Sari la conținut
Forum Roportal
Davi_

Sa ne implicam in adunarea, adoptarea si/sau mentinerea cainilor in adaposturi.

Postări Recomandate

Cainii nu sunt animale de ferma.

Caini sunt animale sociale care au nevoie de interactie umana sau de grup macar (haita).

Adunarea cainilor si tinerea lor in adaposturi ca pe vaci, porci, capre ......... este in realitate o tortura a acestora.

Mai bine mort decat inchis intro cusca de plasa.

Si asta vine de la unul care si-a trait cam toata viata cu un caine alaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cainele ala e deja acolo, deci suntem aruncati in fata problemei. ramane sa-i ucidem sau sa le aruncam cateva boabe uscate si cateva mangaieri ici si colo? si eu am trait toata viata cu caini alaturi (si nu ma refer la jigodiile de oameni care mi-au trecut prin viata) si nu spun ca e mai bine sa-i ucidem.

 

Oane more thing: cainele nu e animal de apartament, e de la mama natura un animal salbatic trait in paduri. ca l-am bagat noi in apartament, e una, dar el e de stat afara. poate-i plangi ca-s inchisi cate 30 de capete intr-o cusca, da, e de plans.

 

 

sunt castrati cainii din adapost?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oane more thing: cainele nu e animal de apartament, e de la mama natura un animal salbatic trait in paduri. ca l-am bagat noi in apartament, e una, dar el e de stat afara. poate-i plangi ca-s inchisi cate 30 de capete intr-o cusca, da, e de plans.

 

 

sunt castrati cainii din adapost?

Mi-a atras atentia aceasta afirmatie si o consider falsa.

Lupul este animal salbatic nu cainele.

Nici omul nu a fost facut pt apartament si uite ca multi stau in cutiile de beton.

Cainele ca si omul sunt animale sociale adaptabile si asta le permite sa traiaca in cele mai diverse medii.

Dar un caine inchis intr-o plasa si hranit nu e cu nimic diferit de un detinut inchis in solitary confinment.

Amandoi se vor inraii.

Eu si pe ai mei am preferat sa-i omor decat sa-i vad ca se chinuie.

Dar eu nu am inima.

HAHA.

Cat despre castrat ......... as vrea ca si proprietari sa fie castrati sau in cazul femeilor ........ multe sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cainii nu sunt animale de ferma.

Caini sunt animale sociale care au nevoie de interactie umana sau de grup macar (haita).

Adunarea cainilor si tinerea lor in adaposturi ca pe vaci, porci, capre ......... este in realitate o tortura a acestora.

Mai bine mort decat inchis intro cusca de plasa.

Si asta vine de la unul care si-a trait cam toata viata cu un caine alaturi.

 

Pai de asta existam noi, oamenii, sa ii adoptam sau sa incercam sa le facem cat mai usoara viata din cusca. Nu crezi?

Pentru asta este topicul asta, si multe altele asemanatoare pe internet, sau nu te-ai prins?

 

Asta ne dorim: statul in adaposturi sa fie doar ca etapa tranzitorie. Stiu, asta nu e posibil pt toti, dar macar putem incerca. Sau nici asta nu e bine si ar trebui omorati direct de pe strada, fara un minim de sansa?

Mi-a atras atentia aceasta afirmatie si o consider falsa.

Lupul este animal salbatic nu cainele.

Nici omul nu a fost facut pt apartament si uite ca multi stau in cutiile de beton.

Cainele ca si omul sunt animale sociale adaptabile si asta le permite sa traiaca in cele mai diverse medii.

Dar un caine inchis intr-o plasa si hranit nu e cu nimic diferit de un detinut inchis in solitary confinment.

Amandoi se vor inraii.

Eu si pe ai mei am preferat sa-i omor decat sa-i vad ca se chinuie.

Dar eu nu am inima.

HAHA.

Cat despre castrat ......... as vrea ca si proprietari sa fie castrati sau in cazul femeilor ........ multe sunt.

 

Te contrazici. Dar as prefera sa nu continuam discutia. Topicul nu este despre " E bine sau nu sa tinem cainii in adaposturi'

 

Propun sa lasam topicul pt oamenii cu adevarat interesati de subiect.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu si pe ai mei am preferat sa-i omor decat sa-i vad ca se chinuie.

 

 

cum adica se chinuiau (i-ai tinut in lant, in cusca, nu le-ai dat hrana, erau raniti, bolnavi, etc) si cum i-ai omorât?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cainele ala e deja acolo, deci suntem aruncati in fata problemei. ramane sa-i ucidem sau sa le aruncam cateva boabe uscate si cateva mangaieri ici si colo? si eu am trait toata viata cu caini alaturi (si nu ma refer la jigodiile de oameni care mi-au trecut prin viata) si nu spun ca e mai bine sa-i ucidem.

 

Oane more thing: cainele nu e animal de apartament, e de la mama natura un animal salbatic trait in paduri. ca l-am bagat noi in apartament, e una, dar el e de stat afara. poate-i plangi ca-s inchisi cate 30 de capete intr-o cusca, da, e de plans.

 

 

sunt castrati cainii din adapost?

 

Asa este, nu prea ai ce face. Nici pe strada nu e locul lor. E o situatie de copromis si ti se rupe sufletul de mila lo pt ca tanjesc dupa afectiune, dar ce altceva poti face ?

 

Da, sunt castrate fetele, dar si unii dintre baieti. Oricum, stau separat. Am mai spus, nu e Raiul pe pamant, dar macar sunt hraniti, vaccinati anual si in siguranta.

Am si poze, le postez imediat ce le micsorez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pai de asta existam noi, oamenii, sa ii adoptam sau sa incercam sa le facem cat mai usoara viata din cusca. Nu crezi?

Total de acord.

Am luat de la "adapost" una din cele mai bune catele pe care le-am avut.

Dar iarasi este normal ca viata lor in acest adapost sa nu depaseasca 2 saptamani ca apoi devine o tortura de care noi suntem responsabili.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Roportal, prin amabilitatea adminului, Bogdan, a donat 1000 de lei pentru adapostul de la Fundulea. Bydy s-a ocupat de procurarea celor necesare cateilor de acolo. Vom reveni cu fotografii facute ieri in adapost.

 

Prin amabilitatea adminului si a comunitatii Roportal, a celor care au participat la intalnire. Multumim tuturor celor care s-au implicat.

Am dus mancarica, am lasat si ceva banuti pt ceva de acoperit, mai trebuie sa duc tabla si ce s-o mai gasi. Trebuie atatea... Orice e bine-venit pt acolo! Se fac provizii de mancare pt iarna, mai trebuie facute tarcuri, trebuie acoperite, turnat asfalt in ele. Mai sunt catei care necesita tratament...

 

O doamna a adus 4 puti ce trebuie adoptati urgent, pt ca vine frigul si nu stim daca rezista. Doamna a incercat sa o salveze si pe mama dar din pacate nu s-a putut. Puiutii sunt deparazitati, vaccinati.

 

Poze cu puiutii.

 

post-27619-0-11102400-1382032867_thumb.jpg post-27619-0-93772700-1382033027_thumb.jpg post-27619-0-54704000-1382033136_thumb.jpg

post-27619-0-98054500-1382033005_thumb.jpg post-27619-0-49423100-1382033053_thumb.jpgpost-27619-0-73728300-1382033163_thumb.jpg

 

Poze din adapost

 

Gradinita: Pisicutele:

 

post-27619-0-82611000-1382033210_thumb.jpg post-27619-0-03551000-1382033260_thumb.jpg

 

 

post-27619-0-70298700-1382033389_thumb.jpg post-27619-0-62530200-1382033426_thumb.jpg post-27619-0-15091100-1382033455_thumb.jpg

post-27619-0-39554100-1382033500_thumb.jpgpost-27619-0-14764000-1382033524_thumb.jpg post-27619-0-14764000-1382033524_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

cum adica se chinuiau (i-ai tinut in lant, in cusca, nu le-ai dat hrana, erau raniti, bolnavi, etc) si cum i-ai omorât?

In lant un caine nu se chinuie.

Aveau hrana cea mai buna din lume.

Dar a venit varsta care a adus boli care faceau viata o tortura.

O injectie.

Toti sunt ingropati in gradina mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In lant un caine nu se chinuie.

 

 

da, se bucura, de-abia asteapta sa-i pui lantul, atunci e in elementul lui.

altul care se pricepe la câini cât ma pricep eu la gaini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×