Sari la conținut
Forum Roportal
vidu

Ajutor...statistica si probabilitati

Postări Recomandate

Am deschis topicul in aceasta sectiune pentru ca nu am gasit una dedicata matematicii.

Cer ajutor cunoscatorilor de matematica intr-o problema la care eu nu am gasit un raspuns satisfacator in literatura de specialitate, poate neintelegand termenii specifici, matematica fiind numai tangentiala domeniului meu de activitate .

Problema la care va cer ajutor suna in felul urmator.

Exista trei evenimente posibile ale unei probe : ca un individ sa contacteze bacilul Koch si sa se imbolnaveasca de tuberculoza (a), sa contacteze bacilul dar sa nu faca boala (b) si in cele din urma sa nu contacteze bacilul si desigur nici sa nu se imbolnaveasca ©.

Aceste trei posibilitati deriva din relatia individ-bacil si faptul ca se imbolnaveste sau nu depinde de factori care tin de individ, factori care tin de agentul patogen si interactiunea dintre ei.

Se cunosc o serie de probabilitati calculate statistic.

Voi nota cu indice 'a', 'b' si 'c' cele trei posibilitati expuse mai sus si cu 1, 2, 3, ... studiile efectuate.

 

Factori de mediu in care are loc interactiunea individ-bacil :

Daca individul provine dintr-o tara in curs de industrializare avem trei probabilitati : p1a, p1b si p1c.

Status socio-economic precar : p2a, p2b si p2c.

 

Factori care tin de individ :

Fumator : p3a, p3b, p3c.

Consumator de alcool : p4a, p4b si p4c

Varsta : p5a, p5b si p5c.

Sexul : p6a, p6b si p6c.

Imunitatea gazdei : p7a, p7b si p7c.

 

Factori care tin de bacil:

Tipul bacilului (exista mai multe tipuri de b. Koch): p8a, p8b si p8c.

Particularitatile structurale ale bacilului : p9a, p9b si p9c.

s.a.m.d.

Sigur exista mult mai multe influente dar nu mai lungesc lista cu ele.

 

Doresc sa aflu cum calculez probabilitatea totala a sau b sau c stiind ca toti acesti factori sunt partial independenti unul de celalat, sau mai bine spus exista o interferenta intre ei.

De exemplu este cunoscut faptul ca barbatii sunt mai mari consumatori de alcool decat femeile si distributia nu este egala la toate varstele. Asta nu insemna ca nu exista barbati care nu consuma alcool. Si sunt multe alte variante posibile.

Sper ca am fost suficient de explicit si m-am facut inteles.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici o parere?

 

 

Nu ma pricep la calcule matematice, dar fii sigu ca dupa ce contactezi bacilul Koch, faci sigur tuberculoza indiferent de tara, sex, varsta etc; poti scapa cu o forma mai usoara de tuberculoza daca ai fost vaccinat si deci daca ai o imunitate mai buna.

Nu stiu cat te multumeste raspunsul meu, mai ales ca este unul medical care se impaca mai greu cu matematica; in medicina nu exista probabilitati ci numai alb si negru: te imbolnavesti sau nu, traiesti sau mori.

Relu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×