Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Ati calculat vreodata toate cheltuielile pe care le presupune un cont bancar?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru cei care aveti firme in special - ati calculat vreodata toate cheltuielile pe care le presupune un cont bancar? Toate comisioanele pentru operatiuni si taxe de administrare, toate cheltuielile asociate platilor etc? Sunt curios la ce suma ati ajuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e simplu de calculat - in contabilitate exista o clasa de conturi (627 - unde faci analitice pe fiecare cont in parte) - si cei care au program de contabilitate iti pot spune la fiecare operatie/perioada total costuri cu contul...eventual poti sa si scoti raportul dintre sumele rulate/costuri si dobanzile primite pentru sumele din conturile curente, de operatiuni, in valuta sau de depozit pe care le are firma...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma "crizei" observ ca bancile au marit comisioanele de administrare si operatiuni pe cont, va aduc in prim plan urmatoarele situatii :

- depozit bancar la termen , suma X tinuta in depozit 5 luni , in momentul retragerii integrale comisionul de retragere a anulat dobanda acumulata :) .

- plata externa 2300 euro , comision 50 euro .

- comisioane pe orice operatiune inclusiv interogare sold .


Am vazut ca Banca Transilvania are un program interesant pentru IMM-uri...1 an gratis fara comisoane sau alte chestii...cat depre cheltuieli, depinde cati bani rulezi prin conturile respective.

Si eu am auzit ca aceasta banca evolueaza bine pe piata de capital ( valoare actiuni ) ceea ce inseamna ca au o politica buna care atrage investitorii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care aveti firme in special - ati calculat vreodata toate cheltuielile pe care le presupune un cont bancar? Toate comisioanele pentru operatiuni si taxe de administrare, toate cheltuielile asociate platilor etc? Sunt curios la ce suma ati ajuns.

Da. Dar la nivelul anilor 2009 am facut asta ultima data. Am ajuns undeva la  cca 700 lei/ an (operatiuni) exceptand comisioanele de acordare de credit dezvoltare. 

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×