Sari la conținut
Forum Roportal
AndreeaMerca

cont curent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o intrebare. Daca am deschis un cont curent la o banca si nu il mai utilizez, daca nu il inchid si mi se acumuleaza comisioanele de intretinere a contului s.a.m.d. o sa imi vina ceva amenda sau pot sa ma constranga in vreun fel sa platesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa ma constranga in vreun fel sa platesc daca nu imi mai fac de lucru cu banca respectiva si comisioanele mi se aduna in cont? (adica am - 100 de lei si daca vreau sa imi inchid contul trebuie sa platesc 100 de lei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e doar cont curent, si nu ai card atasat sau altceva la el (internet banking etc), poti sa-l lasi nefolosit. Dupa o perioada il vor inchide ei. Ii costa mai mult sa iti trimita notificarea de plata a comisionului, decat comisionul in sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa ma constranga in vreun fel sa platesc daca nu imi mai fac de lucru cu banca respectiva si comisioanele mi se aduna in cont? (adica am - 100 de lei si daca vreau sa imi inchid contul trebuie sa platesc 100 de lei)

Poti sa te trezesti ca esti inscrisa in baza de date a Centrala Incidentelor de Plati

ca persoana cu probleme si nu vei mai putea accesa credite.

 

 

PS Asa-i daca ma iau dupa moderatori! Raspund la un mesaj din noiembrie!

nyam.gif

Editat de Moftangiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te trezesti ca esti inscrisa in baza de date a Centrala Incidentelor de Plati

ca persoana cu probleme si nu vei mai putea accesa credite.

 

 

PS Asa-i daca ma iau dupa moderatori! Raspund la un mesaj din noiembrie!

nyam.gif

La accesarea unui credit nu esti verificat in Centrala incidentelor de plati. Acolo sunt inscrisi doar cei ce utilizeaza instrumente de plata fara sa aiba suma disponibila in cont.

Cred ca vroiai sa te referi la Centrala Riscului de Credit, iar acolo nu ajungi pentru orice datorie ai la banca, ci doar daca ai luat un credit la care ai datorie curenta peste 20.000 lei.

Si nu e nicio rusine sa raspunzi la un mesaj din noiembrie, daca informatia poate ajuta pe cineva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×