Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se intampla sa fi terminat de citit o carte a lui Alice Miller, The Drama of the Gifted Child, unde am gasit o posibila explicatie pentru vulnerabilitatea adolescentilor, a adolescentelor in special, in fata loverboys-ilor. Daca se scot termenii psihanalitici, putini la numar, se pot discuta in limbaj colocvial ideile. Citez:

 

"În ultimii zece ani, am primit multe scrisori de la cititoare, care îmi scriau pentru a-mi spune că, în timp ce erau adolescente, fuseseră abuzate sexual, seduse şi exploatate emoţional de bărbaţi adulţi, fără să îşi poată da seama vreodată de acest fapt, din cauza orbirii provocate de amintirile refulate din copilărie. Abia când mi-au citit cartea Thou shall not be aware, au început să aibă îndoieli şi suspiciuni. Pentru prima oară în vieţile lor, au îndrăznit să pună la îndoială comportamentul torţionarilor lor. Ideea că fuseseră trădate, că dorinţa lor de dragoste şi afecţiune fusese exploatată nu le venise niciodată, fiindcă erau incapabile să simtă. Singura cale disponibilă pentru ele era idealizarea seducătorului, marelui prieten, salvatorului, profesorului, maestrului şi dependenţa de o formă specială a comportamentului sexual sau de droguri ori de ambele. Lupta pentru acceptarea socială a formelor speciale de dependenţă, sexuală sau de altă natură, este una dintre numeroasele modalităţi de a evita confruntarea cu propria istorie.

Există mulţi oameni ale căror nevoi de protecţie, grijă şi afecţiune, a căror dorinţă neîndeplinită de a fi iubiţi, au fost sexualizate foarte devreme şi care şi-au trăit vieţile având diferite fixaţii sexuale, fără să îşi fi înfruntat vreodată istoria. Ei se alătură grupurilor, acceptă necritic teorii care le confirmă fixaţiile şi pretind că sunt de acord cu alte tipuri de cunoaştere „ştiinţifică”, în timp ce îşi deghizează inconştient propria istorie refulată."

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Dzidzi

 

Te-as ruga sa-ti vezi de treaba, nu cataloghez nimic, vreau doar sa informez oamenii despre un fenomen care a luat foarte mare amploare in ultimii ani. Asa ca dispari pe alte bla bla-uri.

Citeste ultimul punct, pe care l-ai scris chiar tu, sau sursa de unde ai preluat asa ceva. A fost doar o comparatie si stii prea bine ca asa ceva chiar s-a intamplat pe forum. Si te rog, tonul asta sa-l folosesti celor care-ti permit, nu cu mine. Inainte sa pui problema, intreaba si tu omul cum de-a ajuns la o astfel de concluzie.

Oh, stai putin, am uitat ca nu prea ma... whatever. Mi-am exprimat punctul de vedere. Ce m-a deranjat cu adevarat e faptul ca ma crezi tampit (necopt, nu neaparat redus mintal). De fapt, nu ma crezi, tu chiar ma faci tampit pe fata. Ar mai lipsi sa vii si cu dovezi, n-ar fi exclus.

Nu-ti convine abordarea, atunci solicita interventia un moderator. smile.png

Editat de Olivier Dzidzi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se intampla sa fi terminat de citit o carte a lui Alice Miller, The Drama of the Gifted Child, unde am gasit o posibila explicatie pentru vulnerabilitatea adolescentilor, a adolescentelor in special, in fata loverboys-ilor. Daca se scot termenii psihanalitici, putini la numar, se pot discuta in limbaj colocvial ideile. Citez:

 

In final, concluzia este simpla si trista: atata timp cat omul va fi condus de instincte, vor exista loverboi si victime. Probabil ca toti barbatii sunt... suntem loverboi intr-un anume moment al vietii, dar cei mai multi dintre noi, odata implicati intr-o relatie isi reprima, din motive diverse, imboldul instinctiv de a cuceri in continuare si de a profita in orice fel de cuceririle lor. Adevaratii loverboi sunt aceia care constientizeaza atat "talentul" lor de a seduce cu usurinta un numar mare de victime, cat si vulnerabilitatea potentialelor victime, si care transforma acesti factori dintr-o activitate instinctiva intr-o meserie ca oricare alta.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A nu se face confuzie intre loverboy si playboy. Playboiu doar vrea sa "cucereasca" cat mai multe pentru a-si satisface si mentine reputatia de Don Juan si f***cios vestit si de succes dupa care se bate si plange femeile din cauza lui. grin.gif Loverboiu are agenda materiala in plus de nevoia de a satisface impulsurile bolnave de a domina, abuza emotional, psihologic si/sau fizic.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara a ma informa despre aceasta categorie, din cate stiu si din cate am auzit, acesti loverboys sunt niste adevarati intreprinzatori sexuali. Si da, merita stimati doar pentru faptul ca au stil si clasa. In rest, fireste ca merita condamnati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In final, concluzia este simpla si trista: atata timp cat omul va fi condus de instincte, vor exista loverboi si victime. Probabil ca toti barbatii sunt...

 

Concluzia mea este ca, in lipsa unei educatii directionate exact pe aceasta problema, vor exista loverboi, lovervaci şi victime.

In carte se vorbeste si despre exploatarea barbatului de catre femeie, dar topicul nu este despre asta.

Parerea lui Alice Miller este ca fiecare trebuie sa isi constientizeze istoria de viata (incepand cu copilaria timpurie), pentru a trai viata sa, nu a altuia. Daca faci asta, e cam greu sa devii victima unui loverboy sau lovergirl.

Oricum, topicul are implicatii mult mai grave, din cate am inteles eu: prostitutia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc o tipa, care a divortat fiindca "se indragostise" de unul de pe o retea de socializare. E adevarat ca relatia cu ex ul nu era buna si ca individul de pe net a fost impulsul de a incheia casnicia respectiva. Interesant e ca individul ii spusese ca este casatorit si o chema in orasul lui sa petreaca cateva ore intr-o camera de hotel. Iar ea era dispusa sa accepte asa ceva, desi era o femeie de 30 de ani cu copil. threaten.gif Individul putea fi un peste, dar ea nu se gandise la asa. A oprit-o mama ei, femeie cu capul pe umeri. Azi, tipa si-a refacut viata cu un barbat intalnit in viata reala.

 

Este o mare greseala sa crezi toate afirmatiile celor de pe net.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cine va pune way sa salivati dupa bad boys ? Iar cand va zice Cristi cat de instinctuale sunteti, o dati cu sufletul si personalitatea si il amenintati cu banarea. I-auzi ia... tot vina loverboy-lor este, in niciun caz a voastra. Voi sunteti niste divine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×