Sari la conținut
Forum Roportal
Klein

Cum poti sa distrugi materia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da,se transforma in energie,dar aceasta este situata in domeniul ultravioletelor(radiatii gamma)si nu prea vad cum ai putea sa "torni" antimaterie pe plastic si sa tii radiatiile.Trebuie ca cineva sa culeaga tot plasticul din natura si sa-l depoziteze intr-un centru,si acolo sa-l anihileze.Si materia asta neagra nu anihileaza decat o parte.(adik pozitronii electronii,antineutronii neutronii,etc).Mai usor e sa se produca plastic biodegradabil in 20 de zile !(e o o noua inventie a cercetatorilor americani)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea oamenilor de stiinta se pare ca a fost aceea de a curba puternic continuumul spatio-temporar :P cu ajutorul unui camp electro-magnetic deosebit de intens. :o: Ei s-au bazat pe unele ipoteze ale lui Einstein care dorea unificarea gravitatiei cu electromagnetismul. :good: Se pare ca a iesit ceva, dar nu ceea ce s-a dorit. :flowers:

 

Ca sa creezi un camp electromagnetic suficient de intens ,ai nevoie de energii de ordinul 10^19 TeV.Dap ,10 000 000 000 000

000 000 TeV.

Performanta de care nu suntem capabili nici astazi ,motiv pt. care nu putem verifica experimental teoriile marii unificarii (GUT).

Ma indoiesc ca acum 60 de ani aveau capacitatea de asemenea performante.

 

Antimateria anihileaza materia fiindca e opusul ei .Da, ai dreptate,antimateria anihileaza totul;rezultand energie pura

 

Plasticul se poate distruge cu antimaterie.

 

Plasticul se distruge ,dar nu rezulta energie pura.Din anihilarile proton -antiproton rezulta 4 particule cu masa numite pioni.Pionii au masa si sunt alc .din fermioni fundamentali ,deci indeplinesc ambele conditii pt. a fi considerati materie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Cel mai simplu si folositor este sa reciclezi plasticul.

 

e absolut normal sa reciclezi plasticul, nu sa te apuci sa il distrugi sau dispersezi prin spatziu(gauri negre?)

 

de acord si eu .. tot ce-i din metal, plastic, hartie poate fi reciclat, este mult mai simplu, dar si mai putin nociv, doar ca noi trebuie sa ne reglam neuronii si sa fim ceva mai curati si ordonati si sa fim mai atenti la sanatatea noastra

 

am in apartament 3 cosuri pentru gunoi (hartie, plastic, gunoi menajer) si va aparea si al 4-lea (pentru metale) .. dar degeaba fac eu asa, pentru ca in apropierea blocului meu nu-s tomberoane separate, asa ca sfarsesc in acelasi loc, doar ca in pungi diferite :D

 

problema cea mai grava este depozitarea bateriilor, fie ele si reincarcabile .. că in timp toate pierd din capacitati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×