Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Test personalitate Jung

Postări Recomandate

L-am facut abia acum. Mi-a iesit ESTJ - Extravertit, senzorial, reflexiv, judecativ - (profesie administrator, supraveghetor)

Mi-a iesit asa precum ma asteptam. Cu o exceptie insa. Cred ca mi-am gresit meseria. Io eram buna de muncitor in constructii. Cum mi-s io ordonata, organizata, perseverenta si harnica, cre ca puneam niste gresie de statea mata'n coada.  :lol:

 

 

• Atitudinea extrovertita se refera la faptul ca ESTJ este deseori motivat de interactiunea cu oamenii. De obicei are un cerc larg de cunostinte si se simt incarcati de energie in cadrul intalnirilor sociale - situatii in care introvertitii pierd energie.
• Senzorial si nu intuitiv: tipul ESTJ are o gandire mai mult concreta decat abstracta. Isi concentreaza atentia pe detalii decat pe imaginea de ansamblu, pe realitatea imediata decat pe viitoare posibilitati.
• Reflexiv fata de afectiv: pentru ESTJ argumentele obiective sunt mai valoroase decat preferintele personale. Atunci cand ia o decizie de obicei acorda mai multa atentie logicii decat consideratiilor sociale.
• Judecativ in loc de perceptiv: de obicei ESTJ isi planifica activitatile si ia decizii din timp. Faptul ca stiu dinainte ce urmeaza le confera un sentiment de control a situatiei.

Aproximativ 13% din populatie este tipul ESTJ. Acestia sunt foarte conectati la mediul exterior, au o viziune realista, sunt ordonati si iubesc traditia. Sunt parteneri si parinti responsabili, iar la locul de munca isi asuma deseori rolul de manageri de proiect, exceland la capitolele luarea deciziilor, stabilirea obiectivelor si organizarea resurselor. Oriunde se afla, tipurile ESTJ cauta persoane cu care se aseamana si simt nevoia de a apartine unui grup. Familia, traditiile si sarbatorile in cadrul familiei sunt deosebit de importante pentru acestia.

Temerea persoanelor de tip ESTJ este o natiune saracita care isi abandoneaza devotamentul pentru un standard prestabilit. La fel ca toti senzorialii reflexivi, tipurile ESTJ simt nevoia sa-si castige locul intr-o societate dreapta. Ei cred ca isi vor castiga acest loc prin fidelitate si responsabilitate, si se tem sa nu fie uitati sau alungati. Isi fac griji in legatura cu abandonarea indatoririlor si tradarea. Stresul rezultat ii poate face sa-si dubleze eforturile de a controla "dezordinea". In efortul de a corecta neregulile, isi vor directiona furia si frustrarile spre cei pe care ii considera ca fiind iresponsabili. Ceilalti vor crede despre persoanele ESTJ ca trag concluzii pripite.

Daca stresul continua, tipurile ESTJ devin imobile si se simt bolnave fizic. Fiind incapabile, ele se tem sa nu fie parasite si se simt tot mai putin apreciate si uitate. In aparenta aceste persoane isi neglijeaza indatoririle in timp ce-i invinuiesc pe altii. Acestia la randul lor se simt indreptatiti sa protesteze.

Urmatoarea lista reprezinta exemple de cariere si tipuri de locuri de munca pe care acest tip de personalitate de obicei le imbratiseaza. Cerintele acestor joburi sunt similare tendintelor acestui tip de personalitate. Nu uita ca aceasta lista nu cuprinde toate carierele posibile care se potrivesc acestui tip si, foarte important, se intampla frecvent ca oamenii sa indeplineasca functii care nu se potrivesc cu tipul lor de personalitate si totusi sa aiba succes in cariera.

 

•  Angajat guvernamental; vanzari de produse farmaceutice; analist programator; manager; supervizor; inginer electrician; agent de bursa; muncitor in constructii; asistent jurudic; inginer industrial; antreprenor de pompe funebre; bucatar; agent de securitate; stomatolog.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai o bere, cum sa nu! :lol: Mi-e greu sa cred ca exista vreun test pe lumea asta capabil sa cuantifice cu adevarat personalitatea unui om.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred, daca ar fi trait pana in zilele noastre, ar fi dat pisiologia pe psihologia stiintifica si ar fi ras singur de prostiile care i-au trecut prin cap.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu testul Jung.

Ce m-a suparat a fost ca foarte des as fi vrut sa bifez ambele variante, pentru ca ambele erau corecte in ceea ce ma priveste.

 

Inseamna ca variantele de raspuns sunt prea vagi de fapt, asa ca prea multa lume se potriveste cu ele, si pana la urma seamana a astrologie, unde vorbirea imprecisa face ca toti sa se recunoasca in preziceri.

 

De exemplu rezultatul testului mi-a recomandat ca si cariera sa fiu ministru.

Ce pot eu sa inteleg din asta???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa se recunoasca in preziceri si sa aiba tendinta sa sa se incadreze in trasaturile care li se atribuie conform profilului din care fac parte. O sa zica, spre exemplu: eu nu pot avea o relatie stabila, pt. ca-s geaman, mi se pare mie ca omul asta chiar mi se potriveste, peste o luna nu o sa mai am aceeasi parere, asa ca n-are rost sa incerc sa-l cunosc mai bine si sa am o relatie cu el. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×