Sari la conținut
Forum Roportal
zod

ORIGINEA ROMANILOR - perspectiva istorico-genetică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Este incredibil cat de indoctrinat esti si cata ura la adresa dacilor ai si asta, bineinteles, din informatiile total distorsionate pe care le detii si care te determina sa ai aceasta atitudine nedemna .

 

Io citesc acum o carte exceptionala, "EVREII SOMESENI" (ED. HASEFER), scrisa de DIANA MEDAN si VIORICA MEDAN si in care apar informatii exceptionale, pe care ar fi benefic caii tale sa le citesti si care o sa te determine sa-ti schimbi comportamentul si atitudinea fata de acest popor. Io am convingerea ca nu mai este mult si o sa-ti ceri iertare.smile.png

Prima si cea mai mare gresala a ta este ca ai impresia ca am ura la adresa dacilor si inca mai i-ti permiti sa-ma bestelesti de asta.

Eu, in contra ta, nu am ura si idei preconcepute la nimeni si la nici un popor. Eu ma bazez numai pe fapte si nu pe legendele hurlubeilor.

Numai sa-ti amintesc ca teoria asta ca daci au fost asa si asa si la urma si stramosii romanilor nu este recunoscut de istorieni si nu de majoritatea romanilor.

Personal, cand eu am fost copil in Romania ni sa povestit legenda lui Romulus si Remus si bineinteles am vazut statuia cum acestia sugeau lapte de la o lupoaica. In aceasta legenda se povestea ca romulus a intemeiat imperiul roman si remus tara dacilor. Cica amandoi erau frati. Bineinteles ca legenda asta a fost mai mult o proasta gluma decat un fapt istoric.

 

Ce te legeni codrule cu crengile la pamant... Ai tu ideie cate popoare nomade si barbare au trecut prin teritoriul Romaniei in istoria lui ? Multi au trecut,putini au ramas dar majoritatea au lasat samanta lor in Romania. Asa a fost din totdeauna in toate tarile. Cand germania a fost invinsa in 1945,in rasarit s-au nascut o droaie de cioloveki mititei si in apus sau nascut de toate culorile ca asa aratau soldatii aliatilor. Inainte,germanii au avut grija de fetele ruse in teritoarele care au cucerit. Uneori la cei care invadeaza tocmai li se potriveste conditile tarii si raman pe loc. Asa Romania sa binecuvantat de cetateni tatari in estul tarii cum si turci in dobrogea, Istia, daca nu ai stiut,au sosit cu duiumu si veseli calare pe caii lor care i-au inhamat la plug ca sa are pamantul lor. De huni ai auzit? De vandali? De otomani?

Editat de Sfanta Paraschiva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Papa (adica tatal meu, ca io si copiii mei asa-i spuneam) avea o vorba faina tare si ti-o zic : "Ii auzi tu maine..."laugh.png cam care-i adevarul despre "ORIGINEA ROMÂNILOR - perspectiva istorico-genetică", si totodata si care-i si "Originea Evreilor".shades.gif

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o droaie de romancute crestine au "adoptat" strabunice evreice numai ca sa scape de mizerie si saracie emigrand la Israel,asta nu face ca evreii sa aiba aceias origine ca romanii. Nu uita ca evreii au scris Biblia mii de ani inainte de cineva a auzit de daci. Daca te iei dupa scrisele dacilor,mai bine lasa-te de treaba ca nimica nu-i fac evrei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca o droaie de romancute crestine au "adoptat" strabunice evreice numai ca sa scape de mizerie si saracie emigrand la Israel,asta nu face ca evreii sa aiba aceias origine ca romanii. Nu uita ca evreii au scris Biblia mii de ani inainte de cineva a auzit de daci. Daca te iei dupa scrisele dacilor,mai bine lasa-te de treaba ca nimica nu-i fac evrei.

laugh.png Mda, ii clar ca buna-ziua.

Ia d-aci si pune mana si mai "citeste" si tu(dupa cum este o zicere d-aci) daca vrei sa intelegi, cat de cat, cam cum sta treaba cu "Originea" neamurilor, printre care si cel romanesc.smile.png

http://www.prehistory.it/default.htm

http://www.prehistory.it/ftp/inventory/index.htm

http://www.pelasgia.org/

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Potopul de la Marea Neagra:

 

Phanerozoic_Sea_Level.png

floodcap.jpg

Ubaid_culture_sites_map.jpg

 


Clima si geografia planetei sunt intr-o continua oscilatie, iata in perioada sumeriana oceanul planetar era mai inalt cu 50 de metrii, iar mai inainte si cu pana la 250 de metrii sau cu 50 metrii sub nivelul actual depinde de perioada pe care o aducem in discutie.

 

Astazi daca ar erupe un supervulcan in Antarctica sau ar lovi o cometa mare acea zona s-ar putea sa vina un nou potop numai decat.

 

Nivelul oceanului planetar ar urca cu cca. 100-250 metrii, din Tunisia pana in Sudan s-ar intinde o prelungire a Mediteranei in Sahara cu doua culoare largi inspre marea Rosie, unul prin depresiunea Suez-Sinai si altul prin Israel si Marea Moarta.

Apa Mediteranei mai ales in Sahara-Sudan ar clocoti la propriu incalzind Europa devenita si ea insulara fiind cuprinsa de Atlantic intre Masivul Francez, Bavaria si Podolia Ucrainei, ... de fapt am vorbi despre Oceanul Boreal din Spania pana la Podisul Siberian, China apuseana si Iran.

 

Ar exista insulele: Spania, Scandinavia, Alpina-Bavaria, Carpati alaturi de Marea Panoniei, Podolia, Uralia, insulele central-ruse, ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata cateva documente, pe langa altele destul de numeroase, care s-a vrut a fi disparute(numai ca este o vorba "Nu mor caii cand vor cainii!"smile.png ) si care sunt importante intru aflarea mai repede a adevarului despre originea pelasgo- catuzzo-geto-dacilor:

 

Documente disparute despre Dacia

http://www.youtube.com/watch?v=ZpSkzRbCi7c

 

DACII - NOI DEZVALUIRI - 2

http://www.youtube.com/watch?v=vQgH-HIV08A

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata cateva documente, pe langa altele destul de numeroase, care s-a vrut a fi disparute(numai ca este o vorba "Nu mor caii cand vor cainii!"smile.png ) si care sunt importante intru aflarea mai repede a adevarului despre originea pelasgo- catuzzo-geto-dacilor:

 

Documente disparute despre Dacia

http://www.youtube.com/watch?v=ZpSkzRbCi7c

 

DACII - NOI DEZVALUIRI - 2

http://www.youtube.com/watch?v=vQgH-HIV08A

Hai fii serioasa. Inca o teorie traznita care pretinde ca dacii da au stiut sa scrie si sa citeasca insa cei care i-a cucerit au vrut sa faca a disparea cultura dacilor. Dece? Ca sa pretinda ca dacii erau un popor primitiv? Cum au reusit cuceritorii sa faca sa dispara cultura daca?

Inca o teorie fara sira spinarii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai fii serioasa. Inca o teorie traznita care pretinde ca dacii da au stiut sa scrie si sa citeasca insa cei care i-a cucerit au vrut sa faca a disparea cultura dacilor. Dece? Ca sa pretinda ca dacii erau un popor primitiv? Cum au reusit cuceritorii sa faca sa dispara cultura daca?

Inca o teorie fara sira spinarii.

 

laugh.png Mda, ii bun, ii clar ce informatii ti-au fost induse si deja cunoastem si de catre cine, dar asta-i o alta poveste...."cu tri neveste"(ca sa folosesc o glumitza, ca doar n-o fi foc si pararotflmao.gif ).

Hai sa-ti spun cate ceva despre Neamul Pelasg.

Iata-i: Arimanii, Geto-Dacii, Askenazii si Sefarzii , Galii, Pelasgii sudici(tracii, macedonienii), Pelasgii asiatici, Ilirii, Etruscii, Tursenii, Turdetanii, Ligurii, Iberii, Lusitanii, Latinii.

Dialectele Idis, Latin si Arimic sunt Dialecte Pelasge,smile.png asadar si prin urmare....atlantii calatoreau si pe mare si "cu capul in nouri si cu picioarele pe pamant"(cand vei intelege semnificatia, vei fi inteles..cat de cat, cate ceva, sa zic asa).

Iata cateva informatii care-ti sunt necesare intru intelegerea, cat de cat, a ceea ce inseamna Originea din perspectiva istorico-genetica.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate,pana azi nimeni nu poate sa pretinda care este originea romanilor. In asa cazuri nu exista alta solutie decat analiza logica a istoriei cunoscuta a teritoriului pe care azi se afla Romania. Nu-i chestie de ghicit ci de inteles situatia logica din ce se stie si ce a fost cercetat. Unul din principalele subiecte care pot ajuta la deslegarea ghicitorii sunt cercetarile limbii romane. Dupa cate stiu eu,limba romana este de fapt un jargon a limbii latine cu multe cuvintye adoptate ,in special din limbile slave cum si turca. Apropo,o data cand am fost la Istambul am observat ca numele unui cartier era "balamuc". Am intrebat pe soferul de taxi daca la acest cartier exista un spital de boli mintale. Soferul mi-a raspuns mirat, de unde stiu eu asta?.

Prin Romania au trecut multe popoare mai putin sau mai mult razboinice.Fiecare a lasat un urma lui samanta poporului lui,fie cuvinte din limba lui,credinte , folclor si mentalitate. Poporul bastinas ,chiar daca ar fii vrut sa-si pastreze "pura rasa" nu ar fii reusit ca Romania a servit ca "autostrada" la popoarele care au navalit sau emigrat din rasarit spre apusul Europei. Legenda Dacilor nu are nimic cu realitatea istorica cum nici dacii care se cred viteji,culti si afara de blonzi cu ochii albastrii se cred totul dar numai laude. Va rog sa nu stricati reputatia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Egal pentru mine parerea ta si a celor care-s de parerea ta(apai fie ei si ...nu mai zic, vorba aia, oricine-or filaugh.png ). Io-ti pot spune ca-s pe alt tabel, vorba bancului si-s cu ochii verzi(fiind cateodata si ca azurul) si nu-s chiar ashe de blonda, ci-s taman "de la mama ei de acasa, d-aci", daca tot ma trimiti la Origine , noua, neamului, ni se mai se spune si Solomonari si de-a lu' Iacob Pocaitulsmile.png . No, cand vei intelege si de ce ni se spune (si)ashe, atunci mai vorbim impreuna.

Vorba cantecului:

Sofia Vicoveanca Ma Mandresc Ca Sunt Romanca

https://www.youtube.com/watch?v=0SsLTSEMVp8

 

In ceea ce priveste "ORIGINEA ROMÂNILOR - perspectiva istorico-genetică", si totodata si care-i si "Originea Evreilor",shades.gif "ii auzi tu maine", asa cum ti-am mai spus, adica, ca sa intelegi..., ramane cum a fost "Undeva-candva", p-aci.

 

La buna vedere si sanatate oameni dragi, cum sa zice p-aci, pan' judetul BN si imprejurimi.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×