Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

V-ati deschis cont bancar pe firma pana acum?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

V-ati deschis cont bancar pe firma pana acum? Ce acte v-au cerut? Cat a durat? Din ce am vazut asta poate dura destul de mult, daca iei in calcul toate formalitatile. Chiar nu exista o banca care sa rezolve totul rapid?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca exista o banca care sa rezolve totul rapid, dar care sa te incurce.. . exista sigur. smile.png

 

Sotul meu a deschis un nou cont pt firma si cand a vrut sa faca tranzactii prin acel cont, a avut neplacerea sa constate ca nu i se operase specimenul de semnatura. Problema s-a rezolvat pana la urma (cu telefoane si fax-uri intre sucursale, sau ceva de genul) dar pe timpul si nervii lui, mai ales ca in acel moment nu era in localitatea de domiciliu.

Adevarat, cand a revenit la banca unde a deschis contul si a cerut explicatii, functionara si-a asumat si si-a cerut scuze. Dar ce folos?

Traim in secolul vitezei, oamenii nu mai au timp si nici nervii necesari pt a tolera greselile unor functionari. Daca ceva atat de important uiti sa operezi in sistem, la ce altceva sa ne mai asteptam ?

 

Personal, o doamna functionara de la o banca de prin ardeal, mi-a facut o stornare dintr-un cont la peste 3 ore de la retragerea banilor. Am vazut asta abia cand am primit extrasul de cont. In urma reclamatiei mele, doamna a pus banii din buzunar iar banca a primit niste puncte... nu stiu cum se numeste exact, dar cert e ca nu 'dau' bine punctele alea.

 

Dar ce ti-a venit sa umbli tu pe la banci ? Imputerniceste si tu pe cineva sa deschida in locul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am deschis firma si imi spunea contabilul ca ar fi bine sa am cont la banca ca sa nu fiu luat la intrebari la un moment dat, cand voi incepe sa produc smile.png

Din pacate atata birocratie se face de te determina sa renunti. Dupa te trezesti si cu un numar mare de comisioane.

Spre bucuria mea am reusit la BRD sa dau de un functionar amabil si descurcaret care a rezolvat totul rapid si simplu, asta dupa ce de la BCR am renuntat si am plecat datorita modului haotic de lucru de la agentia respectiva.

Ati calculat vreodata toate cheltuielile pe care le presupune un cont bancar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am la BRD si nu platesc lunar mai mult de 30 RON, cu activitate aproape minima (extrasul meu de cont incape pe o pagina, lunar).

In banii astia am si comision de administrare cont curent si card pe contul firmei, ca sa pot retrage bani de la ATM cu comision mai mic decat de la casa, si fara sa bat drumul pana la sucursala.

Cu deschisul nu te puteam sfatui, pentru ca am deschis contul in 2004 si de atunci s-au mai schimbat unele lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am deschis firma si imi spunea contabilul ca ar fi bine sa am cont la banca ca sa nu fiu luat la intrebari la un moment dat, cand voi incepe sa produc smile.png

Din pacate atata birocratie se face de te determina sa renunti. Dupa te trezesti si cu un numar mare de comisioane.

Spre bucuria mea am reusit la BRD sa dau de un functionar amabil si descurcaret care a rezolvat totul rapid si simplu, asta dupa ce de la BCR am renuntat si am plecat datorita modului haotic de lucru de la agentia respectiva.

Ati calculat vreodata toate cheltuielile pe care le presupune un cont bancar?

in principiu - cel mai bine e sa-ti deschizi contul de la inceputul firmei - scapi de suplimentele de hartii pe care le cer ulterior - aga, extrase de registrul comertului, certificate fiscale, balante, bilanturi - etc...

la brd procesarea deschiderii unui cont dureaza putin - e drept - dar din ce stiu eu - au cele mai mari si mai multe comisioane din piata... dealtfel - e si banca cea mai scumpa la acordarea de credite de orice natura...

 

 

Eu am la BRD si nu platesc lunar mai mult de 30 RON, cu activitate aproape minima (extrasul meu de cont incape pe o pagina, lunar).

In banii astia am si comision de administrare cont curent si card pe contul firmei, ca sa pot retrage bani de la ATM cu comision mai mic decat de la casa, si fara sa bat drumul pana la sucursala.

Cu deschisul nu te puteam sfatui, pentru ca am deschis contul in 2004 si de atunci s-au mai schimbat unele lucruri.

daca te costa 30 ron/luna si nu rulezi mai mult de 3000 ron/luna pe contul respectiv - ai un comision de 1% - ceea ce e imens... gandeste-te ca afacerea ta traieste din profit - adica din acele procente pe care le obtii ca plusvaloare... daca profitul tau e de 5% si dai bancii 1% din cifra de afaceri prin banca - atunci tu pierzi 20% din profit - e ca si cum ai avea banca drept actionar si care-ti ia 20% din profit - profit la care tu platesti taxe si impozite pe cand banca isi deduce cheltuielile mai intai...

pentru toti:

 

recomandabil este ca orice cont bancar sa fie administrabil electronic - costurile pe operatiuni se reduc simtitor, la fel tipul de procesare, evitarea deplasarii la banca, etc...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in principiu - cel mai bine e sa-ti deschizi contul de la inceputul firmei - scapi de suplimentele de hartii pe care le cer ulterior - aga, extrase de registrul comertului, certificate fiscale, balante, bilanturi - etc...

 

Cred ca nici nu iti poti deschide firma fara sa ai cont. Adica nu poti lucra pe ea. Poate ma insel...

 

daca te costa 30 ron/luna si nu rulezi mai mult de 3000 ron/luna pe contul respectiv - ai un comision de 1% - ceea ce e imens... gandeste-te ca afacerea ta traieste din profit - adica din acele procente pe care le obtii ca plusvaloare... daca profitul tau e de 5% si dai bancii 1% din cifra de afaceri prin banca - atunci tu pierzi 20% din profit - e ca si cum ai avea banca drept actionar si care-ti ia 20% din profit - profit la care tu platesti taxe si impozite pe cand banca isi deduce cheltuielile mai intai...

 

Corect. Si mie mi se pare mult 30 / luna la un rulaj mic.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bine ca exista si solutii simple :) . Daca se va renuntat la birocratia mult iubita, cu siguranta ca serviciile bancare vor fi mult mai apreciate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca acum poti sa iti deschizi cont online la OTP, dureaza infinit mai putin si nici nu mai umbli cu 100 de hartii. Uite aici o comparatie intre cele 2 metode: http://www.dorupanaitescu.ro/wp-content/uploads/2013/09/infographic-11.png

 

Pai si unde gasesc formularul ala, ca pe link-ul pe care l-ai pus nu poti opera nimic? Sau poate nu ma pricep eu.

Este bine ca exista si solutii simple smile.png . Daca se va renuntat la birocratia mult iubita, cu siguranta ca serviciile bancare vor fi mult mai apreciate.

 

O, da. Astept si vremurile acelea. giggle.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×