Sari la conținut
Forum Roportal
szocs_alex

suspect hepatita B nu are cine sa-mi interpreteze datele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma numesc alexandru si de curind sotia a fost diacnosticata AgHBs pozitiv , TGO (ast) 20 , TGP (alt) 23 as dori sa stiu ce alte analize ar mai trebui facute inafara de viremia care e mai scumpa dar am facuto inca nu a venit rezultatul ,pentru mine a esit AgHBs negativ si am cumparat vaccin ENGERIX B dar uni spun ca nu las puteea face daca sint racit si iau antibiotice ,alti ca ar trebui mai multe vaccine intrun iterval de timp .Nu am unde sa ma interesez sint din Medias unde nu prea gasesti doctori in domeniul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

daca sotiei tale i s-a depistat AgHBs+ atunci inseamna ca ea are infectie cu virus hepatitic B. Desigur, ar putea reface testul la alt laborator.

Acum, exista 2 posibilitati: 1. ea sa fie in faza acuta a infectiei (dobandirea infectiei <6 luni), caz in care are sanse (80-90%) sa se negativeze AgHBs fara tratament antiviral si sa dobandeasca imunitate (pe viata de cele mai multe ori), si 2. sa fie in faza cronica (sansele de pierdere a antigenului HBs fiind foarte mici - sub 2%).

Daca vrea sa afla acum in ce faza a infectiei se afla, poate doza anticorpi "Ac HBc tip IgM". Daca rezultatul analizei acestor anticorpi sunt "-", atunci inseamna faza cronica a infectiei si se merge mai departe cu investigatiile:

- AgHBe si Anti HBe

- viremia (poate fi si nedetectabila, caz in care se cheama purtator inactiv), sau poate fi mica (<20000 copii/ml), caz in care se poate numi purtator sanatos, daca si histologia ficatului este un buna

Eu cred ca sotia ta este in faza cronica (pentru ca transaminazele sunt in limite normale (TGO si TGP) si sper ca are o viremie cat mai mica, ceea ce inseamna ca si starea ficatului sa fie una buna din punct de vedere histologic.

Alte analize, de urgenta, inainte de a consulta un medic:

- Hemoleucograma completa

- Fosfataza alcalina (ALKP)

- fibrinogen

- bilirubina (tota si indirecta)

- TGP & TGO (deja facute)

- ecografie abdominala

- AFP (alfa fetoproteina)

- viremia (deja in lucru)

- AgDelta

- AcHD totali (ultimele 2 pentru a te asigura ca nu e coinfectie cu virusul D)

- AntiHCV (ca sa te asiguri ca nu e coinfectie cu virusul C)

 

Acum, pentru a vedea histologia ficatului, recomandat ar fi si:

- punctie hepatica - metoda invaziva de care mai toata lumea se sperie

- fibroscan + fibromax (2 investigatii non-invazive, care trebuie facute impreuna - pt. acuratete mai mare- dar care costa niste bani)

 

Dupa ce sotia ta a efectuat toate aceste analize, se poate spune ca ai un tablou complet

Mergeti la medic, dar sfatul meu e sa ocoliti medicul de familie care nu prea are competente pe asa ceva. Medicii pe care trebuie sa ii cautati sunt: infectionist sau gastroenterolog.

Nu disperati, ca situatia nu e chiar atat de neagra pe cat credeti acum. La inceput ai sentimentul ca totul se darama. Asa mi s-a intamplat si mie.

 

In ceea ce te priveste pe tine, trebuie sa te vaccinezi, dar daca esti racit, mai asteapta. Te protejezi (prezervativ) si ai grija sa nu intri in contact cu fluide (sange etc) de la sotia ta.

Nu stiu de cand sunteti casatoriti, dar atata timp cat tu nu te-ai infectat, de ce ai crede ca s-ar intampla acum, brusc si dintr-odata. Asadar, asteapta sa iti treaca raceala, termina tratamentul antibiotic si apoi poti incepe sa te vaccinezi (oricum, schema de vaccinare este 0, 2, 6 luni). Apropo: foarte important: mai intai fa-ti si tu AcHBc totali. Daca sunt negativi, te vaccinezi pentru ca nu ai avut niciodata contact cu HVB. Daca sunt pozitivi, nu te mai vaccinezi pentru ca ai trecut si tu prin infectie cu AGHBs si te-ai vindecat spontan. Dar ar mai trebui apoi sa iti faci Anticorpi AcHBs. Dar nu cred ca e cazul, sansele cele mai mari sunt sa nu fi avut contact cu virusul. Dar tu, testeaza-te!

Daca mai ai intrebari, iti raspund.

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×