Sari la conținut
Forum Roportal
ghost1-

ip public sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea.AM un mare mister pe care nu-l inteleg deloc.De exemplu in FEAR 2 daca hostez, fac harta vad ca mi-au intrat 3 jucatori dar si acolo parca intra cu "taraita",unu din TR-turcia si altu din Russia.Pe unele jocuri intra lumea vad,pe altele cum e warcraft 3 nu intra deloc.SI mentionez ca la FEAR 2 nu am facut nici un port forwarding nimic,nici macar nu stiu ce port are,si oricum pe routeru asta de 2 bani care-l am de la rtc huawei hg658 oricum nu accepta nici o setare nimic,nici un port forward nimic.Mister total.Nu mai stiu ce sa mai cred daca e sau nu ip public.Ma juuuuur ca nu inteleg nimic.Acum un an cand eram la rds-rcs nu aveam probeleme de genu asta.. DE CE PE UNELE JOCURI MERGE HOSTAT SI PE ALTELE NU?? Cumva din cauza ca unele jocuri cum e si Diablo 3 au deja UN SERVER principal?Iar noi cand hostam,de fapt nu suntem hosti si dam doar join la acel server principal?Ca am mai auzit si versiuni din acestea.Cert este ca tot nu sunt sigur daca am sau nu ip public.TInd sa cred mai mult ca nu am.Warcraft 3 ala e cel mai bun detector de ip-uri publice.Voi ce ziceti?
Am urmarit si tutorialul acela de pe youtube unde explica tipul acela limpede si clar ca atata timp cat avem un router la mijloc nu putem tine server,deci nu suntem vazuti in internet.Pana la urma am ip public sau nu?Ca nu mai inteleg nimic,imi vine sa innebunesc

 

Tutorial ip routabil si public:

 

Cine ma lumineaza si pe mine daca am sau nu ip public e mare......la rds stiu 100% sigur ca este ca am fost la ei,la rtc sunt intr-un dbiu mare de tot.

Nota: nu stiu cat de important este dar daca tastez in cmd-ipconfig la IpV4 imi arata un ip de forma: 192.168.1.2,dar daca dau whatismyip este: 109.100.108.59

Cand m-au instalat i-am intrebat de 5 ori: sigur aveti ip public?Si ei normal ca mi-au zis ca-mi da ca sa ma prinda de client,dar se pare ca au fost niste escroci si am ip rutabil nu public corect?Se pare ca doar rds sunt singurii care dau ip public

Multumesc,

post-399347-0-85322800-1381188828_thumb.jpg

post-399347-0-47478300-1381188834_thumb.jpg

Editat de ghost1-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca este ip public si m-am inselat eu..........dar sincer tot sunt in dubiu,adica intra foarte greu lumea pe jocurile hostate.Adica ori sunt prea multe servere pe internet,ori pur si simplu lumea nu se mai joaca(ceea ce refuz sa cred).Dar ca sa fie public trebuie facut CORECT forwardarea pe router...si am reusit prin NAT(network address translation)+dmz(demilitarize zone) sa-l fac sa fie public acest ip

Editat de ghost1-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×