Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Ce este ideea ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa stii ca nu e asa simplu!

Ideea daca e gand e una, fie ea rezultata si dintr-un act de intelegere deductiva, daca insa e de natura inspirativa, atunci e cu totul altceva intrucat nu e deloc clar cand se metamorfozeaza ea din tensiune creatoare in idee numai buna de transformat in cuvinte spuse sau scrise.

Altfel spus ideea incepe in contemplatie si se termina in gunoi, din cauza de educatie (lipsa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se metamorfozeaza cand se colapseaza functia de unda. Daca ai norocul sa se colapseze pe varianta buna, ai dat lovitura. Dar probabil exista anumite procese in creier care sa faciliteze selectarea variantei bune. Altfel n-am mai putea fi deloc fiinte rationale.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta era problem.

Problem era sa surprindem colapsarea ianinte de a fi prea tarziu.

Iti spun sigur ca exista ce ai zis, vezi nebunia mea de scriei inspirative, fiecare in parte reprezentand numai si numai acel moment inspirativ in care ideea a primit forma din tensiunea creativa fara a depasi nivelul meu evolutiv de la acel moment.

Dar stii care e nedumerirea?

Ce e ideea inainte de a fi idee, deoarece eu o simt cumva intuitiv si deabia apoi devine idee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e ideea inainte de a fi idee, deoarece eu o simt cumva intuitiv si deabia apoi devine idee.

 

 

Arhetipul precede ideea, asa cum ideea precede opinia (credinta, parerea). Arhetipul este modelul originar, iar ideea este prima imagine-forma a arhetipului.

 

Daca facem o copie dupa originalul unei fotografie si nenumarate copii dupa fiecare copie...originalul devine de nerecunoscut, asa cum se manifesta el prin intermediul prejudecatilor, credintelor, parerilor, aberatiilor...

 

 

Exemplu de aberatie concretizata de un caricaturist român...

ceasuri-elvetiene.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este inspiratie iar filosofia este transpiratie .

 

 

Inspirati profund mirosurile transpiratiei egoiste a folosofiei materialiste din lumea întreaga !

 

Ca si fumatorul, când îsi expira parerea, îi miroase a tabac opinia .

De ce credeti voi ca nicotina nu are acelas miros ca un pui fript, ca mici sau ca o farfurie cu sarmale ?

 

donne-sigarette.jpgTop-10-Reasons-You-Need-to-Stop-Smoking1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×