Sari la conținut
Forum Roportal
chihlimbar

Nu ma regasesc in lumea de azi

Postări Recomandate

 

Asta faceam mai mult in liceu si ma simteam destul de bine, eram foarte relaxat. Din pacate acum fac ce fac si nu-mi mai gasesc timpul asta. Poate in loc sa-mi pierd vremea cu internetul as putea sa mai merg prin parc din cand in cand. Dar nu stiu de ce, pentru lucrurile simple parca nu gasesc niciodata timp.

 

Uite,eu am iesit azila soare,am stat pe o banca si am privit lumea...si mi-a facut bine....oamenii sunt foarte diversi dar in esenta toti vor lucruri simple.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti deloc indiscret aceea activitate se numeste asistenta sociala si iti pot spune cu certitudine ca la prima impresie ti se va parea o activitate deloc atractiva dar pe masura ce te impici in munca propriu zisa se poate vedea ca ceva se schimba atat in ceea ce te priveste pe tine cat si pe altii, daca se schimba in bine sau in rau depinde exclusiv de tine. La inceput si eu am fost reticenta la aceasta idee dar pe masura ce m-am implicat mai mult si am vazut ca cineva este intersat de parerile mele mi-am schimbat felul de a privi lucrurile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Anonim:

Sa stii ca sunt multe lucruri minunate pe acest pamint, insa trebuie depusa munca pentru a le obtine si pentru a le vedea,

Deschide-ti ochii sufletului si vei vedea Paradisul.

Tu vorbesti frumos, dar numai cu vorbe frumoase nu rezolvi lucrurile practice.

 

 

Eu ti-am spus parerea, ea se spune prin vorbe. Tu pune in practica.

 

Cu atita pesimism nu vei face nimic. Fii ca un ghiocel, razbate peste stratul nemilos de zapada pentru a vedea lumina.

 

Tu probabel esti inca sub zapada. Tinde spre soare..... :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca pe masura ce citesti ce iti spun altii incepi sa-ti schimbi parerea despre tine ...ca de fapt problema ta nu este parerea despre lume ci parerea despre tine.......

 

Cel mai important lucru este sa te cunosti, sa ajungi sa traiesti impacat cu tine insati. Cand reusesti aceasta, viata e plina de bucurii, chiar daca avem impresia ca suntem sau suntem altfel decat majoritatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.

nu ma regasesc catusi de putin in lumea in mijlocul careia traiesc

am aceeasi impresie , dupa ce vad stirile :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma regasesc catusi de putin in lumea in mijlocul careia traiesc.

...

Ce ma sfatuiti sa fac?

sa fii tu insuti, dar fara sa ii derenjezi pe ceilalti

 

eu am trait asa primii mei 24 de ani - pana mi-am intalnit "iubirea"

apoi mi-am dat seama ca, daca vreau sa am parte de iubirea mea, trebuie sa invat sa locuiesc lumea aceasta in care am intalnit-o

avem universul nostru, in care patrunde oricine ne accepta asa cum suntem, si nu deranjam pe nimeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

seraphimovic

vreau sa spun ca tu nu trebuie sa fii de acord cu lumea si nici ea cu tine. tu trebuie sa-ti gasesti identitatea si uneori asta vine din observarwea "defectelor" celorlalti. oamenii nu trebuie sa semene unii cu altii. implica-te in ceea ce iti place, si daca dupa aia nu te mai atrage...nu-i nimic. mergi mai departe. asta esti tu. nu trebuie sa te conformezi .. tu vrei sa fii de acord cu lumea in general. de ce?

Nu vreau sa fiu de acord (evident ca asta nu e posibil) ci sa o inteleg. Adica mi se pare ca oricat m-as bucura eu de felul meu de-a fi, daca nu-i inteleg pe ceilalti nu inseamna ca mi-e mai bine-asa. Odata ce intelegi fiecare perspectiva ti-e mult mai usor sa iei decizii bune. Pana atunci traiesti intr-un fel de confuzie. Ori mie nu-mi place confuzia, imi place ca lucrurile sa fie clare.

Din gandirea confuza se trag foarte multe din problemele lumii actuale. In primul rand se paseaza responsabilitatea. Daca intrebi pe cineva care conduce o masina: cine e responsabil de poluare? o sa spuna ca nu-i el, pentru ca si fara masina lui lumea oricum ar fi poluata. Mergi mai departe si intrebi un muncitor din fabrica, si-ti spune ca nu el e responsabil, ca el doar e angajat pentru cineva, el doar asambleaza piesele. Intrebi conducerea fabricii si ti se spune ca ei lucreaza pentru actionari, si daca nu sunt suficient de buni manageri sunt imediat eliminati din sistem. Mergi la actionari si ei iti spun ca au investit doar pentru a scoate bani, unii chiar nu stiu nici unde-i fabrica, si daca e ceva in neregula atunci asta e responsabilitatea celor implicati in procesul de productie. Cu alte cuvinte nimeni nu se recunoaste responsabil, si totusi lumea e poluata in draci. Cunosc persoane care, desi au mijloc de transport direct din fata casei pana la servici, prefera sa mearga cu masina pentru ca e mai comod. Si te-ai astepta ca macar ei sa recunoasca: da, sunt responsabil de poluare. In schimb vin cu aceeasi placa, cum ca poluare exista si fara "aportul" lor minor.

Asta a fost doar un exemplu, pentru a arata unde duce gandirea confuza. Lumea de azi e plina de confuzie la orice pas si totusi mai nimeni nu isi da seama. Fiecare considera responsabil pe oricine altcineva, numai pe el insusi nu. E un fel de lant al slabiciunilor. Toata lumea se plange de coruptie, dar putini vad coruptia in lucrurile mici pe care le fac zilnic. Vine copilul de la scoala si le spune parintilor ca a copiat la lucrare, si ei ii spun: lasa, bine ca ai trecut. Ei bine, daca acesti oameni ar fi consecventi, ei n-ar mai trebui sa se planga de coruptie, pentru ca sunt ipocriti daca o fac. Gestul asta, aparent minor, il invata pe copil ca e bine pentru el daca ocoleste regulile.

Ori exact asta nu pot sa inteleg: de ce prefera oamenii sa traiasca in confuzie? Incet-incet lumea e cuprinsa de un haos social, si nimeni nu e responsabil de asta. Stiati de exemplu ca Romania are cea mai mare productie de soia modificata genetic din Europa? Stiti cate cazuri de cancer provoaca alimentele modificate genetic? Si cine-i responsabil de asta? Nu suntem noi, Doamne-fereste!, ca doar nu noi am permis asta. Ba da, cu totii suntem, suntem responsabili de ignoranta si pasivitate, suntem responsabili ca in loc sa demonstram in fata parlamentului sa interzica alimentele modificate genetic, noi ne zicem ca oricum n-ar duce la nimic si preferam sa stam pe net pe situri despre fotbal, tratamente de infrumusetare, si mai stiu eu ce pagini vizitate intens.

Asta vreau eu sa inteleg, de ce oamenii nu merg cu implicatiile pana la capat, de ce mai toti ne consideram bine intentionati si totusi nu facem nimic ca lumea, de ce nu exista curajul de-a spune: eu vreau sa schimb felul meu de-a fi si pe al celorlalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
seraphimovic

Asta vreau eu sa inteleg, de ce oamenii nu merg cu implicatiile pana la capat, de ce mai toti ne consideram bine intentionati si totusi nu facem nimic ca lumea, de ce nu exista curajul de-a spune: eu vreau sa schimb felul meu de-a fi si pe al celorlalti.

 

 

 

Stii probabil credinta noastra fata de Dumnezeu si frica ne este atit de slaba, incat nici nu mai constiintizam ca de fapt El ne va judeca pe noi si nu altcineva. La urma urmei suntem niste oameni care traim "Aici" undeva prin Imensul Univers, ne petem compara cu niste furnicute care mereu umbla ba incolo ba incoace ba maninca, ba fura, ba moare, ba vrea mai mult..............................................................

 

Uite, la picioarele tale sta un musuroi mic de furnici, privesti spre el si vezi mii de furnicute harnice, vaitindu-se prin toate partile. TU poti sa faci orice cu acel musuroi si desigur cu furnicile aflate in el, poti pur si simplu sa-l calci cu piciorul sau mai stiu eu ce... Furnicutele insa nu au nici o putere pentru a se apara, isi fac doar datoria, au fost create pentru asta. Tu pur si simplu te uiti si rizi...

 

Poate acelasi lucru se intimpla si cu noi, insa de data asta suntem noi furnicutele, care incearca sa cucereasca Lumea, sau mai stiu eu ce vor.... Si care uita ca e Cineva acolo SUs si priveste, poate rade, poate plinge, dar se uita la noi ce facem.

 

Tu chiar daca vrei sa schimbi lumea in spre bine, sa stii ca-i imposibil, de ce sa ne implicam noi in cursul vietii , de ce sa grabim noi viata? de ce sa vrem noi mai mult decat meritam, de ce sa ne urcam undeva unde nu e posibil s-o facem, de ce sa siluim viata?

 

Poate suna un pic a pesimism dar e un pesimism optimist :yahoo:

 

Cum spunea Romain Rolland: "Un erou este acela, care nu face decat ce poate."

 

PS. Daca ei sunt asa de rai si nepasatori, fii atunci tu om de treaba si fa-ti datoria cu demnitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca ceva despre mentalitatile orientale..in special cele tibetane.

Exact, despre chestii care par profunde tocmai pentru că nu au nici un sens :yahoo: (l-am citat pe Isaac Asimov).

 

seraphimovic

 

Stiati de exemplu ca Romania are cea mai mare productie de soia modificata genetic din Europa? Stiti cate cazuri de cancer provoaca alimentele modificate genetic? Si cine-i responsabil de asta? Nu suntem noi, Doamne-fereste!, ca doar nu noi am permis asta. Ba da, cu totii suntem, suntem responsabili de ignoranta si pasivitate, suntem responsabili ca in loc sa demonstram in fata parlamentului sa interzica alimentele modificate genetic, noi ne zicem ca oricum n-ar duce la nimic.

La c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×