Sari la conținut
Forum Roportal
Klein

Cum poti sa distrugi materia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O problema importanta in zilele noastre este distrugerea materiei. De ce? pentru ca cea mai periculoasa substanta inventata vreo data este plasticul. De ce? nu poate fi distrus doar descompus pana la un punct.Daca aveti idei cum s-ar pute adistruge plasticul ashtept parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce e asa important sa distrugi materia? Din cate stiu eu nimic nu se pierde, totul se transforma. Cu toate ca nu am fost bun la chimie, daca prin distrugere intelegi sa il spargi cumva , sa il topesti sau sa il evapori(plasticul) asta inseamna ca doar realizezi o reactie chimica-rupi legaturile dintre atomi, recombini cu alte substante(oxigenul), etc Dar daca te gandesti sa distrugi efectiv atomii, adica sa faci o fisiune, atunci cred ca iti trebuie multa energie iar energia eliberata este si mai mare. Si totusi cred ca materia poate fi distrusa(la propriu) doar de antimaterie prin anihilare efectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate stiu eu nimic nu se pierde, totul se transforma. .

 

 

te inseli termodinamica frate ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu pana la urma tot cred ca totul se transforma... din ceva sa faci nimic suna cam rau si mi se pare destul de greu. ce ar fii pana la urma sa facem sa dispara Pamantul. Orice lucru nu dispare ci poate e transformat in altceva sub alta forma si/sau alte proprietati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca te gandesti sa distrugi efectiv atomii, adica sa faci o fisiune, atunci cred ca iti trebuie multa energie iar energia eliberata este si mai mare. Si totusi cred ca materia poate fi distrusa(la propriu) doar de antimaterie prin anihilare efectiva.

 

arsssssss la mii de grade, dus cu nave cosmice care sa zboare spre soare si iarasi arsssssss ;)

 

sau alte idei.....trimite-ti materia in spatiu...prin gaurile negre :P ...sigur scapati de ea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, si asa. o teorie spune ca in mijlocul universului se gaseste o gaura mare neagra care anihileaza materia. prezenta gaurilor negre cred totusi ca este doar demonstrata teoretic asa cum era demonstrata existenta sistemelor binare stelare in care a doua stea nu era vazuta (a fost vazuta mai tarziu) dar se presupunea ca exista din analiza miscarii celeilalte stele. cred ca sunt oameni care stiu mai multe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te inseli termodinamica frate :jester:

Ei, nu-i chiar asa, depinde daca e un sistem inchis sau deschis. Asa ca, s-ar putea sa nu se insele... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×