Sari la conținut
Forum Roportal
pupa-ma in... fond!

iOS vs Android vs Windows 8 vs...

Care S.O. este cel mai bun?  

3 membri au votat

  1. 1. Care sistem de operare vi se pare cel mai util pentru tablete, telefoane inteligente etc.?

    • iOS
      0
    • Android
    • Windows
      0
    • Linux
      0
    • Altceva
      0
    • Nu am nicio opinie sau nu doresc sa imi exprim opinia in aceasta privinta!
      0


Postări Recomandate

Ce sistem de operare considerati ca este cele mai potrivit pentru o tableta sau hibrid smartphone-tableta/ phablet/ smartphone: Windows 8 sau superior, Ubuntu for tablets/ Ubuntu touch, iOS, Android OS, Blackberry sau altul?
In cazul in care considerati ca singurul tip dezirabil de dispozitiv este o tableta hibrida (tableta + smartphone) sau tableta cu dual-boot sau triple-boot, atunci puteti opta pentru mai multe variante de raspuns.
Argumentati raspunsul/ raspunsurile!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata Android (Jelly Bean) dar am auzit ca se va lansa acum in Octombrie, Ubuntu Touch (versiunea 13.10 Saucy Salamander) de la Canonical, pentru smartphones si presupun ca si pentru tablets. Sa vedem ce iese, ca despre Ubuntu Edge nu s-a aratat prea incantata comunitatea.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca vom avea de la Canonical o alternativa demna de luat in consideratie!

Din perspectiva utilitatii eu asez deocamdata pe primul loc Windows 8 (Standard nu RT), in primul rand pentru ca ofera si alternativa rularii aplicatiilor consacrate create pentru interfata Desktop (chiar daca nu sunt optimizate pentru touchscreen). Desigur, ar fi si Linux, dar sa vedem cum va arata in mod concret si cum se vor comporta aplicatiile!

Din perspectiva divertismentului (majoritatea utilizatorilor de tablete ruleaza in principal software pentru divertisment: jocuri, aplicatii multimedia etc.) pe primele locuri as aseza tabletele cu Android si iOS.

Din perspectiva stabilitatii sistemului, a compatibilitatii aplicatiilor cu mai multe versiuni ale sistemului de operare, a stabilitatii aplicatiilor (mai putine crash-uri, blocari, erori etc.) ar fi iOS si Windows.

Cam asa vad eu lucrurile in acest moment...

 

Va rog sa remarcati ca intrebarea de la chestionar este formulata astfel: "Care S.O. este mai bun?" ("bun" in sens general: mai bine construit ca interfata, mai stabil, cu aplicatii importante, serioase - pe care le utilizam noi, pentru ca ne adresam din perspectiva fiecaruia - mai atent programate adica fara bug-uri sau cu mai putine bug-uri, compatibile cu mai multe dispozitive etc.). Subordonata ideii de bine (bun) am asezat utilitatea, intrebarea de deasupra itemilor din chestionar fiind: "Care S.O. este mai util?" (adica ne foloseste noua in munca, la scoala, pentru distractie etc.). Daca detinem sau suntem interesati in egala masura de doua sau mai multe tablete cu sisteme de operare diferite (de exemplu, unul pentru munca/ scoala si altul pentru distractie) atunci alegem mai multe variante de raspuns cu exceptia ultimei (evident) care exclude celelalte raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din perspectiva divertismentului (majoritatea utilizatorilor de tablete ruleaza in principal software pentru divertisment: jocuri, aplicatii multimedia etc.) pe primele locuri as aseza tabletele cu Android si iOS.

 

In baza asta mi-am exprimat si eu opinia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×