Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si cine va pune way sa salivati dupa bad boys ? Iar cand va zice Cristi cat de instinctuale sunteti, o dati cu sufletul si personalitatea si il amenintati cu banarea. I-auzi ia... tot vina loverboy-lor este, in niciun caz a voastra. Voi sunteti niste divine.

 

Cu cine te certi ?

Si, de ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cunosc un caz despre un gunoi de om care se incadreaza cu brio nu numai la categoria loverboy dar si la categoriile pramatie, jigodie, vierme, bacterie, muc din nas, sloboz, etc...

Dansul venit in Canada pe nush ce viza temporara, coborat din palmier, avea omul nevoie de acte permanente si umbla din femeie in femeie cu lugu-lugu pana a gasit o tinerica naiva care s-a indragostit lulea de el. Intre timp el mai avea una pe lungimea de unda. A aburit-o pe fatuca aia ca vrea sa se insoare cu ea dea bunelea, incat a ajuns aia sa ascunda parintilor ei ca s-a dus cu Casanova la starea civila. Cred ca daca afla tac'su grec-ortodox ca a pus botul la "abdullah" din Palestina, ori o transa pe ea, ori pe el, ori pe amandoi.

In fine si-a luat baiatul actele, a dat-o in piznagapas pe fatuca si la vreo luna dupa, era din nou "pe piata" in cautare de noi victime. Am auzit ca se mutase intr-un apartament nou si avea nevoie de mobila si alte casnice. Aici a intervenit aia pe care o tinea de rezerva. I-a cumparat femeia tot ce avea nevoie prin casa si i-a mai si imprumutat vreo 2000 $ scosi de pe viza ei, bani pe care i-a pupat good bye, ca nu i-a mai dat ala nimic inapoi. Macar s-a scos tipa cu o cafteala buna ce i-a tras-o individului, cand l-a intalnit odata la un lounge. Era cu un grup de amici el si cred ca au ras arabetii cu curul de el ca a luat cafteala de la o muiere.

Editat de Naeema
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil, fara voia ta, tocmai ai catalogat jumatate din barbatii de pe forum ca fiind loverboys.

 

 

interesant punct de vedere,

n-am stiut ca jumatate din respectivii masculi îsi aleg victime, le fac farmece, dupa care le izoleaza si expoateaza,

santajându-le cu lucruri compromitatoare pe care le-au adunat în scop mârsav.

 

daca-i adevarat ce spui, trebuie rapid dati afara, nu înainte însa de a anunta politia din zona ip-ului.

 

 

daca-i o confuzie de termeni si/sau situatii, cer scuze ca m-am bagat ca musca bâzâitoare aici.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine va pune way sa salivati dupa bad boys ? Iar cand va zice Cristi cat de instinctuale sunteti, o dati cu sufletul si personalitatea si il amenintati cu banarea. I-auzi ia... tot vina loverboy-lor este, in niciun caz a voastra. Voi sunteti niste divine.

 

Echivalentul feminin al loverboy-lor ar fi pitzipoancele si fufele care umbla dupa barbati sa-i faca de bani, alea care sunt experte in materie de sugar-daddy. Deci daca alea sunt de condamnat social iar barbatii care le cad victime si se indragostesc de ele, sunt compatimiti, de ce nu ar fi de compatimit si femeile care cad in plasa "amoroasa" a unui loverboy. Nu crezi ca exista barbati care au atata vrajeala in ei incat pot sa faca o statuie sa se topeasca de dragoste si sa se ude in chilotii de piatra ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste ultimul punct, pe care l-ai scris chiar tu, sau sursa de unde ai preluat asa ceva. A fost doar o comparatie si stii prea bine ca asa ceva chiar s-a intamplat pe forum. Si te rog, tonul asta sa-l folosesti celor care-ti permit, nu cu mine. Inainte sa pui problema, intreaba si tu omul cum de-a ajuns la o astfel de concluzie.

Oh, stai putin, am uitat ca nu prea ma... whatever. Mi-am exprimat punctul de vedere. Ce m-a deranjat cu adevarat e faptul ca ma crezi tampit (necopt, nu neaparat redus mintal). De fapt, nu ma crezi, tu chiar ma faci tampit pe fata. Ar mai lipsi sa vii si cu dovezi, n-ar fi exclus.

Nu-ti convine abordarea, atunci solicita interventia un moderator. smile.png

 

Cum de a ajuns omul la o astfel de concluzie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Concluzia mea este ca, in lipsa unei educatii directionate exact pe aceasta problema, vor exista loverboi, lovervaci şi victime.

In carte se vorbeste si despre exploatarea barbatului de catre femeie, dar topicul nu este despre asta.

Parerea lui Alice Miller este ca fiecare trebuie sa isi constientizeze istoria de viata (incepand cu copilaria timpurie), pentru a trai viata sa, nu a altuia. Daca faci asta, e cam greu sa devii victima unui loverboy sau lovergirl.

 

Oare asa sa fie? Sa fie suficient un "instructaj", o initiere in lumea ascunsa si periculoasa loverboilor pentru a ingreuna sansele lor de succes asupra victimelor?

Eu cred ca nu e suficient. Loverboii "ataca" oriunde, iar victimele lor fac parte si din categoria adolescentina si naiva, dar si din cea a adultilor, de foarte multe ori educati, cu situatie materiala foarte buna, inteligenti.

Well, nu suficient de inteligenti, din moment ce cad in plasa loverboilor.

Dupa cum am spus in mesajul anterior, loverboul este doar un meserias. Un muncitor care trebuie sa-si indeplineasca o norma ca sa-si primeasca salariul. Intr-o piata atat de dura, trebuie sa fie al dreaq de bun, asa ca loverboul se perfectioneaza constant, aducand meseria lui la nivel de arta.

 

Bai domnita, chiar acum mi-am adus aminte de filmul ala cu Liam Neeson, in care fiica-sa cade victima unui loverbou. Moarte in Paris, sau asa ceva. Acel film este un fel de avertisment cu privire la realul pericol pe care il reprezinta loverboii si cred ca acest gen de filme are un impact mult mai puternic asupra constiintei tinerilor decat un comunicat al politiei sau o carte de psihologie, pentru ca filmul este mult mai accesibil.

 

Spre disperarea unora (persoanele de fata se exclud, cu exceptia celor prezenti, desigur), azi am chef de vorbescriu si o sa plictisex cu un exemplu din viata mea care acuma ma laud ca asa vreau eu big_boss.gif , exemplu brutal, care ilustreaza in mod cutremurator (cel putin pentru mine, la momentul in care s-a petrecut intamplarea) cat de usor isi pot pierde oamenii bruma de ratiune cu care defileaza mandri in societate.

 

Cu ceva ani in urma, eram la pescuit de rapitor pe un rau, intr-o zona destul de izolata, departe de flatulentele civilizatiei. Eram cunoscut ca un cal breaz, nu neaparat pentru talentul la pescuit, cat pentru glasul meu melodios si puternic care imprastia injuraturi multicolore in lunca raului cand imi incalceam nylonul, transformand linia fina si aproape invizibila intr-un adevarat nod gordian, sau cand imi agatam carligul de pescuit in izmene.

 

In ziua respectiva, la un moment dat, am auzit niste strigate undeva, in amonte. Strigate de femeie. Curios si surescitat, am urmarit sursa strigatelor, pana cand am ajuns sa vad urmatoarea scena: o femeie creola, pe la 30-35 de ani, imbracata cu bocanci, pantaloni scurti kaki, maiou de culoare inchisa sfasiat pe jumatate, cu parul ciufulit in toate directiile, zgariata, care mergea mecanic, in nestire, strigand ceva neinteligibil si incercand sa se apere cu rucsacul pe care il tragea dupa ea de 3 barbati care o urmareau exact ca o haita de lupi.

Unul din ei ma cunostea. Nu se astepta sa fie surprins in postura de hartuitor, asa ca inceput sa balbaie o scuza, cum ca ar vrea sa o ajute, ca blablabla, de parca eu as fi fost un idiot cazut din copac. Tremuram de draci si dezgust fata de cei trei purcelusi. Probabil ca expresia mea faciala a fost edificatorare, pentru ca aia doi pe care nu-i cunosteam au disparut intre copaci, iar cel care a ramas s-a oferit sa ma ajute sa o duc pe femeie la politie. Saraca era in stare de soc. Nu am reusit sa ma apropii la mai putin de doi metri de ea. Era din Portugalia, vorbea un pic de engleza, am aflat (cu greu) ca era impreuna cu sotul ei, de care se ratacise cu o seara inainte prin padure. Ceruse ajutorul unor oameni, care initial au fost foarte amabili, apoi au profitat de ea si au abandonat-o, laudandu-se prin vecini cu faptele de vitejie.

Femeia aia traise un film de groaza, probabil era cautata prin padure de vreo douazeci de barbati in momentul in care am intervenit.

Postul de politie cel mai apropiat era la vreo ora de mers pe jos. Pe masura ce ne apropiam, barbatul care ma cunostea a inceput sa ezite, sa se scuze ca are nu stiu ce treaba, pentru ca, in final, sa o ia pe alt drum, nu inainte de a ma ruga sa pastrez discretia, ca nu cumva sa afle nevasta-sa.

In fine, femeia a ajuns la politie, am dat o declaratie in care am scris tot ce am vazut, fara sa acuz pe nimeni, cunoscutul a fost adus si el la audieri, au fost gasiti vreo cativa ticalosi care au fost identificati de femeie, mai departe nu stiu ce s-a intamplat, femeia nu a mai vorbit cu mine, nu mi-a multumit, nu am asteptat multumiri. Nu m-am simtit erou sau mai stiu eu ce. A fost groaznic. La inceput, cand i-am surprins, mi-a fost pur si simplu teama pentru viata mea. Dupa aia am fost dezgustat de oamenii aia. La urma mi-a fost rusine de amarata asta de tara in care traim. Rusinea persista si in ziua de azi, pentru ca nu s-a schimbat nimic in bine, dimpotriva.

Deci, concluzia mea e aceeasi: omul, si in special barbatul, este dominat de instincte. Instinctele il pot transforma intr-o secunda din om respectabil intr-o fiara, iar cand vine vorba de instinctul sexual, atunci nu exista nici o limita, nebunia poate lua proportii apocaliptice.

Acest lucru se aplica la cea mai mare parte a barbatilor. E suficient sa se creeze conjunctura potrivita.

Un loverbou isi perfectioneaza tehnica pentru ca nu are parte de aceasta conjunctura, nu poate fi invaziv la modul brutal, desi i-ar fi mult mai comod. Dar in conditiile din societatea moderna, el trebuie sa fie instruit, cizelat, atractiv, adica sa invete un rol care sa-i asigure succesul. Loverboul se perfectioneaza in paralel cu victima, se afla intotdeauna cu un pas inainte si se adapteaza la necesitatile momentului.

Dar un lucru e sigur: nu se da in laturi de la absolut nimic pentru a-si atinge scopul.

 

Sfarsi.

Editat de gargbird
  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucrurile astea se intampla de multe ori pentru ca oamenii nu isi iau un minim de masuri de protectie, sunt naivi, creduli, se ghideaza dupa ce simt pe moment, nu iau in calcul potentiale rezultate neplacute.

Eu stiu ca daca esti in jungla, te feresti, nu te jelesti ca de ce tigrul vrea sa te manance, nici nu te duci sa-l tragi de mustati, ca e incitant, nici nu il confunzi cu o pisicuta, crezand arogant ca il supui sau ca nu are ce sa iti faca.

Eu voi recomanda mereu tuturor sa nu se puna in situatii potential periculoase - fie femei, fie barbati.

Si o sa vorbesc cu peretii.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×