Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiRN

Ulei vegetal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Foloseste careva ulei vegetal pe post de combustibil?

Sau sunt singurul .......... ciudat?

Au trecut cred 10 ani decand am inceput sa merg cu ulei vegetal in motoarele pe motorina si pot spune ca a devenit o adictie.

De fapt primul motor Diesel mergea cu ulei de arahide ca inca nu se inventase motorina.

Dar nu mergea mult timp ca se infunda.

La rece creste vascozitatea si nu arde complet si incarca supapele si turbina daca are.

Dar la cald merge ........ uns.

In prezent sunt si avioane mari Boeing 747 care merg cu 100% bio-diesel care este un produs superior.

Eu prefer sa ameste cin motorina pana la 50% ulei vegetal uzat (gratis) si am cam ars o tona pe an sau mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biodieselul nu este ulei vegetal ! Se obtine insa din ulei vegetal, de regula nefolosit

Depinde de ce fel de ulei vegetal ars folosesti. Eu nu am masina dar daca as avea nu as maltrata-o folosind asa ceva. La un tractor nu as avea insa retineri.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe baza a ce esperienta vorbesti?

Armata SUA foloseste biodiesel facut din ulei vegetal folosti.

Da, biodieselul este facut din ulei vegetal prin procesul de saponificare partiala dar motoarele pe motorina merg foarte bine si pe ulei vegetal.

Cele de "tractor" merg si pe untura daca o faci lichida.

Eu de 10 ani am folosit la Mercedes fara probleme mecanice.

Putin stiu ca sapunurile si samponurile si detergenti sunt facuti si din ulei vegetal reciclat sau grasimi animale reziduale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, biodieselul este facut din ulei vegetal prin procesul de saponificare partiala dar motoarele pe motorina merg foarte bine si pe ulei vegetal.

Prin saponificare se obtin sapunuri , biodieselul se obtine prin transesterificareaa uleiurilor vegetale cu metanol.

Sunt chimist de meserie si am lucrat cativa ani in domeniul transesterificarilor uleiurilor vegetale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce n-or fi toti la fel de "ciudati" ca tine si se incapataneaza sa foloseasca in continuare biodieselul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe baza a ce esperienta vorbesti?

 

experienta, nu esperienta

 

si uleiul ala de unde il iei? e ulei d'ala cu care gatesti? sa nu imi zici ca te duci la mag si iei bidoane de ulei si bagi in motor

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×