Sari la conținut
Forum Roportal
MirunaRuna

Divort cu probleme

Postări Recomandate

 

auzi nemernicul ce iesiri de maimuta turbata are doh.gif

 

si daca a parasit domiciliu ce? nu are minori in ingrijire, nu a abandonat copii, nimic ilegal. a plecat de langa un obez cacacios caruia nu mai are cine-i spala chilotii din dos.

 

s-a vazut bestia singura si sufera, iar cand bestiile sufera nu fac altceva decat sa dea cu pumnu in masa si sa ragå.

 

maica-ta poate sa bage divortul - nu costa mult (sunt unii care lucreaza gratis ca sa capete experiente si tinand cont ca nu sunteti bogati, nu e problema cu partajul), sa stea unde e acum pana se termina (familie, prieteni, chirie pe 10mp) si sa ceara vanzarea apartamentului.

Pai da.. cand mama s-a dus la usa si el nu i-a dat drumul a uitat ca a doua zi trebuie sa plece la serviciu si nu avea mancare gatita ca sa ia cu el. Apoi probabil si-a adus aminte si a inceput a insista sa se intoarca mama acasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca trebuie sa divorteze. Nu o sa rezolve nimic cu separari fara divort pentru ca e evident ca nu te poti intelege cu un astfel de om. Tot ce trebuie sa faceti voi e sa-l convingeti sa divorteze amiabil. Mama ta trebuie doar sa faca o cerere in instanta, nu e asa mare branza. Poate sa o faca personal scriind 2-3 randuri pe o foaie. Gaseste pe cineva acolo sa o indrume. Nu are nevoie de avocat si de nu stiu ce onorarii decat in cazul in care el nu vrea sa divorteze amiabil. Dar in cazul asta se va ajunge la un proces cu martori unde se va gasi un vinovat, care evident va fi el si care va trebui sa plateasca chetuilelile de judecata. Eu pariez ca nu veti ajunge in situatia asta. Gasiti un intermediar intre mama ta si el, poti fi chiar tu ala, care sa-l convinga ca ea are cererea facuta si e mai bine pentru el sa evite un proces si sa divorteze amiabil, pentru ca ea oricum va divorta si va fi mult mai rau pentru el daca se ajunge la proces. Cineva trebuie sa-i explice asta dobitocului. Daca iti e teama sa o faci tu sau mama ta, sunt convins ca se gaseste o ruda sau o cunostinta care sa o faca. Daca reuseste sa realizeze ca nu mai exista cale de intoarcere si e mai bine pentru el sa accepte asa situatia, va realiza si la imparteala ca si un partaj e inutil si vor vinde cumva apartamentul sau il vor trece pe numele tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu mine vorbesti?


 

Ti-am scris un mesaj privat. Am intalnit cateva situatii similare, iti pot da cateva sfaturi din experiente proprii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prin natura meseriei cred ca a vazut

 

sa se bage si sa se bage bine. si eu m-am bagat si nu am regretat nici o clipa, basca maica-mea si acum imi multumeste. cum dreaq sa nu te bagi, ce suflet de bestie sa ai sa nu te bagi? as face iar pe dreaq in patru sa apar pe mama sau pe frati-miu de asemenea specimene umane

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

2. El are 50% drept la acea locuinta. Legea va vinde locuinta si va imparti fondul.

3. Da, ca avocatul va lua 60% din fonduri.

Da, poate avea 50 , 40, 60 %, depinde de investitii dovedite. Dar, in acest context, cota-parte este irelevanta atat timp cat ea exista.

Tata, suntem in Romania. Aci iti cam permiti un avocat. Trezeste-te.

 

Am zis ca ideal ar fi (dupa parerea mea) sa treaca apartamentul pe numele meu nu din dorinta de a-l da pe tata afara din casa, ci pentru ca e practic singura noastra avere ca familie, si singura mostenire a lor ce urma sa fie a mea; si mai ales ca in ultima perioada s-a investit mult in el: apa, gaze, centrala s.a.m.d. El ar putea foarte bine sa isi dea seama de greselile grave facute si dupa toate cele indurate sa plece de buna voie si sa ne lase pe noi linistite. Ar putea sa se intoarca la mama lui, la tara, cum de altfel si spune ca va face daca mama va intenta divort; dar alteori spune ca nu va parasi niciodata domiciliul. Si din moment ce chiar ieri mi-a spus ca daca mama va dori sa divorteze, fiecare isi va lua o camera in apartament, baia si bucataria vor fi comune si el va aduce pe cine vrea, cand vrea, va bea cat vrea si cu cine vrea, deci e clar nici prin cap nu ii trece ideea de a vinde apartamentul si a imparti banii pe jumatate dupa divort. Dar asta este si problema. Mama nu va scapa de stresul de a trai cu el sub acelasi acoperis. Plus ca daca ar fi sub aburii alcoolului nici nu as vrea sa ma gandesc ca poate i-ar da prin cap sa se razbune pe mama pentru ca a divortat de el.

 

Din ceea ce spui, se pare ca tatal tau are un job...a muncit pt casa... Poate nu e chiar un alcoolic irecuperabil?

Priveste-l ca pe tatal tau si nu doar ca pe sotul mamei tale, si incearca sa vorbesti cu el. Intreaba-l de ce e agresiv verbal cu mama ta si ce l-a nemultumit atat de tare incat a ajuns alcoolic. Esti destul de mare incat sa discerni niste lucruri. Nu toti alcoolicii sunt irecuperabili. Si, in special pt binele tau , poate e mai bine sa incerci sa ii impaci.

Daca tatal tau , dupa divort si separare ajunge si mai depresiv si mai alcoolic ( daca se poate spune asa), e posibil sa te simti vinovata si sa regreti ca nu ai incercat sa ii impaci.

Ca si copil, vrei sa iti stii ambi parinti ok. Chiar daca acum pare ca simti altfel.

 

Averea/mosternirea ta nu este in pericol, atat timp cat tatal tau nu are intentia de a vinde apartamentul si de a bea banii. De unde ideea asta ca se pierde apartamentul?

 

Daca mama ta vrea, are posibilitatea si cere asta in instanta la partaj, exista varianta ca dumneaei sa ramana in casa si sa il despagubeasca pe tatal tau, platindu-i partea lui din apartament.

Pt ca, ne place sau nu, este si munca lui acolo. Alcolic sau nu, si el a contribuit la acel apartament, iar legea NU trece asta cu vederea. Ba din contra!

 

E 5 lei o perie de par. Spune-i mamei tale sa nu te mai incarce cu rahaturi d-astea de 2 lei! Tu trebuie sa ai mintea si sufletul libere, pregatite pt greutatile TALE din viata. Esti la scoala , trebuie sa iti faci un viitor, sa termine cu detaliile astea care nu fac altceva decat sa te incarce negativ!

 

sa se bage si sa se bage bine.

 

Poate iti va parea aiurea ce spun, dar sa stii ca si alcoolici sunt victime la randul lor. Fireste, asta nu inseamnaca sunt de acord cu actiunile lor. Dar din pacate, in Ro nu exista un sistem bine pus la punct, pt ai ajuta pe acestia si familiile lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu traim in jungla, mai, lasati oamenii sa-si rezolve singuri problemele. Exista autoritati si moduri de rezolvare. Nu va mai bagati, oamenii sunt mari, au ales ceva... inclusiv sa si-o ia pe carca. Lasati-i in pace sa faca asta. Nu stau sa dau explicatii din psihologie, zic doar sa nu te caci in gustul omului, indiferent ce alege el. Daca nu-ti convine, pleaca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate iti va parea aiurea ce spun, dar sa stii ca si alcoolici sunt victime la randul lor. Fireste, asta nu inseamnaca sunt de acord cu actiunile lor. Dar din pacate, in Ro nu exista un sistem bine pus la punct, pt ai ajuta pe acestia si familiile lor.

 

nu am si refuz sa am empatie pt betivi. aia de-si casapesc femeile si copiii

Nu traim in jungla, mai, lasati oamenii sa-si rezolve singuri problemele. Exista autoritati si moduri de rezolvare. Nu va mai bagati, oamenii sunt mari, au ales ceva... inclusiv sa si-o ia pe carca. Lasati-i in pace sa faca asta. Nu stau sa dau explicatii din psihologie, zic doar sa nu te caci in gustul omului, indiferent ce alege el. Daca nu-ti convine, pleaca.

ce-ai ma, justitaru' luminii?

nu se baga nimeni neintrebat, a venit fata sa ceara sfaturi.

ce puii mei ai?!

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×