Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Eutanasia si sinuciderea asistata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Imi inchipui. Mda, de aia nu are tara bani, pentru ca hoardele de pensionari cu pensii grase si nesimtite, huzuresc, in timp ce saracii politicieni se sacrifica pentru binele ei. rolleyes.gif

Exact. pope.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recent am vazut un film despre subiectul asta inspirat dupa un caz real: http://www.imdb.com/title/tt0369702/?ref_=sr_1

Barbat paralizat la pat de 30 de ani lupta cu autoritatile pentru eutanasiere si reuseste intr-un final printr-o sinucidere asistata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am revazut un documentar despre accidente. Ca erau rutiere, ca erau la locul de munca, accidente...Oameni ramaneau legume conectate la aparate, puteau sa clipeasca doar si asa isi aratau puterea de intelegere a lucrurilor. Majoritatea bolnavilor dorea ajutor sa sfarseasca cu suferinta, insa familia nu putea sa accepte/sa se obisnuiasca cu gandul.

 

Un exemplu care m-a facut sa tremur era despre un tanar de 30 care a avbut overdoza de heroina. Neuroligii dupa X nr de teste au spus ca in cel mai bun caz o sa poata sa deschida ochii, in cel mai bun caz. Nu ca o sa inteleaga ce se intamla cu el, nu ca o sa auda ce i se spune si ca probabil in nr X de ani o sa moara in patul acela de hospits. S-au urmarit cazurile 'accidentelor' timp de 45 de zile, unii au murit, altii au ramas in chinuri groaznice, unii isi doresc moartea, insa unul a sfidat orice prognostic dat de medici. E vb de tipul care a OD pe heroina. Echipa de Medici, echipa ce filma documentarul, toti erau muti de uimire ca si-a revenit si ca a plecat acasa pe propriile picioare la 2 luni dupa accident.

 

Sper ca in curand in NO o sa fie legala sinuciderea asistata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

citeşte ce ai scris cand ai deschis topicul. ti-a venit ideea doar dupa ce ai vazut omul ăla in suferinţă. altfel ai fi fost impotriva eutanasiei.

 

am dat un amanunt important: am spus in sistemul capitalist are rost indepărtarea(sa fiu mai politicos - asta nu inseamna neaparat eutanasia, e mai bun acest termen) pensionarilor.

 

 

da, le-a castigat si le-a primit la vremea respectiva. pt munca lui a fost platit atunci. banii aceia nu mai exista, s-au cheltuit de mult. el acum e platit din banii celor tineri. deci in sisemul capitalist pensionarul e o povară. decizia logică e sa le iei locuintele si toate bunurile, sa le dai tinerilor, si pe batrani sa-i trimiti in azile -- oricum indepartati din sistem.

 

la mine in cartier sunt o gramada batrani care stau singuri cuc in apartamente de cel putin 2 camere. daca voua vi se pare logic aveti o problema, inseamna ca nu intelegeti sistemul in care traiti sau nu intelegeti ce trebuie facut pentru a deveni mai eficient. care e prioritatea ? cine e mai important in acest sistem ? tânarul sau pensionarul ?

 

 

m-am speriat cand am vazut topicul asta si ma irita la culme cand vad o asemenea mentalitate .

pur si simplu nu-mi vine sa cred ce citesc .

 

pai in primul rand , dar in alt context , normal ca intr-o societate tot mersul il fac tinerii , dar nu uita ca si cei batrani au fost tineri , deci fiecare la timpul lui a contribuit in egala masura in societate .

 

in cazul nostru , al romanilor , ar trebui sa sti ca aceasta tara a fost pusa pe picioare de cei batrani .

 

tu calci , mergi , muncesti , stai ( poate) in cladirile concepute si facute de cei batrani , tot ce misca in tara asta e conceput de cei batrani pentru ca astia de acum se chinuie de 24 de ani sa distruga ce au facut aia atunci si inca mai au mult de " despachetat".

 

nu asocia neputinta celor de acum , cu adevaratul mers al unei societati sanatoase , in sensul ca daca tu esti tanar si nu ai de nici unele nu este din vina celor batrani , este vina celor .....dar nu vreau sa fac politica cu tine , nu ai intelege .

 

tu daca nu ai casa dute la munca si fa una , sau dute la primarul tau din orasul tau , sau dute la parlamentarul tau care te reprezinta , sau revolta-te civilizat oriunde doresti tu , fa ceva , dar nu avea ura pe batranii care stau in apartamente de 2 camere si tu nu ai unde sta, pentru ca batranul ala a facut tara asta .

 

nici acum nu pot sa cred ce am citit , sa bagi 5 milioane de oameni in azile , sa-i scoti din societate , ....." mai bine un glont , ce zici !!! " .....esti nazist frate .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

creersonal cred ca eutanasia rezolva multe probleme. dar aceasta decizie trebuie sa apartina individului/ care in mod lucid hotaraste acest lucru

Editat de Egipteanu
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si cei batrani au fost tineri , deci fiecare la timpul lui a contribuit in egala masura in societate ..

e discutabil daca contributia a fost egala. sistemele sunt f diferite. in comunism muncea o mare parte din populatie dar ineficient deoarece nu aveau tehnologie si nici munca lor nu era bine gandita. pe masura ce tehnologia avanseaza cu mai putina munca produci mai multe rezultate. deci un muncitor din ziua de azi contribuie cu mai mult la progresul societatii decat un muncitor de acum n-zeci de ani.

 

 

in cazul nostru , al romanilor , ar trebui sa sti ca aceasta tara a fost pusa pe picioare de cei batrani .tu calci , mergi , muncesti , stai ( poate) in cladirile concepute si facute de cei batrani

uite ca mie nu-mi place ce au lasat ei. cladirile alea sunt concepute mai mult pt masini decat pt oameni.

 

daca tu esti tanar si nu ai de nici unele nu este din vina celor batrani

ce stiu sigur e ca vina mea nu e.

 

tu daca nu ai casa dute la munca si fa una

serios ?

 

dar nu avea ura pe batranii care stau in apartamente de 2 camere si tu nu ai unde sta

nu e ura dar nu e nici un sentiment placut sa vad tineri care muncesc toata ziua iar apoi seara se intorc acasa unde se ingramadesc intr-o camera pe la etajul 5 in timp ce la 6 sta o babuta singura asteptand sa moara si tot tragand de viata.

creersonal cred ca eutanasia rezolva multe probleme. dar aceasta decizie trebuie sa apartina individului/ care in mod lucid hotaraste acest lucru

problema este ca tu nu stii cata luciditate mai are un om de 70+ ani, deci nu prea ii poti cere lui sa decida pt ca e probabilitatea f mica ca acea decizie sa fie una rationala

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar batrana aia a muncit o viata

Am spus ca nu se compara munca din prezent cu cea de acum 30 de ani. Nu poti spune ca 2 muncitori pe aceeasi pozitie, unul din prezent si celalalt de acum 30 de ani au muncit la fel si mai ales ca contribuie in aceeasi masura la progresul societatii. Cel de acum contribuie mai mult deoarece este ajutat de progresul stiintific. Deci nu conteaza cat au muncit in tinerete batranii. Poate ca au muncit de dimineata pana seara 40 de ani in fabrica, dar uite ca munca lor nu a fost productiva(in sensul progresului deoarece bunuri au produs, au fost exportate etc. dar acestea nu s-au materializat in progres ci chiar in regres, adica au cam muncit degeaba) si au lasat o tara destul de saraca.

 

Alt punct(deasemenea f important) e ca nu poti compara modul in care se achizitionau bunurile in perioade diferite de timp. Pe vremea lor ei primeau locuinte de la stat aproape moka, astazi un tanar trebuie sa se lege 30+ de ani pt o cutie de chibrituri. Deci comparatiile astea sunt gargara. Nu e vorba de merit sau munca, e vorba ca(din acest punct de vedere) au avut norocul unui sistem mai bun.

 

Eu vad zilnic batrani 80+ (printre care si socrul meu) conducand masini,

Da, asa e, eu n-am spus sa le fie luate toate drepturile (desi acesta de a conduce masina la 70+ ani e discutabil). Ei pot avea o viata frumoasa, distractiva si de la azil, asta spun. Poate ca o sa fie mai distractiva asa deoarece socializeaza mai mult. Deci daca-i duci in azil nu le faci un rau dupa cum pare la prima vedere.

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

problema este ca tu nu stii cata luciditate mai are un om de 70+ ani, deci nu prea ii poti cere lui sa decida pt ca e probabilitatea f mica ca acea decizie sa fie una rationala

Desi sunt partizanul eutanasiei raman la convingerea ca aceasta decizie trebuie luata de persoana respectiva.Invocand lipsa de luciditate atunci se poate ajunge usor ajunge la asasinat care nu are in vedere binele/dorinta persoanei in cauza.

De exemplu mostenitorii prea grabiti sa intre in posesia bunurilor acestuia il pot eutanasia -invocand lipsa de discernamant- pentru a intra in posesia mostenirii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mostenitorii decid, sa fie un anumit set de conditii care trebuie indeplinite(aceleasi pt toti). de exemplu daca e bolnav incurabil in faza terminala, suferinta lui e una ridicata, are 80 de ani, tratamentul e f costisitor etc. acestea sunt conditii suficiente, nu mai e nevoie de acordul pacientului sau al rudelor

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mostenitorii decid, sa fie un anumit set de conditii care trebuie indeplinite(aceleasi pt toti). de exemplu daca e bolnav incurabil in faza terminala, suferinta lui e una ridicata, are 80 de ani, tratamentul e f costisitor etc. acestea sunt conditii suficiente, nu mai e nevoie de acordul pacientului sau al rudelor

 

ba e neaparat nevoie de acordul rudelor si al pacientului si cel mai important lucru este ca NU TU platesti facura medicala a pacientului , ci familia si el si in cazul asta nimeni altul nu poate decide .

ti-am spus ca ai apucaturi naziste , esti tanar , chiar nu stiu ce te-a apucat .

Am spus ca nu se compara munca din prezent cu cea de acum 30 de ani. Nu poti spune ca 2 muncitori pe aceeasi pozitie, unul din prezent si celalalt de acum 30 de ani au muncit la fel si mai ales ca contribuie in aceeasi masura la progresul societatii. Cel de acum contribuie mai mult deoarece este ajutat de progresul stiintific. Deci nu conteaza cat au muncit in tinerete batranii. Poate ca au muncit de dimineata pana seara 40 de ani in fabrica, dar uite ca munca lor nu a fost productiva(in sensul progresului deoarece bunuri au produs, au fost exportate etc. dar acestea nu s-au materializat in progres ci chiar in regres, adica au cam muncit degeaba) si au lasat o tara destul de saraca.

 

Alt punct(deasemenea f important) e ca nu poti compara modul in care se achizitionau bunurile in perioade diferite de timp. Pe vremea lor ei primeau locuinte de la stat aproape moka, astazi un tanar trebuie sa se lege 30+ de ani pt o cutie de chibrituri. Deci comparatiile astea sunt gargara. Nu e vorba de merit sau munca, e vorba ca(din acest punct de vedere) au avut norocul unui sistem mai bun.

Da, asa e, eu n-am spus sa le fie luate toate drepturile (desi acesta de a conduce masina la 70+ ani e discutabil). Ei pot avea o viata frumoasa, distractiva si de la azil, asta spun. Poate ca o sa fie mai distractiva asa deoarece socializeaza mai mult. Deci daca-i duci in azil nu le faci un rau dupa cum pare la prima vedere.

 

 

aici sunt de acord cu tine in urmatorul context :

sistemul de atunci este total diferit cu sistemul de acum , atunci era stat comunist acum e stat.......zi tu cum e .

intr-un stat comunist poti primi locuinta, toti primeam locuinta de la stat , inclusiv tu la acel timp daca traiai acele vremuri , acum nu se poate acest lucru pentru ca e " democratie" si aici primesti doar ceea ce" muncesti" ...ce sa-i faci !!? asta inseamna " economie de piata ".

daca intelegi ceea ce vreu sa spun e bine , daca nu , n-am ce-ti face .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×