Sari la conținut
Forum Roportal
Klein

Cum poti sa distrugi materia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

te inseli termodinamica frate :crazy:

Adica?la ce te referi??

Este imposibil de a realiza o masina care sa produca energie de o anumita forma,fara sa consume o cantitate echivalenta de energie de o alta forma [principiul1 al termodinamicii] :-

 

"Experimentul Philadelphia"

 

apropo de acest experiment...stim ca sa-a realizat dar...stie cineva mai multe detali adica...ceva explicatii stiintifice???

Editat de scorpi_on

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cine esti sa te gandesti la asa ceva? :crazy:

:(

:( si eu sunt curioasa..desi nu stiu prea multe despre experiment!

ar trebui sa fim cineva....din punct de vedere material?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: si eu sunt curioasa..desi nu stiu prea multe despre experiment!

ar trebui sa fim cineva....din punct de vedere material?

Da, bineinteles!!

Pentru a comanda copii ale documentelor originale se plateste:

comanda

Talon de comanda :o:

Ideea oamenilor de stiinta se pare ca a fost aceea de a curba puternic continuumul spatio-temporar :friends: cu ajutorul unui camp electro-magnetic deosebit de intens. :flowers: Ei s-au bazat pe unele ipoteze ale lui Einstein care dorea unificarea gravitatiei cu electromagnetismul. :flowers: Se pare ca a iesit ceva, dar nu ceea ce s-a dorit. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, bineinteles!!

Pentru a comanda copii ale documentelor originale se plateste:

comanda

Talon de comanda :cheer:

:

 

Sunt si pe internet, am dat eu odata de ele... bine nu stiu cat de relevante sunt, insa nu e nimic detaliat... se dau explicatii si cateva lamuriri cam ce faceau si cum fonctionau echipamentele respective, efectele asupra celor implicati, etc... insa totul e in ceata... dar stiti cum este, si de'i gluma nu'i minciuna, deci ceva a fost, si nu ceva bun... probabil ceva atata de rau incat concluzia a fost ingroparea definitiva a tot ceea ce a insemnat acel proiect si nimeni sa nu scape ceva concret despre el... mai ales detalii tehnice! Ce anume ? Putem doar sa speculam... nimic mai mult!

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce e asa important sa distrugi materia? Din cate stiu eu nimic nu se pierde, totul se transforma. Cu toate ca nu am fost bun la chimie, daca prin distrugere intelegi sa il spargi cumva , sa il topesti sau sa il evapori(plasticul) asta inseamna ca doar realizezi o reactie chimica-rupi legaturile dintre atomi, recombini cu alte substante(oxigenul), etc Dar daca te gandesti sa distrugi efectiv atomii, adica sa faci o fisiune, atunci cred ca iti trebuie multa energie iar energia eliberata este si mai mare. Si totusi cred ca materia poate fi distrusa(la propriu) doar de antimaterie prin anihilare efectiva.

Antimateria anihileaza materia fiindca e opusul ei .Da, ai dreptate,antimateria anihileaza totul;rezultand energie pura.

 

E vorba despre distrugerea materiei in general sau doar distrugerea plasticului? E o discutie teoretica sau practica?

Plasticul se poate distruge cu antimaterie.

 

E vorba despre distrugerea materiei in general sau doar distrugerea plasticului? E o discutie teoretica sau practica?

Plasticul se poate distruge cu antimaterie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva timp am citit despre explozia din 1908 cred din Siberia, langa raul Tonguska daca nu ma insel. Se spune ca un meteorit ar fi lovit pamantul sau ca un ozn s-ar fi prabusit, in orice caz-toti copacii au fost culcati intr-un anumit mod si explozia a fost de putere nucleara. cu toate astea nu a fost nici un crater (sau mainsel?). in orice caz ideea este ca exista ipoteza cum ca Pamantul s-ar fi ciocnit cu antimaterie..frumos nu? Dar asta cred ca ar fi insemnat sa fie distrus tot pamantul in bucati pt ca toata materia arfi fost anihilata, si ar fi facut o..gaura in pamant. Sau cel putin s-ar fi intamplat ceva si pe partea cealalta a planetei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simplu, ia o bucata de materie si o bucata de antimaterie si gata.

 

- Simplu, printr-un LASER puternic, materia poate fi incinsa pana se dezintegreaza in fotoni !!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×