Sari la conținut
Forum Roportal
Romascu

CRC error

Postări Recomandate

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema!Sunt disperat acum cateva luni mi am luat un pc cu urm config intel pentium4 3000mhz lga775 placa de baza Gigabyte lga775 ga-8i915p placa video his ati radeon x600pro hdd wd la 80gb sata dvd rwriter lg nu stiu exact modelul sursa 450w ram 2*512 gail la 400mhz.Am o mare problema mi se restarteaza la jocuri in cam 5-10 min ex de jocuri gta san andreas,nfs mw,fifa06 deci toate cand ii dau din sistem advanced a 3a settings si ii dau sa nu se restarteze nu o mai face da imi da ecran albastru cu scris.Asa mia facut d cand lam luat.Si inca o problema nu mi merge instalat nici un joc sau program imi da CRC error nus ce i aia!Asa mia facut de cand l-am luat.Va rog sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o problema asemanatoare cu restartatul din cauza unui programel care monitoriza temperatura din unitate si care la depasirea limitei (atunci cand se incalzea placa video de la jocuri) dadea restart. Am dezinstalat ala si nu am mai avut probleme.

Verifica daca nu ai un program de genul acesta si daca gasesti ceva dezinstaleaza-l.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut problema asta...ori e din driveru de la placa video ori un bit nu intra k-lumea in slotul de la placa video...trebuie sa il duci de unde l-ai luat sa til faca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L am formatatat de geaba nui probl de soft!O fi ceva din bios placa video sau procesoru or depasi tempeatur?Multumesc pt raspunsuri!La garantie l-am dus si a zis ca nare nimik si ca nu stie de ce face asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...ti se intampla asta numai la jocuri offline, sau cand te conectezi la internet? :tease:

Am avut si eu aceeasi problema..dar era worm. :o:

La 5-10 min dupa ce intram pe internet imi aparea ferestruica cu "system is shutting down" si o numaratoare inversa de 1 minut. Cand ajungea la 0, se restarta. :o:

Singurul lucru care am putut sa-l fac (ca altfel nu am scapat cu niciun chip de worm) a fost sa imi instalez Zone Alarm firewall. Si nu s-a mai restartat.. 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tutoror pt mesaje dar mai e o chestie numi pot instala jocuri imi da eroare crc la alte calc merg perfect!Astept raspunsuri pt ambele teme.Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ecranul ala albastru cu scris de care spui tu are denumirea de BSOD(Blue Screen Of Death).Astfel problema ta,presupun,in mare parte ar putea fi de la un driver(mai degraba driverul placii video).Ai modificat cumva si ceva din Bios?Iti sugerez si un programel care sa te ajute sa iti repari registrii(eu recomand Absolute Uninstaller ).

Later Edit:legat de placa video,ce monitor ai?Trebuie verificat(asta am citit-o pe undeva)si ca refresh rate-ul monitorului sa fie la fel ca al placii tale video sau pe aproape(in cazul placii tale 85 Hz) si eventual instaleaza si cel mai nou driver pentru placa ta .....legat de eroarea CrC-verifica ca in Bios,optiunea S.M.A.R.T(este o proprietate a hard disk-urilor noi,ca si in cazul tau,de a preveni supraincalzirea) sa fie activa.Inca o idee si termin:incearca sa instalezi driverul placii video inainte sa instalezi placa video pe placa de baza sau sa instalezi driverul in "safe mode".Sper sa rezolvi ceva!

Editat de martafoy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc tutoror pt mesaje dar mai e o chestie numi pot instala jocuri imi da eroare crc la alte calc merg perfect!Astept raspunsuri pt ambele teme.Va multumesc!

Eroarea asta e de la memorie...ia ruleaza memtest(il gasesti pe google) si lasa-l cam 2 ore si vezi cate erori iti da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×