Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Atei, atei, dar... ce e constiinta ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avand in vedere ca e cool in ziua de azi sa fii ateu, si cum eu sunt un baiat amarat care nu e cool, ii urasc pe cei cool. Asa ca azi am de gand sa ma iau de atei. Una din caracteristicile cu care defileaza ateii e aceia ca ei gandesc, nu ca religiosii ceia fara minte. Prin urmare, ii rog sa isi puna gandirea la treaba si sa explice constiinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una din caracteristicile cu care defileaza ateii e aceia ca ei gandesc, nu ca religiosii ceia fara minte.

 

Nu gândirea sau negândirea fac pe oameni să fie credincioşi sau atei, ci altceva.

 

Cunosc câţiva atei, iar ideea lor este că un om învăţat este ateu, pentru că, zic ei, cunoaşterea ne aduce la respingerea lui Dumnezeu. Să ne uităm pe această listă, cu marii savanţi gânditori creştini: ei au creat marile idei ale lumii, ei au cunoscut marile lucruri, şi totuşi nu l-au respins pe Dumnezeu. Printre numele întâlnite acolo sunt Nicolaus Copernicus, Johannes Kepler, Galileo Galilei, Marin Mersenne, René Descartes, Pierre Gassendi, Blaise Pascal, şi mulţi alţii. Înseamnă că pe undeva, în afirmaţia celor atei, că gândirea ne face “să cunoaştem adevărul” ştiinţific, iar aceasta ne arată că nu există un Dumnezeu, e fără temei. Dar totuşi, există şi gânditori savanţi atei, şi lista lor poate fi studiată aici. Prin urmare, gândirea poate fi prezentă atâta la atei, cât şi la credincioşi, ceea ce arată că gândirea ştiinţifică nu e un argument împotriva respingerii lui Dumnezeu.

 

Dar atunci, ce poate fi ?

 

Un posibil răspuns, poate fi găsit în celebrul exemplu al psihanalistului Sigmund Freud, numit “complexul lui Oedip“, care se referă la o legendă a Greciei antice, în care Oedip, fiul regelui din Teba, fără să ştie, îşi ucide propriul tată, Laios, şi se căsătoreşte cu mama lui, Iocasta. În psihanaliză, complexul Oedip simbolizează legătura erotică inconştientă cu părintele de sex opus şi rivalitatea faţă de părintele de acelaşi sex, care se dezvoltă încă din copilărie şi provoacă sentimente de vinovăţie şi teamă în cadrul unei stări nevrotice.

Respingerea lui Dumnezeu e asemănătoare acestui complex, doar că spre deosebire de cele spuse de Freud, complexul oedipian anticredinţă are la bază, spun eu, o respingere a tatălui în particular, sau a autorităţii de orice natură în general, din cauza unor angoase. Acestea au fost trăite în copilărie, sub forma unor experienţe afective neplăcute, cum ar fi prezenţa unui tată care-şi bate soţia în faţa copilului, un tată beţiv, un tată dezordonat, şi aşa mai departe. Respingerea divinităţii la maturitate, vine din respingerea autorităţii tatălui în copilărie. Cunosc câţiva oameni care ar dori să aibă parte de libertate absolută, şi în acelaşi timp, resping divinitatea. Pe doi dintre ei îi cunosc bine: tatăl unuia a divorţat de mama lui încă de când era copil (de fapt a fost invers: mama a divorţat de tată), din cauza scandalurilor, iar în celălalt caz, tatăl a fost un beţiv. Spun “a fost”, pentru că a murit.

Din analiza acestor cazuri, am ajuns la concluzia că respingerea credinţei într-o divinitate, se produce acolo unde e prezentă angoasa, adică prezenţa amintirilor afective neplăcute, a unor trăiri de groază, cauzate de un părinte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram niste animale si ne hraneam cu iarba si cu carne. Si niste zei au venit pe Pamant si ne-au dat in dar constiinta - capacitatea de a cunoaste binele si raul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda... daca le spui oamenilor adevarul fac urat.

 

Anyway, ateismul in sine e ok, "ateismul" asta cu care defileaza tot felul de ignoranti, cei "cool" de care vorbeste Abc, e un fel de noua religie, cam ca feminismul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un grup internaţional format din mari oameni de ştiinţă au semnat Declaraţia Cambridge despre conştiinţă prin care îşi anunţă susţinerea ipotezei conform căreia animalele prezintă conştiinţă, ca şi oamenii. Iar cercetătorii oferă şi exemple de animale.

.......

Lucrul foarte interesant în declaraţie este constatarea că starea de conştiinţă poate să apară la acele animale care sunt foarte diferite de oameni, inclusiv acelea care au evoluat diferit, adică păsările şi unele cefalopode.

.......

http://io9.com/5937356/prominent-scientists-sign-declaration-that-animals-have-conscious-awareness-just-like-us

Or fi si ele atee ? Or fi respins autoritatea tatalui in copilariestars.gif

Editat de VEMANS
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un grup internaţional format din mari oameni de ştiinţă au semnat Declaraţia Cambridge despre conştiinţă prin care îşi anunţă susţinerea ipotezei conform căreia animalele prezintă conştiinţă, ca şi oamenii. Iar cercetătorii oferă şi exemple de animale.

 

Evident ca toate animalele au constiinta. Si insectele au constiinta. Altfel n-ar stii sa se inmulteasca sau sa manance. Insasi simplul act al mancatului necesita qualia de foame care sa te anunte ca ai nevoie de hrana. Asa ca orice fiinta care e in cautare de hrana, e constienta. Problema e: ce e constiinta ?

 

Lucruri interesante apar in cazurile extreme, unul din el fiind acela in care constiinta e la baza tuturor lucrurilor din univers. Iar daca baza e constiinta, pai atunci existenta unui zeu e floare la ureche.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu v-ati plictisit de deschis si discutat subiecte de genul asta mai fratilor ? :roll:

Nu poate fiecare sa-si vada de borsul lui si sa nu-l intereseze despre ce si cum cred altii ?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s ateu, nici religios.

Cred ca este ceva similar unui cod.

Celulele au la baza ADN-ul si astfel stiu cum sa functioneze. Probabil ca noi stim inconstient (paradox) sa constientizam. Adica urmam instructiuni si la randu-ne scriem altele, ca un up-grade.

Cred ca ceva similar inteligentei artificiale, asa cum noi o interpretam. Adica un program cu care ne nastem (scris si structurat undeva in noi, probabil in ADN) dar ne mai aducem si noi aportul (evolutia). Cam asa vad eu constiinta. As numi-o constienta nu constiinta.

Cum a aparut...asta n-am idee si cred ca asta e marea dilema. Ne-a fost data, sau s-a format din materie?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu v-ati plictisit de deschis si discutat subiecte de genul asta mai fratilor ? rolleyes.gif

Nu poate fiecare sa-si vada de borsul lui si sa nu-l intereseze despre ce si cum cred altii ?

 

Chiar asa Naema, nu poti sa-ti vezi de treaba ta fara sa iti pese ce subiecte deschide lumea ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×