Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Datoria de a iubi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca tu, catelusulschiop si tu, mirela ati invatat sa fiti mai buni cu ajutorul greutatilor, asta nu inseamna ca toata lumea are puterea voastra. Ati dat dovada de tarie de caracter si poate de un psihic bun. Majoritatea se inraiesc in urma necazurilor. E suficient sa va uitati in jurul vostru sa vedeti cata rautate si cate mizerii exista si o sa imi dati dreptate. Si...credeti-ma ca acum nu vorbesc din carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu, catelusulschiop si tu, mirela ati invatat sa fiti mai buni cu ajutorul greutatilor, asta nu inseamna ca toata lumea are puterea voastra. Ati dat dovada de tarie de caracter si poate de un psihic bun. Majoritatea se inraiesc in urma necazurilor. E suficient sa va uitati in jurul vostru sa vedeti cata rautate si cate mizerii exista si o sa imi dati dreptate. Si...credeti-ma ca acum nu vorbesc din carti.

 

Hai sa-ti spun un secret pe care l-am aflat recent: "Devenim ceea ce gandim"

Daca ai sa te uiti in jur dupa rautate ai sa o gasesti la tot pasul, daca ai sa te uiti dupa lucruri frumoase ai sa le gasesti la tot pasul. Problema e ca atat timp cat te gandesti la rau... raul se manifesta mai puternic in viata ta. Daca te gandesti la bine... binele se manifesta mai mult. "Devenim ceea ce gandim"

 

Zilele astea vorbeam cu o colega, afara ploua si ea a spus "Ce vreme urata." eu i-am spus "Aerul o sa fie mult mai curat dupa ploaie". Ploaia nu e nici frumoasa nici urata. Noi o facem cum vrem. Lumea din jur este creata in mintea noastra.

 

Ma candeam ca nu zambesc destul de tare in timp ce compun acest raspun asa ca m-am uitat in oglinda, m-am strambat la imaginea mea si acum zambesc... destul de vizibil. Poate unii vor spune ca-s dus cu pluta DAR daca a fi normal inseamna sa stau deprimat in mizeria pe care o percepe marea majoritate... atunci prefer sa fiu nebun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa-ti spun un secret pe care l-am aflat recent: "Devenim ceea ce gandim"

Daca ai sa te uiti in jur dupa rautate ai sa o gasesti la tot pasul, daca ai sa te uiti dupa lucruri frumoase ai sa le gasesti la tot pasul. Problema e ca atat timp cat te gandesti la rau... raul se manifesta mai puternic in viata ta. Daca te gandesti la bine... binele se manifesta mai mult. "Devenim ceea ce gandim"

 

Zilele astea vorbeam cu o colega, afara ploua si ea a spus "Ce vreme urata." eu i-am spus "Aerul o sa fie mult mai curat dupa ploaie". Ploaia nu e nici frumoasa nici urata. Noi o facem cum vrem. Lumea din jur este creata in mintea noastra.

 

Ma candeam ca nu zambesc destul de tare in timp ce compun acest raspun asa ca m-am uitat in oglinda, m-am strambat la imaginea mea si acum zambesc... destul de vizibil. Poate unii vor spune ca-s dus cu pluta DAR daca a fi normal inseamna sa stau deprimat in mizeria pe care o percepe marea majoritate... atunci prefer sa fiu nebun.

 

Nu esti nebun. Mai ales ca ai reusit sa mai smulgi cel putin un zambet pe langa al tau. :yes:

 

Ai perfecta dreptate. Tine, asa cum am zis si eu, de psihicul fiecaruia. Asta nu inseamna ca il fac nebun pe cel care nu reuseste sa treaca cu usurinta peste necazuri.

 

Ca sa iti arat ca nu vorbesc aiurea o sa iti dau un singur exemplu de om care nu a perceput raul ca tine, ca Mirelut si chiar ca si mine. Vecin si bun prieten pe vremea copilariei. Mama i-a parasit, pe el si pe tatal lui, cand el era foarte mic. A plecat si si-a luat fiica cu ea (De ce numai pe ea?! Nu avea doi copii?). Tatal s-a refugiat in bautura si femei. Baiatul a crescut in acel mediu, spunandu-le tuturor femeilor care ii intrau in casa, "mama". Acum are 25 de ani. E in inchisoare de vreo 5 si mai are de facut multi ani de acum incolo. A iesit de nenumarate ori, dar afara nu il asteapta nimic bun. Nu are scoala terminata, nu are experienta in munca, nu are sprijin material si nici moral si mai are si cazier.

Cred ca este un caz in care se poate invoca DATORIA DE A IUBI. Nenorocita aia de mama ar fi trebuit sa se uite la el macar din DATORIE.

Editat de ariana2006

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba chiar am prea mult habar despre ce inseamna sa ai un tata agresiv, alcoolic si care inca ne mai chinuie.

Ce-ar trebui sa-mi plang de mila ca pana la 17 ani eram inchisa in mine, plangeam si nu stiam ce sunt alea discoteci, baruri, gasti........? Sa ma duc sa ma spanzur ca inca imi mai revin imagini nu tocmai placute in minte? Ori ca ma pierd daca cineva ridica tonul la mine?.......

Nu era vorba de un tata agresiv, alcoolic, ci de un sot agresiv si alcoolic. Este o mica mare diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca este un caz in care se poate invoca DATORIA DE A IUBI. Nenorocita aia de mama ar fi trebuit sa se uite la el macar din DATORIE.

Ariana, acum sincer...daca mama ar fi luat si baiatul cu ea crezi ca ar mai fi fost in puscarie?

 

E f adevarat ca greutatile te fac sa-ti pierzi mintile...dar daca vrem sa depasim momentele grele totul sta in noi.....gasisem de curand un articol pe net despre autovindecarea prin autosugestie ...o sa-l caut si o sa vi-l postez.

 

Nu era vorba de un tata agresiv, alcoolic, ci de un sot agresiv si alcoolic. Este o mica mare diferenta.

E acelasi lucru,oricum ai lua-o e rau...mamele se sacrifica pt puii lor, intotdeauna ma intrebam cum pt o femeie copilul e suprem, cum e in stare sa-si dea si sufletul pt ei........

Editat de mirelut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ariana, acum sincer...daca mama ar fi luat si baiatul cu ea crezi ca ar mai fi fost in puscarie?

 

Nu cred, sunt convinsa ca baiatul ar fi avut o viata cel putin la fel de buna cu a sora-sii. Era un tip istet si inventiv. Avea potential. Parintii, pt ca nu sia-u facut DATORIA, l-au distrus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred, sunt convinsa ca baiatul ar fi avut o viata cel putin la fel de buna cu a sora-sii. Era un tip istet si inventiv. Avea potential. Parintii, pt ca nu sia-u facut DATORIA, l-au distrus.

Aha..asta vroiam sa aud :yes:

 

Sa citeasca si altii si sa traga concluzile....in viata trebuie sa facem si compromisuri :o: ...ca sunt cazuri izolate..e adevarat...dar totusi exista situatii asemanatoare :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha..asta vroiam sa aud :yes:

 

Sa citeasca si altii si sa traga concluzile....in viata trebuie sa facem si compromisuri :o: ...ca sunt cazuri izolate..e adevarat...dar totusi exista situatii asemanatoare :o:

 

Crezi ca era un compromis daca mama isi lua ambii copii cu ea?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crezi ca era un compromis daca mama isi lua ambii copii cu ea?!?!

Aaaa....scuze...m-am exprimat gresit, nu ma refeream la acest compromis. :yes:

Normal ca era corect sa ii ia pe amandoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai cunosc un caz in care mama si-a luat numai baiatul si l-a adus inapoi dupa cateva zile. Aia a fost o decizie inteleapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×