Sari la conținut
Forum Roportal
i.daniel.c

TROIAN

Postări Recomandate

buna . de ieri sint avertizata ca am in sistem mai multi trojeni :

-trojan psw.win32.hooker

-trojan.spy.win32.wm patch

-trojan-psw.win32.dripper

-spamtool.win32.delph.h

-trojanpsw.vbs.half

astea sint numai citeva ex., ce anume treb. sa instalez ca sa scap de ei . vreau sa mai spun ca prea multe nu fac pe laptop, citesc reviste, forumuri, si pe mess,cam atit. nu stiu cum a fost infestat de acesti virusi , trojani, . in schimb in urma cu 2 zile cineva a accesat un site cu loteria, cu ceva programe care iti dau anumite scheme....este doar o coincidenta ca s-a virusat imediat dupa asta , sau ....

inca ceva acum imi apare sa download and install update, dar numele lor mi se par dubioase , sa le instalez?mi-e teama sa nu instalez ceva ce nu trebuie , ce sa fac?

1 nume : n-case.win32 ; virus type : malware

2 nume coolwebsearch ................ : trojan

3. nume i-worm.sobig ....................: worm

4. backdoor.sdbot,..........................: troian

5. trojandropper.js.mimail................:spambot.

cind scanez cu windows defender imi arata ca computerul functioneaza corect si nu

au detectat nimic harmful.

daca stiti ce pot sa fac , va rog sa imi raspundeti si va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

instaleaza un antivirus cu licenta si un antispy...daca vrei sa folosesti laptopul invata cum se intretine ca sa nu ai surprize neplacute....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc de raspuns., dar te rog sa imi dai un exemplu de antivirus, antispy.spre ex ce ma avertizeaza pe mine este virus melt ,ar trebui sa il cumpar pe asta , sau cum,ce? iar de curatat il curat in fiecare saptamina : disk clean-up, disk defragmenter, windows update, ce altceva mai pot sa fac?(am windows vista).multumesc inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU instala nimic din ce-ti apare. Aia sint alti virusi.

Eu folosesc NOD32. Poti sa incerci ai un Avira, e gratuit.

De asemenea, baga si Malwarebytes anti-malware.

Scaneaza bine, cu ambele programe, toate partitiile.

Defragmentare si windows update si alea... nu te apara de virusi !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pt. raspunsunsuri. deocamdata am instalat avira si acum cind intru pe windows security center am totul on ,au ok, firewall,malwareprotection:virus protection si spyware and malware protection, toate sint on . problema e ca in continuare acelasi virus melt nu-mi da pace. incerc sa il uninstall si nu pot , am incercat de nenumarate ori si nu pot, dupa ce am instalat avira cind incerc sa il uninstall ( pe virus melt) ma atentioneaza ca

"a virus or unwanted program was found-is the tr/cryptzpack.gen trojan",.ce pot face sa il scot.

deci, daca m-am facut inteleasa, nu pot sa uninstall virusmelt.intrind putin pe google am citiit putin de el si ca ar fi un fake alert si care nu se lasa usor scos, te streseaza cu tot felul de avertizari, ceea ce se si intimpla.

ok,cum scap de el.?

treb sa inst. si malwarebytes anty-malware , oricum , am incercat dar nu am reusit , nu stiu motivele, dar nu ma lasa sa scanez, mai incerc..

 

mai am o intrebare, sora mea nu mai poate deschide loptopul, tot ecranul e negru , nu mai poate accesa nimic, nu vede absolut nimic pe desktop, care e cauza si ce ar treb sa faca?chiar cu citeva luni in urma ,l-a avut virusat si a fist la cineva si i-a instalat din nou windows-ul., a platit nu stiu exact cit , si numai dupa maxim 6 luni i-a cazut de tot , fara avertizari, fara nimic.ce s-a intimplat? la fel si ea nu il foloseste decit pt mess. si f putin pt altele,ex citeva site-uri safe.

 

va multumesc mult pt raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am instalat vreo trei antivirusi pe care i-am downloadat de pe site-urile oficiale si dupaia am dat sa imi scaneze pc-ul din windows :) aaa si eram sa uit am scanat vreo 6 ore in continu si am dat numai ,,sterge""sau ,,muta in carantina" pana a inceput sa nu se mai blocheze pc-ul :) insa tot imi mai apare cate o eroare dar o remediez imediat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am bitdefender 9 proffesional plus.. si..nu ma scapa de trojeni nici sa-l bat..ai vede dar si imi tot zice k nu mi-a infectat pcul..dar..merge din ce in c mai greu pcul..si nici nu pot sa sterg balariile alea..cu ce scap de astia?:) ??

 

Foloseste trojan remover! Pe mine m-a scapat de toti troienii!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×