre islamism).

 

Acum:

Dacă islamul ar fi o religie bună, atunci Nellla are dreptate.

Dacă islamul nu ar fi o religie bună, atunci Mircea are dreptate.

----

Deci problema revine, cum ne cere Nellla, la a ne da o părere despre islamism sau mahomedanism, recte despre faptul că aceasta ar fi sau nu o religie bună.

 

În ceea ce mă priveşte i-aş răspunde tranşant Nelllei, spunându-i: Mircea are dreptate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Şi cu asta i-am băgat în ceaţă pe amândoi şi, eventual, ne-am băgat şi pe noi înşine în aceeaşi ceaţă deasă! laugh.png Păi cum să aibă amândoi dreptate?...

 

 

Eu cred ca tu esti in ceata. laugh.png Islamismul nu este o religie ci un curent socio-politic cu justificari religioase.

Mahomedanism este un termen incorect care a luat nastere in Europa de vest prin sec XIII, din eronata impresie ca Muhammad ar fi d-zeul proslavit de aderentii religiei islamice. Termenul in ziua de azi este arhaic si chiar ofensiv sau blasfemitor in ceea ce-i priveste pe musulmani. Faptul ca in Romania inca se mai foloseste, nu inseamna ca are validitate ci denota ignoranta.

 

PS: Cand am spus ca amandoi au dreptate, m-am referit la faptul ca nici o religie, inclusiv cea islamica nu este in totalitate buna sau in totalitate rea si ca ambii au dreptate din propriile puncte de vedere. Insa Nella cauta aici raspunsul absolut care sa fie aplicat la modul general si incontestabil. Nu exista asa ceva. Cate fire de iarba, atatea opinii despre islam. Nu o sa-i dea nimeni raspunsul pe care il cauta pentru ca ce vrea ea este ceva despre care numai ea poata sa decida.

 

Deci problema se reduce la următoarele afirmaţii:

1). Nellla are o părere bună despre islam, considerând-o o religie bună.

2). Mircea (prietenul Nelllei) are o părere proastă despre islam, considerând-o a nu fi o religie bună. (Acum nu ni se spune care-i poziţia lui Mircea cu privire la creştinism sau alte religii, dar să reţinem că Mircea are o părere prostă despre islamism).

 

 

1. Cine-i Mircea, avand in vedere ca pe celalalt topic deschis de ea, prietenul cu care este impreuna de nu stiu cat timp, se afla in Egipt si nu e roman ? eusa_think.gif

2. Acel "Mircea" are o parere proasta despre Islam sau islamism, sau ambele ?

3. Ba ni se spune ca "Mircea" este crestin.

Nella spune asa pe celalalt topic

el este din egypt si vreau sa il aduc in romania pana de craciun. in cazul nostru nu este un aranjament suntem impreuna de mai bine de un an el este crestin

care este cea mai simpla modalitate de a aduce un strain in romania pentru efectuarea unei casatorii?

mentionez ca este vorba de un cetatean din afara spatiului ue.

as mai vrea sa stiu si daca dupa efectuarea casatoriei el mai trebuie sa se intoarca in tara lui pentru a finaliza acte

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar doua vorbe si de la mine .

-O vorba de precizare: Islam: religia islamică sau musulmană. Islamism: termen inventat de Voltaire, care, în definiția sa contemporană, se referă la versiunea radical extremistă a islamului politizat (wikipedia) . A atentionat si Blues.

- A doua vorba : islamul este cu cca 600 de ani mai tanar ca si crestinismul ; gandeste-te ce facea crestinissmul acum 600 de ani prin America.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu cred ca tu esti in ceata. laugh.png Islamismul nu este o religie ci un curent socio-politic cu justificari religioase.

Mahomedanism este un termen incorect care a luat nastere in Europa de vest prin sec XIII, din eronata impresie ca Muhammad ar fi d-zeul proslavit de aderentii religiei islamice. Termenul in ziua de azi este arhaic si chiar ofensiv sau blasfemitor in ceea ce-i priveste pe musulmani. Faptul ca in Romania inca se mai foloseste, nu inseamna ca are validitate ci denota ignoranta.

 

PS: Cand am spus ca amandoi au dreptate, m-am referit la faptul ca nici o religie, inclusiv cea islamica nu este in totalitate buna sau in totalitate rea si ca ambii au dreptate din propriile puncte de vedere. Insa Nella cauta aici raspunsul absolut care sa fie aplicat la modul general si incontestabil. Nu exista asa ceva. Cate fire de iarba, atatea opinii despre islam. Nu o sa-i dea nimeni raspunsul pe care il cauta pentru ca ce vrea ea este ceva despre care numai ea poata sa decida.

 

 

1. Cine-i Mircea, avand in vedere ca pe celalalt topic deschis de ea, prietenul cu care este impreuna de nu stiu cat timp, se afla in Egipt si nu e roman ? eusa_think.gif

2. Acel "Mircea" are o parere proasta despre Islam sau islamism, sau ambele ?

3. Ba ni se spune ca "Mircea" este crestin.

Nella spune asa pe celalalt topic

 

 

Chestia cu ceaţa era o figură de stil, aşa că hai să renunţăm oleacă la orgoliu şi să nu ne facem unul pe altul "ignorant"! Deocamdată avem în vedere explicaţia din DEX, în care:

ISLAMÍSM s. n. Mahomedanism, islam. – Din fr. islamisme. Religie monoteistă, răspândită în Asia și Africa, întemeiată de profetul Mahomed și bazată pe preceptele Coranului; mahomedanism. /<fr. islamisme

Bun, hai să trecem peste faptul că termenul mahomedanism ar fi unul incorect (învechit şi ieşit din uz, prin care era desemnată religia islamică) şi hai să încercăm să ne referim la ceea ce voia Nellla să exprime.

 

Pese: Nellla nu caută aici răspunsul absolut, ci caută răspunsul la problema concretă: " eu am o parere foarte buna despre islam...Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie....Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra"

 

Mircea este un nume oarecare, având în vedere că nu ştiu cum îl cheamă pe prietenul ei.

Şi nu contează ce spunea pe celălalt topic. Deocamdată discutăm despre ceea ce s-a afirmat pe acest topic.

 

Dacă Nellla ar fi specificat aici ceva de genul: "Ştiţi, prietenul meu e un creştin convins şi intolerant", atunci eu aş fi spus: "Nellla dragă, eşti oleacă mai aproape de adevăr" şi aş fi continuat: "Măi dragilor, iubiţi-vă mult!".

Dar aşa, în forma în care a fost expusă povestea, voi spune: "Dragă, Nellla, prietenul tău are dreptate!"

Şi bineînţeles că voi încheia cu acelaşi: "Iubiţi-vă mult!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată avem în vedere explicaţia din DEX...

 

 

Daca in occident sau Romania asa place oamenilor sa creada, si asa au fost invatati, cum ca islamismul este o religie sau ca Islamul se mai poate chema si Mahomedanism (ca doar lu Mohamed se roaga musulmanii laugh.png ), ma rog...cine-s eu sa contrazic Sfantul DEX ? rolleyes.gif Voi stiti mai bine decat musulmanii cum se cheama religia la care adera ei.

 

Dar aşa, în forma în care a fost expusă povestea, voi spune: "Dragă, Nellla, prietenul tău are dreptate!"

 

 

De ce are dreptate ? Tu in care baza ti-ai format opiniile ?

Si nu e expusa absolut nici o poveste. Tot ce spune ea este ca ala are o parere proasta despre islam si musulmani si ca i-e frica sa intre in contact cu ei. Atat. Mai mut nu stim, deci in contextul asta te intreb pe tine de ce i-ai da dreptate aluia ? Ti-a prezentat Nella vreun argument in numele prietenului ei sau cum ?

 

Bun, hai să trecem peste faptul că termenul mahomedanism ar fi unul incorect (învechit şi ieşit din uz, prin care era desemnată religia islamică)

 

Pai nu ca ar fi...este. O fi corect in occident, daca tot e la moda sa se inventeze termeni. Asta e alta poveste.

buna seara, as dori sa incep un subiect foarte dezbatut de ceva vreme. eu si prietenul meu avem si noi o mica dezbatere care nu ajunge la un numitor comun cu privire la acest subiect.eu am o parere foarte buna despre islam si am si foarte multii prieteni care apartin acestei religii si pe care ii consider niste oameni minunati.Prietenul meu pe de alta parte are o parere foarte rea despre aceasta religie si adeptii ei referindu se la ei in termini oarecum jignitori si avand o teama constanta de a intra in contact cu ei.Voi ce credeti,cine are dreptate? astept pareri pro si contra dar haideti sa ne argumentam raspunsurile si sa ne respectam evitand jignirile de orice fel

 

Ce nu inteleg eu fatuca draga este daca topicele astea doua sunt deschise de tine la misto sau nu ? Sau daca esti clona cuiva care vrea iar sa starneasca rahat pe forum.

Pe celalalt topic ai lasat de inteles ca tu ai fi musulmanca (evident convertita) care vrea sa se marite cu un arab crestin din Egipt si islamofob pe deasupra. Corecteaza-ma daca gresesc. Nu ziceai tu ca sunt interzise casatoriile dintre musulmance si crestini in Egipt si ca de aia vrei sa-l aduci in Romania pentru ca in Egipt nu va casatoreste nimeni ? Deci cine e musulmanca ? Logica dicteaza ca tu esti.

Asadar why the fak vrei tu sa te mariti cu cineva care vorbeste urat si discrimineaza impotriva unei religii la care mai mult ca siguri aderi si tu ? Nu numai ca e islamofob dar iti denigreaza si prietenii aia ai tai musulmani minunati pe care spui ca ii cunosti. Si tu vrei sa te mariti cu el si sa-l aduci in Romania ? Somebody shoot me now. suicide.gif

Daca gresesc insa , inseamna ca tu esti cea full of shit si minciuni si topicuri deschise de caterinca. In fine, dupa mai multa chibzuiala am intrat in serioase banuieli ca esti clona cuiva.

Vrei pareri si argumente de la membrii acestui forum, mergi pe aria de religie la topicurile despre islam si pune-te pe citit. Vei gasi acolo lectura indeajuns sa citesti tot anul. Pentru ce sa se mai bata apa in piua pe aceiasi tema pe topic nou ?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca in occident sau Romania asa place oamenilor sa creada, si asa au fost invatati, cum ca islamismul este o religie, ma rog...cine-s eu sa contrazic Sfantul DEX ? rolleyes.gif Voi stiti mai bine decat musulmanii cum se cheama religia la care adera ei.

 

De ce are dreptate ? Tu in care baza ti-ai format opiniile ?

Si nu e expusa absolut nici o poveste. Tot ce spune ea este ca ala are o parere proasta despre islam si musulmani si ca i-e frica sa intre in contact cu ei. Atat. Mai mut nu stim, deci in contextul asta te intreb pe tine de ce i-ai da dreptate aluia ? Ti-a prezentat Nella vreun argument in numele prietenului ei sau cum ?

 

Pai nu ca ar fi...este. O fi corect in occident, daca tot e la moda sa se inventeze termeni. Asta e alta poveste.

Eu nu spun că aş şti mai bine decât musulmanii cum se cheamă religia la care aderă ei sau că m-aş închina la sfântul DEX. Dar într-o primă instanţă e bine să ţinem cont de acesta şi mai apoi, eventual, să venim cu alte explicaţii şi argumente.

Însă, draga mea, uite, numeşte tu religia la care ne referim acum, ca să nu mai fie loc de confuzie! Noi în România poate că suntem oleacă ignoranţi, aşa că nu-i bai dacă tu vei veni acum cu o clarificare în acest sens. Eu unul chiar mă voi bucura că, în cele ce vom urma, vom folosi amândoi acelaşi termen asupra căruia vom cădea de acord.

 

 

Păi tocmai, ca să te citez...

"tot ce spune ea e că ăla are o părere proastă despre islam si musulmani si ca i-e frica sa intre in contact cu ei. Atat."

Şi mai spunea că ea are o părere bună despre islam.

Deci, reiterez, problema se poate pune aşa:

 

Dacă islamul ar fi o religie bună, atunci Nellla are dreptate.

Dacă islamul nu ar fi o religie bună, atunci Mircea (mă rog, prietenul ei sau cul l-o chema) are dreptate.

----

Deci problema revine, cum ne cere Nellla, la a ne da o fiecare o părere despre islam, recte despre faptul că aceasta ar fi sau nu o religie bună.

 

În ceea ce mă priveşte, eu îi răspund Nelllei tranşant, spunându-i: Mircea are dreptate. Islamul nu-i o religie bună, după cum nicio religie (d'asta, din cauza căreia oamenii se beregăţesc) nu-i bună!

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×