Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Datoria de a iubi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Of intelegi lucrurile gresit nu ma refeream la mine ci la ele dar nu e nimic oricum cred ca aveti dreptate si presupun ca voi nu aveti nici o datorie in iubire dar ma rog...

 

Erazz, nu iti da nimeni in cap si nici nu te judeca. Este parerea ta si o respect, insa, din punctul meu de vedere, este o parere gresita. Iarta-ma ca te intreb...cati ani ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vreau sa fiu vulgara.....dar o anumita categorie de femei o fac ca pe o datorie,e profesia lor.....intr-o casnicie nu ar trebui sa se puna problema datoriei,sub nici o forma !!!!

 

M-a uimit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut prin destule ca sa ajung la idei d'astea si presupun ca nu e de ajuns si am doar 17 anisori :tease: stiu pentru voi sunt doar un pusti ... pana ajungeti sa ma cunoasteti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am trecut prin destule ca sa ajung la idei d'astea si presupun ca nu e de ajuns si am doar 17 anisori :tease: stiu pentru voi sunt doar un pusti ... pana ajungeti sa ma cunoasteti

 

Nu trebuie să ajungem noi să te cunoastem, trebuie să ajungi tu să

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie sau un barbat implicat intr-o relatie are DATORIA DE A IUBI?

Exista asa ceva?

Iubim din suflet sau din datorie fata de partener?

Iubim pentru ca ne dorim, pentru ca asa simtim, pentru ca asa vrem. "Iubirea" nu reprezinta "o datorie". :tease:

Dar asta nu inseamna ca nu exista asa ceva..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubim pentru ca ne dorim, pentru ca asa simtim, pentru ca asa vrem. "Iubirea" nu reprezinta "o datorie". :tease:

Dar asta nu inseamna ca nu exista asa ceva..

 

Intr-un rand ai contrazis tot ce ai zis doua mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-un rand ai contrazis tot ce ai zis doua mai sus.

Nu am contrazis nimic. Iubim pentru ca ne dorim, dar asta nu exclude existenta unor femei/barbati care cred ca iubirea reprezinta o datorie fata de sot/sotie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am contrazis nimic. Iubim pentru ca ne dorim, dar asta nu exclude existenta unor femei/barbati care cred ca iubirea reprezinta o datorie fata de sot/sotie.

 

"Cred" e cuvantul cheie in ceea ce ai zis. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm....Datorie exista la servici si in societate. Dar in iubire nu cred ca exista datorii de niciun fel. Cum adica il respecti pentru ca ai aceasta datorie? Sau il respecti pentru ca-l iubesti? Respectul, daruirea e.t.c. sunt acte care trebuie sa vina de la sine, din suflet, nu pentru ca ar fi o datorie! Sau poate ca din cauza faptului ca toate cele enumerate au fost considerate ca datorie si exista atatea cupluri in care nu exista afectiune si iubire, ci atmosfera aceea apasatoare si traumatizanta pentru ca cei doi considera ca este de datoria lor sa nu se desparta ci sa continue casnicia, chiar daca asta duce la nefericirea tuturor membrilor, inclusiv a copiilor!

Acolo unde iubire nu mai exista, avem datoria de mentine acea relatie????? Iubirea este un act de daruire! iar cand o faci pentru ca trebuie...e deja constrangere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subiectul s-a pus in discutie pe un alt topic unde nu isi prea avea locul. Consider ca este o tema interesanta si ca parerile nu s-au epuizat acolo.

Ma intriga gandirea acelui user care (inca mai sper) ca a lansat ideea din teribilism.

 

O femeie sau un barbat implicat intr-o relatie are DATORIA DE A IUBI?

Exista asa ceva?

Iubim din suflet sau din datorie fata de partener?

Ce ma amuza ideea asta! Poate ar trebui sa se faca si 'executare silita' pentru cei ce nu isi respecta 'obligatia' asta!

Stiti voi, dragoste cu forta.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×