Sari la conținut
Forum Roportal
zod

ORIGINEA ROMANILOR - perspectiva istorico-genetică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!

Am deschis acest topic dupa conturarea datelor genetice asupra populatilor umane, o perspectiva ce contrazice aproape toata istoria scrisa decenii intregi in tratate laborioase.

 

La ora actuala am reusit sa vad si sa inteleg multe lucruri vis-a-vis de istoria rom^nilor si nu numai.

 

Genetica ne arata ca prin Dacia fie nu au calcat colonisti romani, fie acestia nu depaseau 1-3% din totalul populatiei, adica nesemnificativ.

 

Va invit sa discutam orice aspect despre aceasta perspectiva istorico-genetica.

 

Nu vreau sa credeti ca situatia va depaseste, eu va stau la dispozitie si am sa va explic simplificat toate fenomenele implicate, ce inseamna aceea sau cealalta, cum ne putem da seama de anumite realitati, ...

 

Pentru o lectura la sursa dar nu atat de directa cum o vom face noi aici aveti Eupedia genetics.

 

 

 

Acest studiu a inceput cu mai bine de un deceniu in urma asupra Originii omului, astfel s-au descoperit mutatii /markeri ce dateaza fenomenul intr-o perioada sau alta, ba mai mult acestia au un filum cronologic evolutiv la fel precum generatiile umane de la primul om pana la noi.

 

Probele ADN au fost prelevate de la cateva sute/mii de barbati din fiecare tara in parte ori cate tari sunt in lume, iar datele au fost ajustate din anul 2000 pana in prezent si consolidate bine.

 

Probele au fost procesate sub anonimat, insa dupa decriptarea markerilor geneticienii isi puteau da seama daca esti din Balcani sau din Amazonia.

 

S-au intocmit mai apoi harti crono-geografice, apoi au venit si unele interpretari.

 

PS: am sa postez cateva dintre concluzile mele alaturi de hartile intocmite pentru markerii respectivi.

 

HaploJ2.png

 

J2 – se crede a avea legatura cu I. Roman, dar eu sunt sceptic in aceasta privinta si iata argumentele:

-in Europa nu se regasesc toate tipurile de J, deci romanii nu au adus populatii din Africa si Asia de SV, altfel colonistii ar fi adus cu ei toate tipurile de J !!!

-diferenta J2 % intre Siberia si Iberia, Franta sau Balcani este nesemnificativa %, este vorba de cca. 3-5%;

-Croatia, Iliria si Panonia sunt -10-15% sub Italia ca %J2;

-Raspandirea generala ne arata o concentrare spre SE european-mediteranean, mai degraba decat spre partea romana, adica V si SV !!!

-nu se observa vreo legatura intre Italia J2a si Iliria-Panonia J2b daca privim cele doua harti si nici J2a vestic in SE balcanic si Romania!!!

-Nici markerul E si nici R1b sau R1a, nu indica nimic roman !!!

… nici markerii T, E si I, nu atesta colonizarile romane ci contrariul !!!

 

Haplogroup-J2b.gif

J2b – nu are nimic in comun cu Italia si nici cu I. Roman si este cel mai comun in Balcani !!!

J2b -balcanic – lipseste complet din Republica Moldova si Moldova in general si astfel avem ADIO romanizare si adio descalecat. In plus J2b ocoleste oarecum Dacia Romana in Ardeal.

Se observa foarte clar originea sa albaneza, greceasca si general balcanica.

-spatiul slav este la fel de concentrat in J2b precum Balcanii si chiar mai mult decat Europa I. Roman.

 

Haplogroup-J1.gif

HG_J1_(ADN-Y).PNG

J2_haplogroup_YDNA__in_Europe.gif

 

 

Ca sa avem un pc. de plecare iata o harta mai jos intocmita ideologic si care nu tine cont de probele genetice sau daca tine cont atunci trunchiaza concluzia:

 

285709_496832190374941_341618156_n.png


J2A in hartile de mai sus indica – lipsa legaturilor intre Italia si Balcani, apoi o eventuala migratie sau mai multe migratii din Balcani spre Italia intre locatii regionale, apoi pe o alta harta vedem o foarte slaba migratie TRACO-BULGAREASCA la nord de Dunare cca. Cateva procente.

 

J-M … - hartile de mai sus ne arata un J pt. Italia si Balcani, dar oarecum separate cele doua arii geografic-genetice sub acest aspect.

Harta (F) ne arata un J neolitic, grecesc si albanez, dar NON-roman.

Harta (D) ne arata cam acelasi lucru ca si (F), in plus daca ar fi fost mana I. Roman de ce lipseste Iberia, Sicilia, Africa, Tracia, Dobrogea si Helespontul?!

Harta (E) - ~ (D);Harta © – lipseste Iberia si Africa, cat si Centrul I. Roman !!! Harta (A) – lipseste Iberia, …

Aceste J-uri par a parveni din Transcaucazia pe filiera turco-slavo-iraniana !!!

post-394124-0-42593400-1381000942_thumb.jpg

post-394124-0-63864900-1381000959_thumb.png

Editat de Davi_
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca am postat de pe contul ZOD, de altfel l-am creat nu ca si clona ci la un moment dat cand nu mergea forumul sau serverul si nu am reusit sa intru pe forum (se poate observa ca pe ZOD exista un singur mesaj postat). Am postat de pe acest cont crezand ca ... este poveste lunga, numele contului ZODIAK este de fapt Cyber-sapiens, la un moment dat de kiki i-am schimbat numele de afisaj in ZODIAK, iar ceva mai recent am dorit sa schimb semnatura si alte setari da nu a mers siteul, prin urmare ieri am postat de pe contul ZOD crezand ca acesta este contul real ...

 

Revenind on topic la analiza hartilor marker, ne putem da seama daca o populatie s-a miscat dintr-o parte in alta parte la un anumit moment istoric deoarece aceasta populatie va duce cu ea toata gama de markeri din regiunea de provenienta, de exemplu daca istoria ne spune ca in Dacia au sosit colonisti romani din toata lumea romana, iar tratatele de specialitate ne arata multi arabi si micro-asiatici, chiar africani si gali veniti ca si coloni romani in Dacia Romana, aceasta ar trebui sa se vada in urmele lasate in actuala populatie a Rom^niei, mai exact ar trebui sa avem toate tipurile de marker J existente in Orientul Mijlociu si toate tipurile de marker-E din Africa mediteraneana, si markerii-R1b din vestul Europei.

 

De asemenea ar trebui sa vedem markerii din Panonia-Iliria si Moesia-Tracia de unde se presupune ca au venit alti coloni romani spre Ardeal si Oltenia.

 

Unii ar putea imputa ungurilor aceaste carente in markerii din Panonia, dar markerii atesta autohtonia inclusiv a ungurilor si nici o legatura nici macar cu populatile fino-ugrice.

 

Haplogroup-N.gif

Haplogroup-Q.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am citit Dacia Preistorica, cam prin 1999.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Preotii Bessi " Pileatii", numiti la Roma "salli palatinii"(aidoma taranilor nostri ardeleni), mai aduceau zeilor pe langa paine si sare si jertfe de flori ( si Alecsandri zicea foarte fain...). Acolo si "Magii de la Rasarit" sunt imbracati in straie ale pileatilor bessi, ca si pe "Columna lui Traian", pe "Arcul de Triumf a lui Constantin" din Roma si pe "Arcul de triumf" al imparatului traco-roman Galeriu, din Tesalonic. Deasemenea "Zeul Medicinei" era trac si se numea Esculap sau "Asclepios", adica "Sclipitorul" sau "Stralucitorul" adica "DAVUL", asimilat " sarpelui medicinei", totemul prearian al stramosilor noastri.(se gasesc destul de multe informatii (si)in "Metamorfozele" lui Ovidiu). "Bessii", desi anteriori lui Zamolxis (Sal- Mocsis, DOR-IO,...), devin, prin reforma acestuia, un trib preotesc zamplxian asemenea tribului evreiesc al levitilor(Herodot "Istorii"). Ei sunt singurii antici care au promovat teologia nemuririi, fiind numiti si "NEMURITORII" (M. Eliade, citandu-l pe Herodot).

Pitagora ii numea "mosinieni"(de aci avem cuvintele "mosnegi" si "mosneni") iar Posidoniu ii numea "MOSI" sau "MYSI" . De aci au si evreii Moshe si noi, clar "Mosi", acestia servind ca model al castei preotesti romane "Salii palatinii"(asemanatori randuielii " Castei IO" a Zeitei Mame din Matriarhatul Pelasg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Pitagora ii numea "mosinieni"(de aci avem cuvintele "mosnegi" si "mosneni") iar Posidoniu ii numea "MOSI" sau "MYSI" . De aci au si evreii Moshe si noi, clar "Mosi", .

Cuvantul mose este egiptean la originem si inseamna fiu , El se gaseste in compunerea numelor proprii egiptene

ex

 

Ahmes =copilul lui Ah

Thutmes=copilul lui Tuth

Ramose ->Ramses=fiul lui Ra

 

majoritatea istoricilor considera ca numele Moise=Mose vine din egipteana unde eroul si-a petrecut copilaria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In ceea ce priveste "ORIGINEA ROMÂNILOR - perspectiva istorico-genetică", io inclin balanta mai mult inspre fraternitatea dintre neamul romanesc si neamul evreiesc. Si mai mult decat atat, in opinia mea si nu numai a mea, de fapt si de drept, suntem acelasi NEAM, mai ales ca "credinta bessilor "Tarabostesii"-pileatilor, pleystoilor(constructorii de citadele si locasuri de cult) , revitalizata de DECENEIU, i-a influentat pe ESENIENII monoteisti iudaici, atestati recent la Kumran. Unii cercetatori sunt de parere ca "monahismul zamolxian" era asa de bine cunoscut la Roma, incat Iosif Flaviu il foloseste ca termen de comparatie pentru "monahismul esenian". De fapt "Palatinul" roman fusese intemeiat de printul pelasg (proto-dac) EVANDRU (tradus prin "Barbat bun" , "Om Bun"), fiul nimfei Carmen, prieten al tracului troian ENEEA, cei care si-au dus toti zeii din Troia traca, distrusa de ahei, la Roma, inclusiv pe Gebeleisis, devenita acolo Cibela : " Mama cea sfanta a cerestilor zei, Zeita incununata cu sapte turnuri" (care are un altar antic si dedemult in muntii Tibles , care apare si pe Stema Ardealului, care este si Mama evreilor si avea si numele de Helvetia si apare si in multe statui, printre care si "Statuia Libertatii). de la ea avem cele sapte cetati ale Ardealului. Reamintesc faptul ca curentele monahale , desi aparent separate, isi au originea comuna, mai ales ca atat "legile lui Zamolxis"(numite si "Beleagine",Legile Frumoase", cat si "legile lui Moise" sunt mult mai vechi decat PITAGORA. Reamintesc faptul ca Pitagora fusese ucenic al besso-tracului ABOR, ori, evreul primeste invatatura de la dascal, nu invers, iar altii spun ca influenta dacica (traco-bessa) asupra esenienilor este ORIGINEA ROMÂNILOR - perspectiva istorico-geneticărecta.(si ma refer la James L. Sauve: "The Divine Victim".

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata o harta posibila a reliefului acelei perioade sau candva pana prin vremea frigienilor.

 

PreFloodBlack-Caspian.png

 

Atlantis_Map.jpg

 

World100-8190.jpg

Editat de zodiak

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iata o harta posibila a reliefului acelei perioade sau candva pana prin vremea frigienilor.

 

PreFloodBlack-Caspian.png

 

Atlantis_Map.jpg

 

World100-8190.jpg

Evenimentul referitor la adoptarea Cultului Zeitei si totodata obtinerea protectiei atlantei Kybelei de catre romanii din Italia a fost consemnat de Ovidius in "Fastele"(IV):
" Oamenii de frunte s-au dus; al Phrygiei sceptru il tine
Attalus; el nu le-a dat ce Ausonii cereau.
Insa, minune! Pamantul se zguduie in murmure lungi
Si astfel zeita grai din sanctuar, din adanc:
"Insami" voiesc; cu a mea voie trimite-ma fara zabava!
Vrednica-i Roma, ca toti zeii sa mearga la ea ! "
Ostenii Pajurei, Razboinicii Vulturi, cu supranumele de Strajerii Sfantului Graal, sunt chiar bine reprezentati in cultura geto-dacilor(continuatori ai celei pelasgo-atlante ) . Pajura din herbul Tarii Romanesti si din Stema Romaniei sunt simbolul atlantei Kybele(Cibela), supranumita si "Fecioara cu Aripi de Pajura", ai Leukippei("Okyrhoe-Kibele; Matar Kubile"- "Vas Curat; Chip Frumos; Leoaica). Amazoanele aveau sa joace un rol important nu numai pe toata durata imperiului atlant, ci pana tarziu, pe vremea DACIEI si dintre ele se recrutau preotesele Soarelui si stiti deja ca la Atlanti Soarele era Zeita si Luna, Zeu. Preotesele Zeitei-Soare se mai numeau si SORNON" Sorine"(am mai scris mai demult cate ceva), dupa cum ne si sugereaza o cetate getica din sudul Munteniei. O cetate dacica din Banat se numea ZURO-BARA "Cele ce vegheaza Focul". Va mai spusesem ca Regina Leukippe a mutat capitala in zona care astazi poarta numele de Timis, ea dandu-i numele de THEMISKYRA si a devenit pe perioada anotimpului cald resedinta si a fiicei sale, care purta numele de Kleitho (in perioada anotimpului rece resedinta era la Aegyssus).
Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×