Sari la conținut
Forum Roportal
AndreeaMerca

cont de economii/depozit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiu ca dobanda este mai mica la un cont de economii dar ai avantajul ca poti sa retragi/depui cand vrei tu fara sa ti se ia vreun comision

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai sigur/avantajos sa iti depui banii intr-un cont de economii sau sa-ti faci un depozit?

pros&cons

 

Cat timp banca este participanta la FGDB este sigur in ambele situatii. Acum depinde si cand vrei sa ai acces la ei, pentru ce urmeaza sa ii folosesti...Dobanzile la depozitele la vedere (conturi de economii) sunt mai mici. Unele banci permit retrageri partiale din depozit, fara sa iti afecteze dobanda acumulata.

 

stiu ca dobanda este mai mica la un cont de economii dar ai avantajul ca poti sa retragi/depui cand vrei tu fara sa ti se ia vreun comision

 

Tu, repede! sa zici de comision. bataita.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu, repede! sa zici de comision. bataita.gif

 

Comisionul de lichidare al unui depozit la termen e vreo 0,4%-0,5% din suma totala. Insa sunt banci(putine) care nu cer comision mai ales cand faci lichidarea in ziua scadentei.

 

Asta ti-o spune unul care are experienta cu depozitele la Banca Crestina. rabbi.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am la ING si pe langa astea 2, mai e si contul curent la care nu primesc nicio dobanda. Chiar nu inteleg rolul lui. Inainte (acum vreo 4 ani cand mi-am facut prima data), erau 2: cont curent vreo 5%, depozit vreo 10%, acum sunt: cont curent 0%, cont economii vreo 4% si depozit 5%. Imi poate explica cineva logica ? De ce au imbarligat-o cu contul de economii ? Nu puteau sa lase ca inainte ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am la ING si pe langa astea 2, mai e si contul curent la care nu primesc nicio dobanda. Chiar nu inteleg rolul lui. Inainte (acum vreo 4 ani cand mi-am facut prima data), erau 2: cont curent vreo 5%, depozit vreo 10%, acum sunt: cont curent 0%, cont economii vreo 4% si depozit 5%. Imi poate explica cineva logica ? De ce au imbarligat-o cu contul de economii ? Nu puteau sa lase ca inainte ?

 

Nu pot exista depozit la termen sau depozit la vedere fara cont curent.

 

Au caracteristici diferite si tocmai d-aia au si dobanzi diferite. Pentru niste bani pe care tu ii tii in banca pe un termen mai lung, cum e depozitul la termen, e normal sa ai dobanda mai mare. La banii din contul de economii ai acces oricand.

 

Cand ti-ai facut tu depozitul prima data, acum 4 ani, pe piata erau si dobanzi de 12-15%...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma refer ca au scazut dobanzile. Ma refer la existenta inutila a contului de economii. De ce au introdus asa ceva ? Nu puteau sa lase doar contul curent la care sa ii pastreze dobanda ? Ce rost are sa scoata dobanda la contul curent si sa introduca un nou cont, numit "de economii" care functioneaza similar cu cel curent. Doar ca sa te streseze aiurea ? Ca na, din cel de economii nu poi scoate mereu bani direct cu cardul. Ci trebuie mai intai sa intri pe internet pe homebank, sa dai acolo sa iti scoata 10 lei de pe contul de economii si sa ti-i puna in contul curent ca pe urma sa te poti duce la piata sa platesti cu cardul. Ce-i tot frecusul asta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-au facut special pentru paraziti bancari ca mine, ca tine si ca multi altii care baga bani pe card doar dupa ce l-au primit si au impresia ca daca baga pe el 5 lei la doua luni, vor face pui.


Apropo, ce venit lunar ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, ce venit lunar ai?

 

N-am. Eu muncesc doar din an in paste. Muncesc 2-3 luni cat sa fac bani pentru 1 an si pe urma traiesc cu 300 lei/mancare pe luna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, nu stiai ca bancile ii favorizeaza doar pe cei care ruleaza bani in cont? Bagi bani, castigi... ii tii pe loc, ii pierzi.


Ti-am zis de mai multe ori si n-ai vrut sa ma asculti: incearca sa te integrezi in societate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×