Sari la conținut
Forum Roportal
acces realitate

Gandire ne-articulata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca suntem atenti la gandurile noastre, o sa observam cum ele imbraca forma limbii in al carei areal ne-am aflat cand am primit educatia, altfel spus, "gandim articulat" in limba culturii din care ne tragem sau a celor ce au ajuns cu timpul a ne domina.

 

Si ma intreb intrebandu-va totodata: cum gandesc animalele daca avem in vedere faptul ca nu au invatat vorbirea (si gandirea) articulata?

Cum ar gandi un om care nu a invatat vorbirea articulata? oare si in actiuni spontane sau de forta majora, omul mai "gandeste articulat"?

 

E ceva la care nu m-am gandit pana acum, nu am o opinie, incerc sa mi-o formez.

 

Stiu ca nu e neaparat necesar dar postez cateva clipuri referitor la animale care "gandesc":

http://www.youtube.com/watch?v=5EuSb45uso8

http://www.youtube.com/watch?v=8UqhL1-mu4A

http://www.realitatea.net/top-10-cele-mai-inteligente-animale-din-lume_722689.html

Editat de nimeni d
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gândurile conştiente sunt transpunerea emoţiilor, dorinţelor, senzaţiilor, asociate prin educaţie cu cuvinte. Dacă ştii două limbi foarte bine şi le foloseşti în mod curent vei constata că gândeşti ba într-o limbă, ba în alta (în cazul meu română şi engleză). În absenţa vorbirii, vei simţi diverse chestii, fără verbalizare... adică vei avea linişte în cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gândurile conştiente sunt transpunerea emoţiilor, dorinţelor, senzaţiilor, asociate prin educaţie cu cuvinte. Dacă ştii două limbi foarte bine şi le foloseşti în mod curent vei constata că gândeşti ba într-o limbă, ba în alta (în cazul meu română şi engleză). În absenţa vorbirii, vei simţi diverse chestii, fără verbalizare... adică vei avea linişte în cap.

La asta ma gandeam si eu referitor la cei ce cunosc 2 sau mai multe limbi.

Dar, chiar acum, iata, scriu la tastatura si incerc sa surprind gandul ce se afla ca si comanda pentru a apasa o tasta, nu observ nici un gand.

Cineva din casa imi zice: este gandul dar e preconstient.

Intreb: intrucat "cu o limba straina mai rar", gandul preconstient, e in romana?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gândul e o emoţie, o denumeşti gând, dar dacă nu ştiai nicio limbă nu o denumeai în niciun fel. Procesul de formare a vorbirii îl observi la copii. Niciun om nu se naşte nici vorbind, nici mergând biped. Ca structură ce comandă complexul neuro-motor, emoţia are traseu direct către organele de execuţie(sistemul fight or flight), singura structură superioara fiind sistemul vegetativ care menţine funcţiile vitale şi protejează corpul şi buna funcţionare a acestuia(comandă bătăile inimii, reacţiile automate la cald, frig sau alte condiţii extreme, cum ar fi închiderea automată a ochilor în cazul unei explozii de lumină).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gândul e o emoţie, o denumeşti gând, dar dacă nu ştiai nicio limbă nu o denumeai în niciun fel. Procesul de formare a vorbirii îl observi la copii. Niciun om nu se naşte nici vorbind, nici mergând biped. Ca structură ce comandă complexul neuro-motor, emoţia are traseu direct către organele de execuţie(sistemul fight or flight), singura structură superioara fiind sistemul vegetativ care menţine funcţiile vitale şi protejează corpul şi buna funcţionare a acestuia(comandă bătăile inimii, reacţiile automate la cald, frig sau alte condiţii extreme, cum ar fi închiderea automată a ochilor în cazul unei explozii de lumină).

Consideri ca orice gand e o emotie?

Dar asa cum zici, de ce sa o numim emotie? si nu, contemplatie (de exemplu)?

 

Si totusi gandul declanseaza emotii; vad ceva si datorita ganditului conceptualizat o consider "prajiturica" si cad in emotia poftitului.

Pe de alta parte, are loc o explozie exact langa mine, oare ar fi fiinta care sa nu se sperie? dar o fiinta care are 1 minut de cand s-a nascut?

Animalele gandesc in imagini si senzatii asociate imaginilor.

Daca e asa, atunci poate ne sunt superioare intrucat se afla in cele ce umanul spiritual se screme sa ajunga, in contemplatii superioare (nu am spus, ultime).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul e superior animalelor atunci cand foloseste bine gandirea logica, pe care animalele nu si-o permit.

Animalele traiesc in prezent, ceea ce e 1-o pentru ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere ,care sigur ,poate fi eronat ,gandirea nearticulata e singura adevarata ,nemanipulata ,necizelata de imprejurari si oameni ,e ceea ce se cheama ..tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere ,care sigur ,poate fi eronat ,gandirea nearticulata e singura adevarata ,nemanipulata ,necizelata de imprejurari si oameni ,e ceea ce se cheama ..tu.

 

gandirea nearticulata este poate o prima instanta a celei articulate. de multe ori nu stim de ce, dar aflam cand adunam destule date in constient ca sa articulam prin ganduri si cuvinte sentimentele difuze care ne incearca si pe care nu le putem defini usor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×