Sari la conținut
Forum Roportal
liviana

leasing-ul asta

Postări Recomandate

 

Salut tuturor!

Am si eu o rugaminte(daca ma poate ajuta cineva cat mai repede posibil): leasing-ul asta imi da batai de cap. Cineva a cumparat o masina de la trendo, cu finantare de la hvb leasing. Trendo a facut o factura de avans de 5.000 pe care omul meu i-a platit dupa care a facut o factura storno pe suma asta. Vine factura de avans si de la hvb cu suma de 17 mii si ceva din care omul meu plateste cu 5.000 mai putin. Asa i-au spus astia sa faca.

Ce pot sa fac in afara de compensare in 3?

Poate ma poate ajuta si pe mine cineva.

 

Va rog!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut tuturor!

Am si eu o rugaminte(daca ma poate ajuta cineva cat mai repede posibil): leasing-ul asta imi da batai de cap. Cineva a cumparat o masina de la trendo, cu finantare de la hvb leasing. Trendo a facut o factura de avans de 5.000 pe care omul meu i-a platit dupa care a facut o factura storno pe suma asta. Vine factura de avans si de la hvb cu suma de 17 mii si ceva din care omul meu plateste cu 5.000 mai putin. Asa i-au spus astia sa faca.

Ce pot sa fac in afara de compensare in 3?

Poate ma poate ajuta si pe mine cineva.

 

Va rog!

Deci Trendo este intermediarul.

Daca tu ai platit la Trendo un avans, ai platit si apoi ai primit factura de storno asta inseamna ca tu ai ramas cu sold....iar Trendo ar fi trebuit sa vireze cei 5000 euro in cont la banca.

Ti-ar trebui un ordin de compensare intre intre Trendo si Hvb. Inregistrezi printr-un cont intermediar cei 5000 euro de la Trendo la HVB, sa poti inchide conturile.

 

Cred ca la asta te refereai cu compensarea in 3. Alta metoda nu vad sa existe....desi parca nici asta nu mi se pare f legala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×