Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vineri fac a 17-a injectie, deci aproape 4 luni, si eu am probleme cu tusea, senzatie de frig continuu, nervozitate excesiva, dificultati de concentrare, ameteli, cum spunea cineva....parca am paie in cap cateodata...am observat ca are legatura si cu vremea, cand e inourat si o atmosfera apasatoare, dar sunt si zile mai bune cand parca uit de toate asa de bine ma simt....asta e, trebuie sa suportam cu stoicism.

Cel mai rau e cu mancarimile, apar puncte ca la piscaturile de tantar care se fac din ce in ce mai mari ....se intind si se fac ca niste rani, cu coaja, sunt proeminente si nu se mai vindeca....(pe maini si picioare in special , dar si pe corp si in jurul gatului).

Am fost si la dermatolog....pastile, gel Fenistil, alifii cu tatanesa si rostopasca, si tot nu scap de ele....ce sa mai fac ?

 

Multa sanatate tuturor ![/color]

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Costine!

Din ce aud ca traiesti in urma tratamentului ma apuca groaza.

Eu abia mi-am depus dosarul si astept aprobarea lui si citesc experintele celor ce au facut sau fac tratament si ma cam sperii putintel.

Sa ai multa sanatate in continuare si putere de a trece peste toate si sa ai numai Nedetectabil la toate viremiile de acum incolo.

Multa sanatate!

Editat de Cute Catalina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Costin!

Azi am fost la spitalul meu,unde am vorbit cu niste dne cu "buba"noastra.Una din ele mi-a zis ca are rezultate bune cu gel de aloe vera contra basicilor.Eu am o reteta cu Neomicina si Stamicina,care-si face efectul.Imi ies bube la coltul gurii,cum au puii de pasarele cas.Oh,cam gretos ,si de aceea ma tamponez tot timpul si are efect (reteta mea).Dar voi incerca si gel de aloe vera.In fond,e uz extern,nu ne face rau,asa ca incearca si tu!

Cu nervii stam cam rau,cu somnul,cam la fel,iar de frig,nu mai spun:am vesnic degetele reci,ma doare capul la vremea asta de afara si tremur ca varga numai cind stau ceva mai mult afara! Capul de paie,memoria amnezica,dar,daca avem si noi rezultate bune?!Nu e bine sa suportam cu stoicism?Imi amintesc ce spunea Dioneea,prin cite a trecut,iar in final a spus"merita"!Si cred ca acum intareste ce-a spus atunci!Si eu cred ca merita,ca altfel nu incercam,desi stiam ce ma poate paste,Ba,chiar e mai putin decit ma asteptam de la ef.secundare.

Ti-am mai zis:lasa ca nu murim noi din asta!Tu cum stai cu glicemia?!Mie mi-a cam crescut,ca am simtit nevoia de dulce.

Voi,dragi prieteni,ati observat ca v-a crescut glicemia?

In final,sa dam deoparte tot ce ne supara,sa pastram ce e bun din viata si sa nu ne incarcam sufletul cu

aversiune.Avem altele mai presante acum.

Iar tu,Costin,sa stii ca poti sa-ti faci si tu un My forum (gratis)daca doresti,daca ai timp de asa ceva.Dar ai ac.forum si oamenii care sintem aici si zic ca e bine...Capul sus,multa sanatate tuturora si viata fara hepatita!Netty

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In rest, despre ce spuneti voi aici, tocmai scriam si eu in topicul de "efecte secundare" de pe Hepatita C, si mesajele parca se confirma si se intregesc unele pe altele. Pe de o parte este bine cand vezi ca mai sunt persoane care au aceleasi simptome (da, suna cam aiurea) pentru ca mie cel putin imi confirma faptul ca nu sunt atipica si ca au trecut multi inaintea noastra prin aceleasi stari, si nimeni n-a murit, dimpotriva. Vedeti Cristina, Doina, sa. Mancarimile eu mi le mai calmez cu bai complete, fierbinti si prelungite. Ma scapa de mai multe rele in acelasi timp: de frig, frisoane, de nervi si de mancarimi. Nu am ajuns inca la alte creme sau medicatie.

Cat despre glicemie, Netty, si eu m-am temut ca o sa o ia la deal din cauza dulciurilor, dar nu a fost asa, deocamdata. Consuma multe chestii acre: suc de lamai, de portocale, kiwi, mere multe (daca nu te imbaloneaza), ai sa vezi ca va mai scadea, in plus acriturile ne fac bine si la ficat! Si am sa va amintesc de borsul de sfecla rosie de care vorbeam anul trecut. E reteta postata pe forum, daca nu o gasiti, o voi reda. Hepatita C aduce riscul de diabet, deoarece, incet, incet afecteaza toate organele interne, implicit pancreasul. La asta, adauga faptul ca in momente de oboseala accentuat, aportul de glucide ne mai da putina energie. Asa ca trebuie urmarita si evolutia glicemiei in timp.

 

:o:

 

u abia mi-am depus dosarul si astept aprobarea lui si citesc experintele celor ce au facut sau fac tratament si ma cam sperii putintel.

Catalina, nu te speria! Tot ceea ce postam aici este ce ni se intampla mai rau. Slava Domnului ca noi traim de altfel destul de normal. Printre toate astea, eu am avut mesteri zugravi in casa, dupa care am curatat si aranjat, toate pregatirile de Paste le-am facut singura (prima data in viata, ca mi-am si gasit momentul!), si ma pregatesc sa incep si o afacere. Viata continua si cu bune si cu rele, uneori chiar cu hacuri! Tot timpul ii spun fiicei mele ca nu este atat de important faptul ca am cazut ci sa ne putem ridica si merge mai departe. :o:

Editat de Enigma

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mei sincer nu stiu ce sa va spun cu mancarimile aceste este intradevar ciudat si greu de suportat !

Si eu le-am avut pe timpul tratamentului, acum am intretupt de 1 an sunt doar sub supraveghere si ca efecte secundare ce au ramas sunt : durerile in spate intre omoplati, dar iau Yucca cum mi-a recomandat Garbiel cand apar, si mancarimile in urechi si in interiorul gatului (care erau si inainte).

Este bine sa mergi la un homeopat daca nu se rezolva problema, sau, Costin sa incerci din ce scriu fetele pe forum si ce vezi ca tie ti se potriveste, acea chestie sa folosesti !

 

 

Vreti sa va spun ceva eu nu intru pe celalat forum :o: mi s-a parut un pic mai altfel asa ca fruntea sus COSTIN trebuie in primul rand sa te gandesti la tine, la starea ta de sanatate si dupa aceea sa te gandesti daca merita sa suferi pentru altu.

 

Nu cred asa ca las-l pe tipul dmb .... uita totul si move on baby. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu glicemia stau bine pana acum, iar restul analizelor sunt "normale" tinand cont ca suntem sub efectul trat cu peg+copeg.

Netty, poti sa-mi dai si mie reteta cu neomicina si stamicina ?

Referitor la ce spunea Lena despre baile fierbinti, mi-au facut si mie bine impotriva frisoanelor, dar "bubele" s-au intins apoi cu repeziciune si s-au inmultit mai ales de-a lungul venelor de la picioare.

Ce ma ingrijoreaza este ca efectele secundare atat de neplacute se mentin si dupa incheierea tratamentului, cel putin asa am inteles de la cei care au terminat de 6 luni....1 an....

De aceea incerc sa vorbesc cu toate cunostiintele care pot aduna informatii, daca acest interferon combinat cu ribavirina nu distruge iremediabil echilibrul organismului nostru, nu afecteaza functii vitale ale acestuia.

Cautati si voi sa aflati cat puteti si apoi postati aici.

 

IN FINAL POT SPUNE CA MERITA SA SUPORTAM TOATE EFECTELE, NEFIIND ALT TRATAMENT MAI BUN LA ORA ACTUALA. :o::o: :cry:

 

Multa sanatate tuturor !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costin eu nu mai fac de un an de zile tratament si fac parte din non-respondenti ! Insa iti pot spune ca mancrimile de pe picioare si acum le mai am uneori cand fac dus si apa este mai calda decat de obicei !

Am avut toate efectele secundare, anemie, care persista si in prezent, caderea parului - acest lucru s-a remediat - dar mancrimile din urechi si din gat plus durerile de spate sunt constante :cowboy: ce sa-i fac asta e merg mai departe ! Pierderi de memorie, si aceste le mai am din cand in cand, nervozitate care a fost tot timpul tratamentului, multumesc lui Dumnezeu acum nu mai am, depresii, oboseala, stari de ameteala, cateodata lesin, dar nu am vrut niciodata sa ma gandesc ca nu pot trece peste ! Eu una zic mereu pentru mine:

 

NU EXISTA NU POT, NU VREAU SI NU STIU !

 

Trebuie sa mai si ignorati tot ce se intampla cu voi caci astfel o sa ajungeti sclavii acestei boli ! Asa ca hai bucurati-va ca suntem in viata, avem pe cineva langa noi caruia ii pasa, si mai acest forum la fel unde zic eu ca am devenit o mare familie :spiteful: :nep:

 

Numai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi para rau pentru ca organismul tau nu a inteles sa "coopereze" si te-ai chinuit sa supoti totusi tratamentul.

Ramane doar sa astepti sa apara ceva nou, dar e posibil cu optimismul tau sa reusesti sa invingi singura cu propriul tau sistem imunitar, E POSIBIL SI ASTA !!!

 

Ai dreptate, trebuie sa fim bucurosi ca vedem inca un rasarit de soare alaturi de cei dragi si sa ne gandim ca sunt oameni si mai necajiti decat noi.

 

Multa credinta si nu te va lasa Dumnezeu !

Costin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut Costi ca se poate !

Suntem prea buni pentru aceasta lupta !

 

Nu uita ca orice incercare ne face mult mai puternici !

 

Vreau sa pot insufla si voua, tuturor, macar putin din optimismul meu si sa va aduc o raza cat de mica de bucurie pe fetele voastre incercate de chinul bolii noastre !

 

Va pup si numai bine :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt putin inaintea voastra cu tratamentul si am avut si eu simptome ca : mincarimi, colturile gurii crapate, mi-a cazut si din par, am avut si perioade in care eram mai nervoasa iar acum ma deranjeaza ochii. Ceea ce vroiam sa va spun este ca fiecare din aceste efecte dureaza o perioada si apoi trece. Cel putin asa mi s-a intimplat mie si vroiam sa va incurajez.Si niciunul din simptome nu a fost de nesuportat... Sigur o sa trecem si peste asta, ca avem vointa.

Costin , eu fac a 25 a injectie si am o neclaritate cu dosarul. La 3 luni mi-a iesit nedetectabil . Pe tine cind te-au mai chemat, la 6 luni sau la 8 luni ? La 3 luni ce rezultat ai avut ?

Va pup pe toti !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×