Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Este justificata moral perchezitia ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exagerari la nea Redondo. Niciodata n-am fost perchezitionat la piele, desi am declansat odata sistemul, cu o catarama de alama. Bagajul pe banda si odata m-au pus sa le arat ce-am in geanta si-n buzunare. Nu m-a deranjat.

Nu mi-ar placea sa-l vad pe vreunul cum se ridica in timpul zborului si incepe sa spuna rugaciuni, cu o telecomanda in mana. Nu-i prea sexy scena.

Daca ai pasaportul pe numele vreunui decedat, sau esti cautat de Interpol, e firesc sa-ti faca si control rectal, dar altfel...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inainte umblam cu sprei paralizant la mine si aveam zborul dimineata, asa ca am stat peste noapte in aeroport si dimineata la imbarcare eram obosit si am uitat ca am spreiul in buzunar si nu l-am mai pus in ghiozdan. Si am trecut prin poarta de scanare si a tiuit. M-au intrebat ce am in buzunare si eu foarte sincer le-am spus ca nimic. M-au controlat si au gasit spreiul. Au chemat politia. :lol: Am fost ultimul care a intrat in avion, in ultimul minut probabil. M-au trecut in baza de date. Daca mai ma prind asa in tara respectiva, ma baga la inchisoare. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Neah, n-ai ce sa cauti tu la inchisoare, doar nu te mai lasa cu avionul, or sa te puna sa mergi pe jos :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti controlat in bagaje in amanunt, ti se desfac produsele,

trebuie sa dai explicatii pentru orice ai in bagaj, trebuie sa explici in cel mai mic amanunt viata ta personala, ca de ce ai venit, unde te duci, cu ce scop, cat stai, la cine, ai copii, ai prietena, da-ne nr de telefon al unei rude s-o sunam sa vedem noi daca ai dreptate etc. Ajungi sa te simti ca un infractor. Esti trecut printr-un stres puternic, printr-o situatie tensionata.

E clar ca ti se incalca intimitatea. Cel putin intimitatea, in unele cazuri se ajunge sa ti se incalce si demnitatea, esti umilit, ridiculizat. Pentru o femeie este mult mai jenant sa se dezbrace decat pentru un barbat.

 

Cateodata scrii niste catastrofe mai mai ca tine. Da e adevarat ca ti se pot desface bagajele dar nu te pune nimeni sa dai explicatii pentru absolut orice ai in valiza. Cand e ultima data cand ti s-au cerut tie explicatii amanuntite despre perechile de chiloti si sosete cu care ai calatorit in bagaj ? doh.gif

Cand te-a intrebat cineva la aeroport asa din burta, daca ai prietena, copii, samd ?

 

Daca nu au gasit nimic in bagaje si daca explicatia ta pare ok atunci esti dus intr-o camera si dezbracat complet

 

 

Serios ? Asta de unde ai scos-o ? Daca cumva te afli pe vreo lista de "no fly" a americanilor din oarece motive, atunci da, esti perchezitionat si interogat dar restului oamenilor nu se li se fac din astea.

Si de ce e mai jenant pentru o femeie sa se dezbrace la o adica ? Doar nu se dezbraca in fata unor barbati ? Ofiterii prezenti sunt de sex feminin. Si crezi ca e mai jenant pentru un barbat sau pentru o femeie sa i se bage degetul in fund ? Ia zi ? Ma refer la barbati heterosexuali. rolleyes.gif

Naema sa-mi spuna daca la aeroporturile americane e cu strip-search, ca direct vames american ma fac. biggrin2.gif

 

Nu e cu nici un strip search daca nu exista motive serioase sa banuiasca pe vreunul de ceva, precum ar fi traficul de droguri (aia care-si baga prezervative cu cocaina in rectum) sau activitati teroriste. In rest este ca orisiunde, stai la coada, te descalti, iti pui pantofii, geaca, cureaua de la pantaloni, laptopul, telefon, chei, samd in cutia aia de plastic si treci pe sub detector. La urma te mai scaneaza aia cu detectoarele manuale si gata, iti vezi de drum. La femeile care poarta batic se mai face o perchezitie privata, unde li se pipaie prin par ca sa nu ascunda ceva. Atat.

Chiar si daca iti deschid bagajele, la majoritatea oamenilor o fac ca sa vada daca aduci ceva in tara si nu ai declarat...alcool, tigari, cash, produse alimentare, medicamente, etc. Mi s-au deschis mie valizele odata in Toronto cand m-am intors din Europa, dar nu mi-a cerut nimeni explicatii despre continutul lor care era haine, incaltaminte si cu ce dracul mai calatoreste omul in vacanta. Chestia asta se face la intamplare ca nu li se deschid tuturor bagajele.

Nu m-a intrebat nimeni niciodata despre amanunte din viata mea, detalii intime samd cu exceptia intrebarilor standard precum "care este scopul vizitei, cat stati...".

Renoldo a vazut prea multe filme de la Hollywood cu anti-terorism.

 

Intradevar au loc si abuzuri de autoritate dar acestea sunt in minoritate si cazuri izolate si de obicei nu atat de mult la aeropoarte cat la punctele de frontiera unde iesi cu masina.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inainte umblam cu sprei paralizant la mine ...Si am trecut prin poarta de scanare si a tiuit. M-au intrebat ce am in buzunare si eu foarte sincer le-am spus ca nimic. M-au controlat si au gasit spreiul. Au chemat politia. ...M-au trecut in baza de date. Daca mai ma prind asa in tara respectiva, ma baga la inchisoare. laugh.png

 

Presupun ca tara respectiva nu fu USA ca nu stiu daca sunt disponibile servicii de internet la Guantanamo. laugh.png

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata la iesirea din Romania in vama Cenad am fost oprit si controlat de catre vamesii unguri . A fost cel mai amanuntit control la care am fost supus vreodata , mi-au scos tot din masina si au controlat toate hainele bucata cu bucata . Cand au terminat cu hainele , incaltamintea si toate celelalte bunuri personale , au continuat cu masina . Documentele masinii , serie motor , serie caroserie , au desfacut toate scuturile de sub masina , au venit cu aparate si au cercetat foarte amanuntit toate portierele , scaunele . Totul a durat aproape patru ore , au facut totul ca la carte , foarte amabili si foarte profesionali in acelasi timp .

 

O faza comica a fost odata cand am fost oprit in Germania . Aveam masina cu numere de Italia si dupa vreo 50 de km dupa ce am intrat in Germania vine un audi gri si dupa ce merge in spatele meu un timp intra in depasire si apare scrisul cu Polizei dupa care intram intro statie de benzina si opresc in spatele lor . Vin la masina , zic ceva cu document control , dau actele personale si cele ale masinii , unul pleaca la masina si incepe sa controleze actele in timp ce colegul lui spune ca trebuie sa-mi faca un control in masina . Mi-au controlat masina si seriile la trei telefoane , la un portabil si la un aparat de fotografiat . Totul cam in 30 de minute . Totul ok , imi ureaza drum bun , eu o zi buna , plec din statia de benzina si dupa circa 20 - 30 minute , alta masina civila vine si-mi face semn cu paleta sa merg dupa ei , intram in parcare , vin la masina cer actele . Dupa ce le dau actele , eu cer voie sa cobor si incep sa demontez telefoanele , scot bateriile , scot bateria la laptop , scot aparatul de fotografiat , pun totul pe capota de la motor . Ei blocati nu stiau ce vreau , vin intrebat de ce am insirat toate lucrurile pe capota si le raspund ca in urma cu 15 -20 de minute am fost oprit si colegii lor au controlat toate lucrurile care le-am insirat eu pe capota , deci stiu procedura si pentru a castiga ceva timp am pregatit tot sa mearga mai repede . Unul din ei scoate telefonul , vorbeste cu cineva si vad ca dupa cateva secunde pufneste in ras , si-mi face semn sa pun totul la loc ca a vorbit cu colegii si e totul ok .

Nu se mai puteau opri din ras , am mai stat un cinci minute de vorba si dupa ce am plecat dupa vreo 5 minute trec cu masina pe linga mine si tot mai radeau , ne salutam si ne vedem fiecare de treaba lui .

Editat de Intelinsidexpert
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, omule, il vezi pe taica-tu la azil, il vizitezi si tu il intretii.

eu nu vreau sa astept un minut la semafor sa treaca el strada. la fel toate spitalele, troleele sunt pline cu moşi. selectie naturala, o lume din ce in ce mai rapida ii elimina pe cei lenţi.

 

o ideea greu de inteles este ca viata asta are si trebuie sa aiba un sfarsit. nu poti sa tragi de ea la nesfarsit.

 

acum dpdv economic gandeste-te ce ar insemna ca un batran sa traiasca 100 si ceva de ani. cum e, dupa tărtăcuţa ta ? e bine sau rau pentru societatea noastra ?

 

esti om dar unul indoctrinat. statutul de om nu-ti garanteaza o gandire limpede sau ca poti gasi solutii pentru rezolvarea problemelor social-economice. ti s-a inoculat ideea ca batranii trebuie protejati orice ar fi si ca eutanasia nu e o varianta. asta e indoctrinare in momentul de faţă. ca intelegi sau nu, e problema ta.

un batran in momentul in care ajunge o fosilă vie si statul trebuie sa pompeze bani in el sa ramana in viata.... intelegi ce zic ? nu mai e folositor ba chiar dimpotriva e o povara pt toata societate, pt economie, pt sensul cuvantului economie(acela de a fi pragmatic in cheltuieli). si n-am zis sa fie eutanasiati ci trimisi in azile sa nu mai bântuie pe strazi. iar locuintele sa fie date tinerilor, sa nu mai stea 4 intr-o camera, sa aibe si ei un pic de intimitate.

e logic ce zic eu dar e greu de inteles daca ai fost batut in cap de mic, imi pare rau si pt tine si pt ceilalti

 

strici topicul ! astept un admin sa stearga postarile tale si ale mele referitoare la ale tale. am dat un report acum vreo 30 min. ale mele erau sterse imediat si primeam si suspend...

 

iti promit solemn ca fac tot posibilul sa-ti vad contul banat

 

asa cum userul altul avea iesiri ca ale tale vis a vis copile violate, asa si tu meriti cont suspendat.

 

esti o rusine si mi-e mila de parintii tai. iti doresc din inima sa nu ai copii, e un dezastru daca astia ajung sa gandeasca la fel ca tine

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×