Sari la conținut
Forum Roportal
norby sandor

Ajutor cu niste pareri?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As avea nevoie de niste pareri.Sunt ectomorf si am 61 kg si doresc sa cresc in masa musculara sau grasime.Voi prezenta programul meu alimentar si v-as ruga sa imi spuneti ce parere aveti:

6:30- 2 oua, lapte,cereale,ovaz +multivitamine+omega 3 6 9

10-iaurt cu 3,5 grasime si 3,2 g proteine + fruct+nuci+zahar

13- 2 3 felii de paine integrala+calciu

16- antrenament(tractiuni pentru biceps, si flotari pentru piept) dupa antrenament : carne + shake proteic din Pro gainer

19-paine integrala, ovaz+ lapte+nuci+seminte+stafide

22-Orez+seminte+stafide+ovaz+nuci+miere

VA MULTUMESC ANTICIPAT!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

precizez ca sunt ectomorf 61 kg inaltime 179 si vreau sa cresc in masa musculara ce ar fi mai ok pro gainer sau pro mass? (ca program de antrenament am de 2 ori pe saptamana biceps piept cu tractiuni si flotari si de 2 ori pe saptamana spate triceps cu tractiuni si pentru triceps intre 2 scaune lucrand cu propria greutate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad eu, sau mai bine am inteles( dar nu prea) tu vrei un antrenament pentru acasa? Daca nu ai aparate( greutati) e cam greu sa pui masa musculara.Iar ca program ti-as recomanda piept cu triceps si biceps cu spate si ca supliment ( daca tot vrei sa iei) pro gainer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa spui cati ani ai. Eu pana la 28 de ani m-am invartit in jurul a 63 kg, cu exceptia la 3 luni de sala+proteine, cand aveam 74 si trageam cu 20 kg pe brat, dar m-am desumflat cand am lasat sala+proteine. La 29 de ani am ajuns brusc la 76 kg fara sa fac nimic... in afara de burta.

Am aprox. 1.78 m. Sala am facut acum 5 ani, folosind Giant Pro-Mass. Pana la ora actuala daca trag o ora la sala arat dup-aia ca un mini-Hulk vreo juma' de ora.

Nu am vreun regim deosebit, fumez ca locomotiva, ocazional beau ca un rus care asteapta sfarsitul lumii, munca m-a obisnuit sa dorm cand apuc, mananc ce-mi place din ce-mi permit, sport fac rar, cand m-apuca sau cand ma obliga munca... ideea de baza e ca sportul te ajuta, dar genetica e decisiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot vrei sa ai masa musculara fa 3 antrenamente pe saptamana ia si fa-ti un program iar la sala pune accent pe exercitiile de baza.

 

norby sandor, nu este necesar sa deschizi topice pentru fiecare intrebare, poti scrie aici.


 

Pai ti-am scris mai inainte cam ce si cat ar trebui sa mananci. E ok ce mananci tu, dar nu inteleg ce e aia ''ora 13 2-3 felii de paine si calciu'', apoi ''dupa antrenament carne + shake proteic''. Pai ori mananci, ori nu! Calculeaza-ti singur caloriile si combina alimentele, legume+carne+cartofi/orez si/sau paine.

 

Tractiunile nu te ajuta, prea putin spre deloc. De cat timp te antrenezi tu? Stii ca nu o sa cresti peste noapte, nu? Mai ales cu un antrenament de 2 ori pe saptamana. Trebuie munca multa, atat fizica cat si psihica. Aaaa si as renunta la suplimentele proteice, asta in primul rand.

cum sa nu-l ajute tractiunile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

norby sandor, nu este necesar sa deschizi topice pentru fiecare intrebare, poti scrie aici.

 

Pai ti-am scris mai inainte cam ce si cat ar trebui sa mananci. E ok ce mananci tu, dar nu inteleg ce e aia ''ora 13 2-3 felii de paine si calciu'', apoi ''dupa antrenament carne + shake proteic''. Pai ori mananci, ori nu! Calculeaza-ti singur caloriile si combina alimentele, legume+carne+cartofi/orez si/sau paine.

 

Tractiunile nu te ajuta, prea putin spre deloc. De cat timp te antrenezi tu? Stii ca nu o sa cresti peste noapte, nu? Mai ales cu un antrenament de 2 ori pe saptamana. Trebuie munca multa, atat fizica cat si psihica. Aaaa si as renunta la suplimentele proteice, asta in primul rand.

da stiu ca nu o sa cresc peste noapte dar totusi tractiunile lucreaza cu propria greutata si simt ca lucreaza calumea dupa 3 serii fac flexii hamer cu gantere o serie sau 2.Lucrez biceps piept si triceps spate de 4 ori pe saptamana cu pauze desigur este ok sau imi suprasolicit muschii daca i lucrez de 2 ori pe saptama?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omule fa un antrenament pe grupe de 3 ori pe saptamana punand accent pe exercitii de baza.Dar degeaba te antrenezi daca nu ai o alimentatie adecvata si odihna necesara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mai folosit cineva Pro gainer? Cum vi se pare? eu am folosit o perioada Mutant mass, apoi serious mass, iar acum folosesc mex Size max si deocamdata raman la asta. si eu lucrez biceps piept si triceps spate de 2 ori pe saptamana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Retete general valabile nu exista nici in privinta alimentatiei nici in legatura cu antrenamentul.

Numarul optim de antrenamente pe saptamana trebuie sa-l determini singur , daca nu ai antrenor.

Astfel ,procesul de refacere al muschilor si de supracompensare dureaza 36-72 ore ,functie de persoana ,alimentatie ,efort fizic [munca] in afara antrenamentului, temperament si nu e fix.

Ideal este ca macar saptamanal sa mai poti adauga ceva pe bara sau o repetare in plus. Daca acest lucru nu se intampla , vorbim de greutati prea mari sau repetari prea multe , antrenamente prea dese , executii incorecte , ori de alimentatie gresita............

 

Alimentatia unui ectomorf e f. lejera ,cu conditia sa se hraneasaca sanatos. Oricum eu nu cred ca fara concentrate proteice vei obtine progrese, mai ales din cauza tipului de metabolism.

 

Neaparat analize medicale ! Nu costa mult si poti afla printre altele si daca nu exista disfunctii ale unor organe ,de ex- pancreasul, care ar face zadarnic si contraindicat efortul de acest tip.

Daca insa vrei doar sa te ingrasi,..tot ce trebuie sa faci este sa mananci. Dar nu fulgi de ce-or fi ei si nu calculand numarul de calorii ci avand grija sa nu apuci sa-ti fie niciodata foame.

 

Numarul de repetari ideal este 6-10 , teoretic. Numarul tau optim de repetari il poti determina singur avand ca reper cresterea constanta, oricat de mica a volumului de antrenament. Oricum peste 12 repetari nu mai e antrenament pentru masa m.

 

Daca nu soliciti tot corpul prin antrenamente capacitatea de efort de recuperare si de crestere se diminueaza.

 

-Motivatia este un factor fundamental!!!

Daca te antrenezi ca sa nu mai rada cineva de tine ca esti slab ,sau ca sa te placa o anumita fata i-ti pieri timpul.

Daca te antrenezi singur acasa ascultand muzica motivanta poate deveni periculos. Nu stiu daca e cineva care sa nu fi avut la un moment dat nevoie de ajutor ca sa puna bara pe stativ la impins din culcat de ex.

De regula intr-o sala de antrenament vei obtine rezultate mai bune decat acasa ,plus ca vei avea acces la experienta unui antrenor.

Daca nu-ti face placere antrenamentul in sine iar motivatia suferintei" si a cheltuielilor e de alta natura , nu vei avea rezultate.

Tot in baza unei motivatii serioase vei avea garantia ca acest tip de exercitii fizice se vor desfasura pe o perioada lunga stabilizand astfel progresele. Altfel revii destul de usor la forma" initiala fiindca organismul pastreaza doar atata masa musculara cat e necesara pentru solicitarile maxime curente,iar daca lucrezi la un birou ,.....

Editat de Niscu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×