Sari la conținut
Forum Roportal
aramis

14 zile - legea masacrului

Postări Recomandate

 

Sunt sigura ca, niciunul care acuza cu atat vehementa iubitorii de animale , nu si-au pus aceasta intrebare.

Pana la urma, cred ca nici ei nu mai stiu de ce ii acuza. Stii? E ca supararea in cuplu.. la un moment dat nici nu mai stii motivul supararii, stii doar ca esti suparat si atat, si iti place starea asta.

 

 

 

mda.

 

totusi, nu-mi vine sa cred ca, în adâncul lor, nu-si pun întrebarea asta simpla. n-or fi toti orbi si surzi.

 

Vorbesc de cei care ii hranesc, cei care cresc caini in jurul blocului, pentru ca populatia s-a impartit in 2 tabere: cei care iubesc cainii si cei care doresc sa dispara de pe strada. E o lupta continua ce va dura multi ani.

 

 

sa ne întelegem: câinii sunt în jurul blocului, asta e un fapt. nu sunt crescuti, sunt, exista.

 

tu zici sa nu mai fie hraniti, ok.

 

ce se-ntâmpla atunci cu ei? ai idee unde ajung? crezi ca dispar daca nu-i hraneste nimeni?

unii s-au adaptat asa de bine strazii, ca se descurca mai bine decât ma descurc eu in München.

 

întelegi ce zic? chiar daca nu le-ar da nimeni nimic de mâncare, vor fi tot acolo, înmultindu-se.

 

eu nu vad doua tabere, vad mai multe, exista tot felul de iubitori si tot felul de oameni de bine.

unii chiar se ocupa benevol de problema asta, fara sa fie vazuti, auziti, televizati. si în niciun caz hranind câini la coltul blocului, în ciuda.

 

deschide ochii si poate mai vezi si altceva în afara de alb si negru.

 

Uite ce zice un dresor de caine: "Maidanezii hrăniţi la colţurile blocurilor sau în curţile marilor instituţii devin foarte agresivi atunci când sunt înfometaţi şi prin zonă trec oameni care nu le dau de mâncare. Consideră că acei oameni nu le-au dat niciodată de mâncare şi îi pedepsesc”. Si culmea ca acest dresor e de acord cu eutanasierea.

 

sursa: http://adevarul.ro/news/societate/dresorulcainilor-politisti-invata-aparam-maidanezi-1_52277b5ac7b855ff56477692/index.html

 

eu nu-s dresor de câini, dar poate ar fi interesant sa-ti povestesc povestea Fetitei, o catelusa care traia pe lânga un bloc.

 

nu era deloc agresiva daca nu-i dadeai de mâncare, era agresiva atunci când o alungai cu pietre si picioare-n burta, în timp ce-si purta catelusii-n ea a saptea oara.

cunoastea omul rau dintr-o privire, acelasi vecin idiot care n-o lasa în pace.

într-un târziu, a fost operata (avea o tumoare), sterilizata si înfiata de cineva din bloc. vecinul violent s-a linistit, dar tot e mârâit când e pe-afara,

pe ala l-as musca si eu de vreo doua ori, drept sa-ti spun.

 

câinii nu considera nimic, asa cum spune desteptul ala de dresor, câinii au instincte.

 

Acum sa nu-mi spui ca e normal sa port cu mine o punguta cu resturi de mancare de fiecare data cand ies din casa.

 

 

 

n-am înteles, cine te pune pe tine sa hranesti câini si sa porti pungute la tine? dresorul din ziare?

 

hai sa nu exageram.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa ne întelegem: câinii sunt în jurul blocului, asta e un fapt. nu sunt crescuti, sunt, exista.

 

Vino in Bucuresti si iti voi arata custi facute din cartoane in jurul blocului. Asta ce inseamna? Ca si-au facut singuri cusca? Nu, deci sunt crescuti de anumiti locatari.

 

tu zici sa nu mai fie hraniti, ok.

 

ce se-ntâmpla atunci cu ei? ai idee unde ajung? crezi ca dispar daca nu-i hraneste nimeni?

unii s-au adaptat asa de bine strazii, ca se descurca mai bine decât ma descurc eu in München.

 

întelegi ce zic? chiar daca nu le-ar da nimeni nimic de mâncare, vor fi tot acolo, înmultindu-se.

 

Este adevarat ce zici, nu prea au unde sa se duca dar una e sa manance din tomberon si alta e sa primeasca mancare de la un locatar.

Ai citit ce spune dresorul de caini? Dandu-i de mancare, el isi va apara teritoriul. Ii va ataca pe cei straini. Cel care va da de mancare va fi considerat stapanul lui.

 

unii chiar se ocupa benevol de problema asta, fara sa fie vazuti, auziti, televizati. si în niciun caz hranind câini la coltul blocului, în ciuda.

Tot respectul pentru ei.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Aramis, noi am mai avut o discutie de genul asta acum cateva luni si stii bine ca problema maidanezilor persista de ani buni dar evenimentul asta a umplut paharul.

Din pacate autoritatile nu vor face nimic si de data asta.

 

 

da, stiu ca am mai avut-o,

nu pot decât sa repet ce-am zis atunci,

asta e o situatie care dureaza de decenii. situatie se rezolva cu pasi marunti, daca-s facuti cum si de catre cine trebuie (în primul rând primariile).

 

autoritatile nu au facut nici pâna acum mai nimic, asta nu ai aflat înca?

cum de apare brusc nevoia asta? ia explica-mi, ca nu pricep, de ce vrei tu sa scapi brusc de câini?

 

legea asta cu 14 zile e data la cald, de catre niste cretini.

Editat de aramis
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
autoritatile nu au facut nici pâna acum mai nimic, asta nu ai aflat înca?

cum de apare brusc nevoia asta? ia explica-mi, ca nu pricep, de ce vrei tu sa scapi brusc de câini?

 

legea asta cu 14 zile e data la cald, de catre niste cretini.

 

Pentru ca in tara asta trebuie sa moara cineva ca sa se trezeasca autoritatile.

ia explica-mi, ca nu pricep, de ce vrei tu sa scapi brusc de câini?

 

am explicat acum cateva luni ce probleme sunt cu maidanezii din Bucuresti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru ca in tara asta trebuie sa moara cineva ca sa se trezeasca autoritatile.

 

 

 

adica tu folosesti moarte unui copil pentru a te scapa de câini? si nu ti-e rusine pentru asta, asa, în adâncul sufletului tau de cetatean onorabil?

 

mie mi-ar fi, drept sa-ti spun.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, sunt o javra umana, un criminal, un om fara suflet, un dobitoc, un idiot...... doresc sa merg in siguranta pe strada.

 

Intr-o tara care se doreste a fi civilizata omul e mai presus decat un caine.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

am explicat acum cateva luni ce probleme sunt cu maidanezii din Bucuresti

 

 

maidanezii sunt in Bucuresti de 30 ani, daca nu si mai bine. acum e vremea rascoalei? haida,deh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×