Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Eutanasia si sinuciderea asistata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

 

daca eram egoista in asa masura cum spui tu, nu aveam empatie pt cei carora eutanasia le-ar fi de folos

citeşte ce ai scris cand ai deschis topicul. ti-a venit ideea doar dupa ce ai vazut omul ăla in suferinţă. altfel ai fi fost impotriva eutanasiei.

 

am dat un amanunt important: am spus in sistemul capitalist are rost indepărtarea(sa fiu mai politicos - asta nu inseamna neaparat eutanasia, e mai bun acest termen) pensionarilor.

 

 

 

Pensionarul si-a castigat anticipat drepturile materiale

 

da, le-a castigat si le-a primit la vremea respectiva. pt munca lui a fost platit atunci. banii aceia nu mai exista, s-au cheltuit de mult. el acum e platit din banii celor tineri. deci in sisemul capitalist pensionarul e o povară. decizia logică e sa le iei locuintele si toate bunurile, sa le dai tinerilor, si pe batrani sa-i trimiti in azile -- oricum indepartati din sistem.

 

la mine in cartier sunt o gramada batrani care stau singuri cuc in apartamente de cel putin 2 camere. daca voua vi se pare logic aveti o problema, inseamna ca nu intelegeti sistemul in care traiti sau nu intelegeti ce trebuie facut pentru a deveni mai eficient. care e prioritatea ? cine e mai important in acest sistem ? tânarul sau pensionarul ?

Editat de Redondo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi contributor ai sti ca o parte din contributii au ca destinatie dreptul de pensie. Unii contribuie si 40 de ani, si mor inainte de a primi pensia. Banii se distribuie catre cei care traiesc mai mult, deci nu tinerii ii duc in spate ,ci munca lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sustin si eutanasierea copiilor care se nasc handicapati, retardati(cazurile grave). daca o sa am un astfel de copil o sa accept moartea lui chiar daca-mi va fi greu.

 

curajosule.

 

exista niste etape, poate nu stii înca.

de exemplu, nu poti sa fii parinte când esti înca un mucos mic. când termini de lins eugenia, poti sa vorbesti si despre copii,

altfel e la categoria gigel in actiune.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi daca oamenii ar fi complet raţionali sau cu un procent ridicat. de exemplu, dupa ce ai ajuns la pensie decizia raţională este să accepţi eutanasia(in acest sistem capitalist, in alte sisteme nu, sau sa pleci din acest sistem, să te duci in altă parte dar e f. dificil in acest caz). dar cei care apeleaza la eutanasie sunt f. puţini, majoritatea oamenilor nici nu au acest gând, sunt unii care nu conştientizează varianta asta(in special religioşii fanatici).

 

 

 

 

si cu pensionarii, tu imediat te-ai gândit: aaa păi, daca pensionarii ar fi eutanasiaţi, asta inseamna ca o sa fie si cei apropiati mie deci eu voi suferi ceea ce nu e de acceptat pt tine. eu nu am astfel de probleme, eu imi respect ideile (lipsite uneori de afectiune) chiar si cand se aplica celor apropiati. eu sustin si eutanasierea copiilor care se nasc handicapati, retardati(cazurile grave). daca o sa am un astfel de copil o sa accept moartea lui chiar daca-mi va fi greu.

 

 

citeşte ce ai scris cand ai deschis topicul. ti-a venit ideea doar dupa ce ai vazut omul ăla in suferinţă. altfel ai fi fost impotriva eutanasiei.

 

am dat un amanunt important: am spus in sistemul capitalist are rost indepărtarea(sa fiu mai politicos - asta nu inseamna neaparat eutanasia, e mai bun acest termen) pensionarilor.

 

 

da, le-a castigat si le-a primit la vremea respectiva. pt munca lui a fost platit atunci. banii aceia nu mai exista, s-au cheltuit de mult. el acum e platit din banii celor tineri. deci in sisemul capitalist pensionarul e o povară. decizia logică e sa le iei locuintele si toate bunurile, sa le dai tinerilor, si pe batrani sa-i trimiti in azile -- oricum indepartati din sistem.

 

la mine in cartier sunt o gramada batrani care stau singuri cuc in apartamente de cel putin 2 camere. daca voua vi se pare logic aveti o problema, inseamna ca nu intelegeti sistemul in care traiti sau nu intelegeti ce trebuie facut pentru a deveni mai eficient. care e prioritatea ? cine e mai important in acest sistem ? tânarul sau pensionarul ?

 

Nu stiu daca ai parinti sau bunici , dar daca nu iti plac pensionarii , poate cineva are grija si tu nu apuci varsta lor.

Sper sa ai parinti care gandesc la fel ca tine, pt ca e chestia doar de timp pana iti va identifica cineva handicapul din taratza pe care o ai in cap!

 

7 zile ai contul suspendat. Si am fost indulgenta!

 

Mesajele vor ramane vizibile. Toate! Consider ca nu ai primit replici nici 1% fata de cat meritai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu pricep eu este legatura intre eutenasiere si pensionari. WTF ? Ma lumineaza si pe mine cineva cum a derapat subiectul in directia asta, in mintea lui Redondo ? huh.png

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Another myth that is firmly upheld is that disabled people are dependent and non-disabled people are independent. No one is actually independent. This is a myth perpetuated by disablism and driven by capitalism - we are all actually interdependent. Chances are, disabled or not, you don’t grow all of your food. Chances are, you didn’t build the car, bike, wheelchair, subway, shoes, or bus that transports you. Chances are you didn’t construct your home. Chances are you didn’t sew your clothing (or make the fabric and thread used to sew it). The difference between the needs that many disabled people have and the needs of people who are not labelled as disabled is that non-disabled people have had their dependencies normalized. The world has been built to accommodate certain needs and call the people who need those things independent, while other needs are considered exceptional. Each of us relies on others every day. We all rely on one another for support, resources, and to meet our needs. We are all interdependent. This interdependence is not weakness; rather, it is a part of our humanity.
— AJ Withers, “Disability Politics and Theory

 

(nu stau acum sa traduc, sper ca se intelege..)

 

On: eu sunt contra sinuciderii asistate si eutanasierii (cu cateva exceptii)

Editat de Sidhe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

(nu stau acum sa traduc, sper ca se intelege..)

 

 

 

Ar trebui sa faci, pentru ca poate nu toata lumea are cunostinte de engleza avansata incat sa priceapa pe deplin textul si in afara de asta suntem pe un forum in lb romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×