Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Anarhismul Crestin

Evaluează acest topic

Anarhia  

12 membri au votat

  1. 1. Considerati anarhia un lucru bun sau un lucru rau?

    • Bun
      9
    • Rau
      3


Postări Recomandate

Faptul ca raul a existat, exista si va exista tot timpul nu e un motiv suficient pentru a renunta sa te opui lui. Daca destula lume se opune poate fi invins. :o:

Pentru asta trebuie sa fii constient de TOATE actiunile tale si de efectul CUMULAT al fiecarei actiuni. De asemenea, trebuie sa definesti ce inseamna "rau", dar nu este subiectul potrivit pentru asta.

8) azi suntem mai buni decat eram pe vremuri...

Negativisti vor exista mereu.

Azi sintem mai multi decit pe vremuri, dar ca speciei sintem la fel de timpiti si de prosti ca intotdeauna.

 

Uite un om care se pare ca a inteles perfect mesajul biblic. :tease:

Imparatia lui Dumnezeu nu poate fi instaurata de oameni, din pacate, in conditiile in care cel rau care provoaca dezastrul pacatului actioneaza in voie(ma refer aici la Satan Diavolul). Iar pe calea cea ingusta trec din ce in ce mai putini oameni.

Asta asa este.

Asa ca aceasta forma deorganizare nu are deocamdata nici o sansa, chiar daca este un concept bun.

Concept bun? Poate din punctul tau de vedere.

Insa va fi posibila dupa ce judecata raului va fi facuta de catre Cel care are puterea sa o faca, si cand neghina va fi separata de grau.

O judecata cu care voi, crestinii, ati fost amenintati de vreo doua milenii incoace. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fapt ca raul este inca in lume nu ar trebui sa ne impiedice sa luptam.

De ce nu vrea lumea sa lupte? De ce refuza cu atata indarjire?

Cum poti spune "e un concept bun" si sa nu faci nimic? De ce sa spui ca e bun daca in inima ta nu are nici un efect, daca te lasa rece?

Poate graul e reprezentat de cei ce lupta pentru instaurarea Imparatii lui Dumnezeu.

Eu vad lupta pentru imparatia acesta ca fiind datoria principala a unui crestin. Instaurarea imparatiei printr-o schimbare mai intai a propriei persoane si apoi a lumii.

Draga Catelusulschiop, desi ceea ce spui tu este foarte frumos si este de dorit sa se intample, totusi ca si credinciosi ai lui Isus, trebuie sa fim constienti ca aceasta forma de organizare nu poate fi instaurata de catre noi oamenii! De ce ar mai veni atunci Fiul lui Dumnezeu a doua oara pe pamant? Conform spuselor Lui, Imparatia Sa nu face parte din aceasta lume. Deci, inainte de a fi instaurata Imparatia pe pamant, fiul lui Dumnezeu va trebui sa distruga toate celelalte imparatii care sunt ale Diavolului:"caci toate-mi sunt date mie si eu le dau cui voiesc(spunea Diavolul)". Deci singurul lucru pe care-l putem face noi, este sa ne schimbam inima si viata, dupa voia lui Dumnezeu, caci Imparatia o va instaura la momentul potrivit Cel care are dreptul sa fie Imparat, si puterea de a o face: Fiul lui Dumnezeu, Isus Hristos.

De altfel Dumnezeu nu ne cere sa instauram noi Imparatia lui Dumnezeu, ci sa ne rugam ca aceasta sa fie instaurata:"...vie Imparatia Ta...". Putem noi sa instauram Imparatia lui Dumnezeu, fara ca Imparatul sa fie implicat in aceasta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Catelusulschiop, desi ceea ce spui tu este foarte frumos si este de dorit sa se intample, totusi ca si credinciosi ai lui Isus, trebuie sa fim constienti ca aceasta forma de organizare nu poate fi instaurata de catre noi oamenii! De ce ar mai veni atunci Fiul lui Dumnezeu a doua oara pe pamant?

 

:tease: Deci sa inteleg ca tu preferi mizeria care e in lume la ora actuala doar pentru a fi material de curatat la apocalipsa? Eu unul am vazut cum poate functiona anarhia asta, si consider aceasta cunostinta ca pe un talant pretios la care va trebui sa aduc profit... daca tac si nu spun nimic e ca si cum l-as ingropa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos :tease: si eu sper la o lume mai buna si incerc sa nu contribui la rutatea din ea. referindu-ma strict la anarhismul crestin, n-am zis ca nu e bun(cine nu vrea sa traiasca intr-o lume buna in adevaratul sens al cuvantului) doar am afirmat ca este utopie...that's it

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti curios sa vezi o societate care se bazeaza exclusiv pe invataturile crestine(acceptand ca si Coranul are provenienta asta desi numeste altfel pe Dumnezeu) uitate la lumea Islamica si vei vedea cum se sfarseste .Ca si in lumea politica doar certuri si ura .Atata timp cat un om isi permite sa vorbeasca in numele altora ca si cum ar putea sintetiza ce vor sau spera ceilalti se ajunge la acelasi rezultat.Unii profita iar altii se plang si sufera din cauza celor care au gasit filonul bogatii prostind pe ceilalti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti curios sa vezi o societate care se bazeaza exclusiv pe invataturile crestine(acceptand ca si Coranul are provenienta asta desi numeste altfel pe Dumnezeu) uitate la lumea Islamica si vei vedea cum se sfarseste.

 

Lumea musulmana inca mai are "dinte pentru dinte".

Doctrina neopuneri raului prin forta este unul din pilonii principali ai crestinismului. Fara aceasta doctrina... nu cred ca se poate creea anarhismul acesta de care vorbesc. Doar daca il asculti pe Cristos si incepi sa incerci macar sa-l iubesti pe aproapele tau precum el ne-a iubit pe noi, abia atunci incepe adevarata intelepciune.

A iti iubi dusmanul e foarte greu, dar a nu-i dori raul este totusi la indemana noastra.

 

foarte frumos :yahoo: si eu sper la o lume mai buna si incerc sa nu contribui la rutatea din ea.

 

Nu ajunge sa incerci sa eviti a face rau.

Totul e miscare! Nimic nu e static! Ori faci bine ori faci rau.

Concentreaza-te mai degraba spre a face bine, in loc sa eviti raul. In felul acesta vei sti cu siguranta directia in care te indrepti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lumea musulmana inca mai are "dinte pentru dinte".

Doctrina neopuneri raului prin forta este unul din pilonii principali ai crestinismului. Fara aceasta doctrina... nu cred ca se poate creea anarhismul acesta de care vorbesc. Doar daca il asculti pe Cristos si incepi sa incerci macar sa-l iubesti pe aproapele tau precum el ne-a iubit pe noi, abia atunci incepe adevarata intelepciune.

A iti iubi dusmanul e foarte greu, dar a nu-i dori raul este totusi la indemana noastra.

Exista metode mult mai buna de a te sinucide, si mult mai rapide. :yahoo:

Nu ajunge sa incerci sa eviti a face rau.

Totul e miscare! Nimic nu e static! Ori faci bine ori faci rau.

Da, schimbarea este o constanta. Si toate actiunile pe care le intreprindem fiecare dintre noi contin atit bine cit si rau. :P

Concentreaza-te mai degraba spre a face bine, in loc sa eviti raul. In felul acesta vei sti cu siguranta directia in care te indrepti.

Afla intotdeauna directia in care te indrepti si modeleaza-ti actiunile in paralel cu modelarea caii. Binele si raul vor iesi singure la suprafata, si vei putea alege singur dintre ele doua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Optimismul si increderea ta in cei din jur sunt debordante. :yahoo:

Chiar sint optimist atunci cind spun ca istoria si natura au ceva in comun: nici una dintre ele nu tolereaza prostia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar sint optimist atunci cind spun ca istoria si natura au ceva in comun: nici una dintre ele nu tolereaza prostia.

 

Aici cred ca ai dreptate, pe termen lung exemplarele slabe dispar. De asta cred ca in final Anarhismul Crestin va invinge. E o prostie enorma ca lumea sa continue sa se autosaboteze in halul asta.... pana la urma se va trezi si va imbratisa adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×