Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Datoria de a iubi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai aparitia unui micut te cam da peste cap. Nu mai esti "puiul' ei, acum a aparut concurenta. Noroc ca in scurt timp se declanseaza reflexul patern. Te gandesti ca o sa-l inveti pe micut tot ce sti tu: bere cu prietenii, fotbal... femei...

 

Doar e flacaul tau, nu?

 

:yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DA

 

In ultimele luni mi-am schimbat multe din ideile pe care le aveam despre viata

 

Buun! Ai sta toata viata alaturi de unul care te bate, in conditiile in care ai copilul bolnav?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buun! Ai sta toata viata alaturi de unul care te bate, in conditiile in care ai copilul bolnav?

Normal ca nu...tatal meu a fost f agresiv nu doar cu mama ci si cu noi. Ne rugam de ea sa divorteze, dar ea s-a sacrificat pt noi sa avem si mama si tata. Multi ani nu am inteles cum poate gandi asa cand la noi in casa nu fusese armonie in veci.

Intre timp am inteles-o

 

Na ca m-ati facut sa o zic si p-asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal ca nu...tatal meu a fost f agresiv nu doar cu mama ci si cu noi. Ne rugam de ea sa divorteze, dar ea s-a sacrificat pt noi sa avem si mama si tata. Multi ani nu am inteles cum poate gandi asa cand la noi in casa nu fusese armonie in veci.

Intre timp am inteles-o

 

Na ca m-ati facut sa o zic si p-asta

Asa, si asta inseamna ca ti se pare normal un asa trai, doar pentru ca "aveati si mama si tata"?! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa, si asta inseamna ca ti se pare normal un asa trai, doar pentru ca "aveati si mama si tata"?! :yes:

Heidy...nu te supara...dar mai multe de invatat. Multi ani mi-am urat tatal si nu imi intelegeam mama. Acum gandesc altfel... o inteleg, s-a sacrificat pt noi si acum e implinita sufleteste ca stie ca suntem bine. Pentru o mama asta e fericirea suprema.

Nimic in viata nu e intamplator..iar copilaria mea pt mine a fost pana la urma o experienta benefica :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Heidy...nu te supara...dar mai multe de invatat. Multi ani mi-am urat tatal si nu imi intelegeam mama. Acum gandesc altfel... o inteleg, s-a sacrificat pt noi si acum e implinita sufleteste ca stie ca suntem bine. Pentru o mama asta e fericirea suprema.

Nimic in viata nu e intamplator..iar copilaria mea pt mine a fost pana la urma o experienta benefica :yes:

Mirela, nu mai este nimic de invatat. Din moment ce tatal vostru nu era tocmai un exemplu pozitiv si va facea rau, mama voastra nu trebuia sa mai ramana cu el. Tu habar nu ai ce inseamna sa ai un sot care se imbata, te bate, etc, asa ca nu mai spune ca a fost o experienta benefica. Pana la urma nu stiu ce ar fi benefic in a avea o astfel de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea nu e totul. Cu timpul oricum dispare, sau cel putin se transforma. De multe ori in ceva mult mai trainic: un amestec de prietenie, gingasie, camaraderie, finete etc.

 

In cazul sotilor batausi verdictul e clar: out!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mirela, nu mai este nimic de invatat. Din moment ce tatal vostru nu era tocmai un exemplu pozitiv si va facea rau, mama voastra nu trebuia sa mai ramana cu el. Tu habar nu ai ce inseamna sa ai un sot care se imbata, te bate, etc, asa ca nu mai spune ca a fost o experienta benefica. Pana la urma nu stiu ce ar fi benefic in a avea o astfel de viata.

 

Greutatile construiesc caracterul.

Exact cum un culturist foloseste greutati fizice pentru a-si construii muschii tot asa un om poate folosi greutatile din viata lui pentru a deveni mai bun.

 

Eu am experienta unui tata care nu a fost prezent. Prefera sa stea in bar cu "prietenii de pahar" decat sa vina acasa. A preferat calea usoara: alcoolul. De fiecare data cand ii reprosam spunea ca nu a baut bani din casa, ca bea doar din ciubucurile ce le facea peste zi. Acum are ciroza, si-a pierdut jobul din cauza asta si isi taraie ce i-a mai ramas din zile trist.

 

Am invatat din asta foarte mult despre ce inseamna sa fii barbat, sa fii sot. Am invatat prin exemplu negativ. As fi preferat totusi sa invat din exemple pozitive... si au fost si dintr-astea, inca imi mai pot aduce aminte de vremea cand venea acasa devreme, i-l ajutam sa se descalte si ne platea pe mine si pe sora mea cu cate 5 lei, suma enorma pentru un copil de pe vremea aia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu habar nu ai ce inseamna sa ai un sot care se imbata, te bate, etc, asa ca nu mai spune ca a fost o experienta benefica. Pana la urma nu stiu ce ar fi benefic in a avea o astfel de viata.

Ba chiar am prea mult habar despre ce inseamna sa ai un tata agresiv, alcoolic si care inca ne mai chinuie.

Ce-ar trebui sa-mi plang de mila ca pana la 17 ani eram inchisa in mine, plangeam si nu stiam ce sunt alea discoteci, baruri, gasti........? Sa ma duc sa ma spanzur ca inca imi mai revin imagini nu tocmai placute in minte? Ori ca ma pierd daca cineva ridica tonul la mine?.......

Nu imi plang de mila, a fost o experienta pozitiva, constructiva....m-a ajutat sa vad o alta fata a vietii, sa iubesc mai mult oamenii, m-a ajutat sa ma maturizez, sa imi creionez f bine ce vreau de la viata...

 

Iti doresc si tie ca din experientele neplacute sa inveti ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×