Sari la conținut
Forum Roportal
Nellla

aducerea unui strain in romania

Postări Recomandate

buna ziua as avea nevoie si eu de o informatie care este cea mai simpla modalitate de a aduce un strain in romania pentru efectuarea unei casatorii? am inteles ca se poate face o chemare valabila 3 luni care ar fi suficienta dar parerile sunt impartite si as dori o solutie sigura macar daca nu se poate rapida.mentionez ca este vorba de un cetatean din afara spatiului ue.as mai vrea sa stiu si daca dupa efectuarea casatoriei el mai trebuie sa se intoarca in tara lui pentru a finaliza acte sau nu este nevoie si poate sta aici definitiv?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

il aduci din congo?

 

trebuie sa te interesezi nu pe ropo ci la consulara tarii de care apartine el prima data. ca aia au lista negru pe alb cu ce acte sunt necesare in tara lui de provenienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Na ca am trait sa vaz si vremurile cand este nevoie de chemare si/sau viza pentru a merge in Romania si cand altii merg acolo sa se casatoreasca cu cetateni romani, sa emigreze. rotflmao.gif

E un sentiment amestecat cu umor si un fel de mandrie totodata, ca nu mai suntem chiar coada universului. Ravnesc altii la tarisoara noastra sau poate la apetisanta posibilitate de a avea un pasaport UE. laugh.png

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe bune?

 

as avea sieu nevoie de niste banuti, ca tot vine craciunu'

 

io dau acte de norvegia, care si cat dai? :rot:

 

auci! No nu e in UE :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe bune?

 

as avea sieu nevoie de niste banuti, ca tot vine craciunu'

 

io dau acte de norvegia, care si cat dai? rotflmao.gif

 

auci! No nu e in UE cray.gif

 

Nu conteaza, poate spatiul scandinav sta oricum mai bine decat ce UE dpdv social si economic. Eu daca as fi pe nicaieri si as avea de ales intre cetatenie a vreunei tari din UE si una din tarile scandinave as alege pe la voi pe acolo. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesanta discutie el este ddin egypt si vreau sa il aduc in romania pana de craciun. in cazul nostru nu este un aranjament suntem impreuna de mai bine de un an el este crestin si tu naeema intelegy de ce nu se poate sa ne casatorim acolo pentru ca mai bine de 6 luni am cautat o solutie si nici un avocat nu a vrut sa ne ajute si din acest motiv va trebui sa rezolv totul in romania

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

avocatul va casatorea in egipt?

 

in egipt nu sunt legale casatoriile intre crestini?

 

de ce numai naeema ar intelege?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×