Sari la conținut
Forum Roportal
NiceTry

Fenomene "stranii" care au loc des

Postări Recomandate

Nu stiu exact cum sa incep. Uneori, noaptea, cand mi se inchid ochii de somn am impresia ca in stanga/dreapta sau in spatele meu se afla cineva sau ceva si misc ochii rapid sau intorc capul si parca observ o umbra miscatoare (nu fix in fata ochilor ci pe la "periferie" ca sa zic asa) si ma cuprinde un sentiment de neliniste. In fine, asta mi se intampla mai des cand eram mic. Si uneori aveam impresia asta chiar atunci cand eram plin de energie, asa ca nu pot spune ca-i din cauza somnului.

Am citit un articol despre 10 fenomene care nu au explicatie si acolo scria ca majoritatea oamenilor au avut cel putin o data in viata o astfel de experienta.

 

Si as mai vrea sa discut si despre coincidente (ca sa nu fac un topic nou), de multe ori imi zic in minte "hmm o sa ma sune cineva acum" si peste cateva secunde suna telefonul, sau cand vorbesc cu cineva si imi vine in minte o idee acea persoana spune fix ideea care mi-a venit mie in cap. Si sunt sigur ca multor persoane li se intampla asta. Cred ca-i vorba despre energia pe care o transmitem, ceva gen o telepatie involuntara, nu stiu cum sa spun mai exact. Acum 2-3 ani cand tata a plecat pana la tara sa-l ajute pe bunicul cu o treaba mi-a venit in minte un accident cu masina si tata cand se intoarce mi-a spus ca atunci cand a iesit dintr-o intersectie s-au lovit 2 masini.

Voi ce credeti?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata, in vis, ceva ca un "trigger", un context, o imagine, imi declanseaza o frica necontrolabila, frica de ceva care parca ma cuprinde si nu imi da drumul, ceva mult mai puternic decat mine, o simt ca fiind o femeie, uneori tipa puternic si continuu, alteori doar ma prinde si ma ataca.

Am incercat sa asociez tipul asta de vise cu anumiti triggeri din ele (cateodata se facea ca eram in casa pe intuneric si nu functionau intrerupatoarele ca sa aprind lumina)_sau cu influente externe (filme, jocuri, emisiuni tv) dar nu exista o regula. Plus ca nu este mereu intuneric, uneori este o lumina orbitoare.

Nu stiu sa explic genul asta de vise, nu am cautat prea multe explicatii pana acum insa as vrea sa gasesc cum sa scap de ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pope.gif

 

faceti-va si voi cruce inainte de culcare. cu limba de preferinta.


mi s-a intamplat si mie sa vad umbre, sa am impresia ca e cineva in casa cu mine pe cand locuiam singura si etc. rahaturi d'astea paranormale mi s-au intamplat intr-o perioada din viata in care imi era de f de rahat situatia si eram teribil de nelinistita si plina de griji. cand s-au aranjat treburile au incetat si 'spiritele' sa ma deranjeze. subconstientul lucraza neincetat

Editat de **Alex**
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am locuit candva intr-un apartament...bantuit.

Cat am stat acolo se intamplau foarte des fenomene paranormale...neplacute.Eram terorizat sa ma culc uneori...sunete,viziuni de cosmar,paralizii nocturne insotite de stari de teroare,chiar fenomene foarte vizibile si concrete,care in mod cert si demonstrabil si altora nu erau in nici un caz doar roade ale unei "imaginatii hiperactive",ale unui "subconstient tulburat",ale unui "psihic labil".

O parte din cartierul in care locuiam,fusese construit pe un cimitir din razboiul al doilea mondial si poate si un cimitir precedent...nici nu stiu daca fusese unul inainte.Eu am aflat destul de tarziu ca acolo era un cimitir inainte.

 

Intre fenomenele la care au asistat persoane straine au fost explozia unei usi a bibliotecii,desi niciunul dintre obiectlele care erau in interior nu a fost clintit,sectionarea unei sticle de lapte care parea taiata cu laser,fara sa fie macar atinsa si sunetele -batai puternice in geamuri,la etajul 7...

Altele,la care doar noi,familia am avut neplacerea sa asistam au fost sunetele de cai invizibili galopand prin balcon,grohaiturile de film horror din baie,pendula invizibila inexistenta,care totusi se incapatana sa bata in camera mea...pietrisul invizibil care se auzea plouand de undeva din tavan si si aparitia unui misterios soarece care a disparut fara urma sub ochii nostrii cand maica-mea,speriata,a facut cruce pe el!

La fel,intr-o noapte,sora mea si cu bunica,au dormit bine-mersi pana dimineata...cand au constatat ca toata camera era inegrita de funingine,inclusiv fetele lor si peretii,de parca acolo ar fi ars un foc puternic si pentru multa vreme.

Prizele nu aveau urme ca ar fi fost cauza acestei funingini,si functionau ca si inainte,nu arsese plastic sau vreun aparat uitat in priza,nu era nici un semn ca ar fi fost un fum provenit de la vreo teava de calorifer pe langa care sa se fi strecurat,cine stie cum, atata funingine de la un vecin...pur si simplu ni exista nici o explicatie rationala pe care sa o poata da cineva.

Pe langa astea,mai am povestirile maica-mii,care sustinea ca a fost lovita in obraz cu pietre invizibile,in timp ce se ruga...ca a fost ridicata din pat in aer de o "furtuna de apartament" si stransa ca intr-o menghina de furtuna asta...(si ca s-a rugat cu disperare pana cand forta aia a slabit si s-a carabanit...)

Nu am cum sa certific asta,ca nu am asistat...insa tinand cont ce chestiile celelalte pe care le-am trait acolo,orice mi se pare posibil.

Dupa ce ne-am mutat,nu au mai fost niciodata asemenea intamplari (vreo 3 ani am trait cu familia in alte locuinte dupa)...si de cand stau singur,de vreo 10 ani macar,nu m-am mai intalnit cu ele.Si nici nu le duc dorul.

Important e ca asemenea intamplari exista cu adevarat,ca pot sa depun marturia mea ca e asa,si ca,desi ii inteleg pe cei sceptici,care nu au avut ocazia sa traiasca asemenea intamplari,cred ca e important ca cineva sa spuna public ca cei care povestesc aceste intamplari nu sunt nebuni,mitomani si nu trebuie ridiculizati.

 

Apropo de intamplarea povestita -tot in vremea aia,am patit ceva similar: eram in pat,pregatit sa ma culc...cand langa mine am vazut cu coada ochiului culcata o silueta cadaverica...ca si cum un mort in descompunere era culcat langa mine...(m-am pomenit si ca sunt paralizat,incapabil sa ma misc)

Nu am adormit prea usor dupa asta...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit-o indiferent de loc, deci nu pot spune ca stau intr-un loc bantuit. Cat despre treaba cu paralizia, asta nu am mai spus-o pentru ca, asa cu m-i s-a povestit, apare atunci cand ai impresia ca esti treaz dar de fapt dormi.

Editat de liviu mb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateodata, in vis, ceva ca un "trigger", un context, o imagine, imi declanseaza o frica necontrolabila, frica de ceva care parca ma cuprinde si nu imi da drumul, ceva mult mai puternic decat mine, o simt ca fiind o femeie, uneori tipa puternic si continuu, alteori doar ma prinde si ma ataca.

 

Let her rape you!

Plus ca ce descrii e o reactie normala la femei cand sunt la menstruatie, indeparteaza-te incet si arunca inspre ea cu ciocolata.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt arme psihotronice care indreptate spre un subiect...iti produc cosmaruri,halucinatii foarte reale,stari de panica ,mult disconfort psihic si fizic....nu e neaparat obligatoriu sa fie fantome....eu cel putin nu cred in ramasite energetice care bantuie prin lumea materiala....numite si fantome....ca intri mai mult sau mai putin constient in astral si dai acolo de diverse ciudatenii...asta e altceva...

Editat de andi_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e cu armele psi, dar stapinirea de sine da rezultate.

Omul are capacitatea de a fi inauntru si in afara lui.

Cind e o astfel de agresare se iese mental afara.

Si apare linistea.

Agresarea e pe spectrul electromagnetic....doar.

Dar eu nu stiu cum e cu astea.

Spun doar teoretic cu acele agresiuni. Dar apararea e reala.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×